בית חדש לתרבות יהודית - תשובה לטרור

בירושלים הונחה אבן פינה לתחילת השיפוץ של בית תיאטרון אספקלריא. השרה רגב: "צעד שמוכיח שאנחנו מייצרים צדק תרבותי הלכה למעשה".

אלירן אהרון , כ"ט בשבט תשע"ו

בירושלים נערך היום (שני) טקס הנחת אבן הפינה לשיפוץ בית תיאטרון אספקלריא, בהשתתפות שרת התרבות והספורט מירי רגב, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ויו"ר מפעל הפיס האלוף במיל' עוזי דיין.

לפני חמש-עשרה שנים פרץ תיאטרון אספקלריא אל התודעה הציבורית וחולל שינוי תרבותי במגזר הדתי ומחוצה לו. בשנים האחרונות הפיק התיאטרון הצגות רבות שנערכו באולמות שנים ברחבי הארץ מתוך מטרה להגיע לקהל מגוון ככל האפשר.

מיקומו האסטרטגי של "בית הרופא" במרכז ירושלים יהווה בית של ממש לכלל חובבי התרבות הירושלמים ויחזק את מעמדה של העיר כבירת התרבות של מדינת ישראל. יוצרים מתחום התרבות היהודית ימצאו בתיאטרון בית ליצירתם והזדמנות לחשיפה בפני קהל איכותי ומגוון.

כעת,עם הנחת אבן הפינה לשיפוץ בית אספקלריא החדש, יוכל התיאטרון להתרכז ביתר שאת בהפקות מקוריות, חדשניות ופורצות דרך.

שרת התרבות והספורט רגב אמרה באירוע כי "הנחת אבן הפינה לתיאטרון אספקלריא מגלמת את הזכות של כל אזרח במדינה לייצור ולצרוך תרבות בין אם הוא דתי או חילוני בין אם תושב המרכז או הפריפריה.

"זהו עוד צעד שמוכיח שאנחנו מייצרים צדק תרבותי הלכה למעשה. דווקא בתקופה זו בה הטרור משתולל ישנה חשיבות להקמת האולם החדש בירושלים שמהווה תשובה ניצחת לכל מי שרוצה לערער על צדקת דרכנו", הוסיפה רגב.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת שהשתתף גם הוא בטקס הבטיח כי יעזור לתיאטרון ככל שיוכל. "אספלקריא הוא חלק מהרנסנס התרבותי שעובר על ירושלים. התרבות מחפשת את המכנה המשותף שבין כולם ותיאטרון אספקלריא תורם לכך ומחבר בין חרדים, חילונים ודתיים כאחד".

מנכ"ל תיאטרון אספלריא, חגי לובר, אמר במהלך הטקס כי הקמת התיאטרון נתנה ביטוי תרבותי לקולות שלא נשמעו עד אז מעל בימות התרבות. "יש לאספקלריא קול ייחודי שאיפשר לציבור שלם לעבור מצד של צופה בתרבות לצד של יוצר ורוכש תרבות. יחד עם הרצון ליצירה התואמת את אורחות חייו חסר היה בית לתרבות יהודית. היום חלום זה החל לקרום עור וגידים".