מעבר כרם שלום
מעבר כרם שלוםצילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי מזהיר את חמאס מניצול היתרי הכניסה של תושבי עזה לישראל לצרכי טרור.

מרדכי אומר כי ישראל תסגור את המעברים בעזה לחלוטין במידה וחמאס לא תחדל מגיוס סוחרים ופועלים היוצאים ליו"ש לצורך טיפולים רפואיים.

מבדיקת הנתונים עולה כי מידי יום נכנסים תושבי עזה לישראל לצורך טיפולים רפואיים וסחר בישראל במטרה לייצר לתושבים פרנסה.

נציין כי מעבר ארז לתנועת אנשים ומעבר כרם שלום לתנועת סחורות הינם המעברים העיקריים אשר פתוחים רוב ימות השנה, כשאחוז האבטלה בעזה הוא למעלה מ-41%.

בראיון לעיתון ״אל קודס״ אמר האלוף מרדכי כי חמאס מנסה לנצל את היתרי הכניסה לצרכי טרור ומאלצת את ישראל לחשוב כמה פעמים לפני שהיא מנפיקה היתרים לעזתים. "מצב זה יוביל בסופו של דבר לסגירת הרצועה והפסקת יציאת עזתים מהרצועה לחלוטין", הבהיר.

מרדכי הביא בראיון מספר דוגמאות של ניצול תושבי עזה על ידי חמאס, שנתפסו על ידי כוחות הביטחון: חולה סרטן מחאן יונס שנכנס לטיפולים רפואיים בשכם והתבקש להעביר מידע לגורמי טרור שם ותושב מחנה פליטים שאטי שסוחר בישראל ונתפס בניסיונות הברחה עבור חמאס.

לדברי מרדכי, נראה שהחמאס מכינה את עצמה לעימות צבאי ולא מעוניינת לשרת את הציבור ברצועה. החמאס מנסה לגייס את הסוחרים והדבר מכשיל את התכנית הכלכלית של ישראל ואת יציאת העזתים לתפילות בישראל. 

מתאם הפעולות בשטחים הדגיש כי בעקבות המערכה האחרונה בעזה אימצה ישראל תכנית לסיוע לכלכלת הרצועה בכפוף להערכת מצב ביטחונית וכבר הנפיקה למעלה ממאה אלף היתרים לעזתים לכניסה לישראל בשנת 2015 לצורך טיפולים רפואיים, מסחר ותפילות.

החמאס מצידה מטילה מסים על התנועות במעברים ומשלשלת את ההכנסות לכיסה לטובת בניין הכוח שלה ולא לרווחת התושבים.