לביא: מספר הנשים הזוכות במכרזים שואף לאפס

מחר (ראשון) תעלה לוועדת שרים הצעת החוק של ח"כ לביא למתן עדיפות לעסקים בבעלות נשים, במכרזים במועצות מקומיות.

ערוץ 7 , כ' בשבט תשע"ו

לביא: מספר הנשים הזוכות במכרזים שואף לאפס-ערוץ 7
מתעדכנים. ח"כ לביא
צילום: פלאש 90

לוועדת שרים תעלה מחר (ראשון) הצעת חוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) למתן עדיפות לעסקים בבעלות נשים, במכרזים במועצות מקומיות.

לביא מציינת כי בשנת 2002 תוקן חוק חובת המכרזים, במטרה להבטיח את מעורבותן של נשים בעסקים וקידום תרומתן לחיי הכלכלה בישראל. זאת, באמצעות מתן העדפה לעסקים בבעלות נשים במכרזים לאומיים של מדינת ישראל. אולם במציאות הישראלית, לדבריה, עסקים של נשים הם עסקים קטנים עד בינוניים. בעקבות כך, לא התאפשר לנשים לממש את התיקון לחוק חובת המכרזים. שכן גודל עסקיהן לא תואם לדרישות של סדר גודל לאומי.

הצעת החוק הנוכחית מבקשת להחיל את ההעדפה גם ברשויות מקומיות - כדי לאפשר לנשים הזדמנות ראלית לכניסה לשוק העסקי.

החלת החוק על רשויות מקומיות תעודד נשים לקחת חלק פעיל ומשמעותי, ולהתנסות ביוזמות ובפרויקטים מחוץ למעגל משלחי היד "המסורתיים-נשיים", ותאפשר נגישות למכרזים בעלי פוטנציאל השתכרותי רחב, ולהרחבת הפוטנציאל העסקי והכלכלי של נשים עצמאיות ושל המשק הישראלי כולו.

"אני פוגשת נשים רבות המנהלות עסקים קטנים ובינוניים. מיעוט המכרזים שהן זוכות אינו גזירת גורל ומחייב שינוי. משהו לא נכון בכלכלה הישראלית. העיוות אוחז במקומותינו כבר שנים רבות. כדי לפרק אותו יש להתערב בחוק, ולפחות - עד לימים שבהם לא נזדקק לחוק כדי להביא לשוויון המתבקש", אמרה הערב לביא.

"במציאות הישראלית של שנת 2016, עסקי נשים הם עדיין עסקים בסדר גודל בינוני או קטן משלל סיבות. בעקבות כך, מרבית העסקים אינם תואמים לקנה המידה הנדרש למכרז לאומי. זה אינו אינטרס של נשים בלבד - הוכח זה מכבר באופן חד משמעי, כי קידום עסקיהן של נשים יוביל לצמיחה כלכלית של המשק הישראלי. הצעה זו, מהווה צעד נוסף בסלילת הדרך לשוויון מגדרי בשוק התעסוקה".