ההצתה בבית הספר הדו לשוני
ההצתה בבית הספר הדו לשוניצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בית המשפט העליון החמיר את עונשם של נחמן ושלמה טוויטו, שני האחים שהורשעו בהצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים בחודש נובמבר 2014.

העליון האריך בשמונה חודשים את מאסרם של האחים, כך שעונשו של נחמן יעמוד עתה על 38 חודשי מאסר ושלמה ירצה 32 חודשי מאסר.

לעיון בהחלטה לחצו כאן

השופט צבי זילברטל קבע כי העונש שנגזר על שני האחים היה קל במיוחד, "הנאשמים ביקשו ליטול מהתלמידים, מהוריהם ומצוות ההוראה את שארית תחושת הביטחון במוסד שאמור להוות מקום מוגן, גם בימים שבהם אי שקט ביטחוני אופף את המדינה", כתב, "המעשים שנקטו עלולים להגביר את המתח וללבות את השנאה, והם זורעים פחד וחוסר ביטחון בקרב הציבור ופוגעים בערכי הסובלנות, השוויון והדו קיום".

השופט אליקים רובינשטיין ביקר גם הוא את ההחלטה של בית המשפט המחוזי להקל בעונשם. "ההורים הבוחרים בבית הספר הדו לשוני הולכים בנתיב ייחודי כדי להיאבק בדרכם על ערכי דו הקיום...מי כמו העם היהודי, שקורותיו רצופות רדיפות בשל היותנו יהודים, צריך להיות רגיש לזולת? מה יעלה במוחו של ילד קטן בן שש או שבע, בראותו את מסרי הגזענות והזדון שבשילוב בין ההצתה לכתובות הנאצה? מכאן החומרה ומכאן ההחמרה".

פרקליטות המדינה ערערה לבית המשפט העליון על קולת עונשם של האחים, זאת בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים לגזור על שלמה טויטו שנתיים מאסר בפועל ואילו על נחמן טויטו 30 חודשי מאסר בפועל. הפרקליטות ביקשה בערעור להטיל על השניים עונשי מאסר משמעותיים יותר "שיעלו בקנה אחד עם עקרון ההלימה ועם הצורך בהרתעת הרבים".

הנאשם השלישי בפרשה יצחק גבאי הגיש היום ערעור לבית המשפט העליון. על גבאי גזר בית המשפט המחוזי עונש של 36 חודשי מאסר בפועל.

עורך דינו של גבאי עו"ד איתמר בן גביר טוען בכתב הערעור שהוגש לבית המשפט העליון כי על בית המשפט לקבל את טענות הזוטא של גבאי ולפסול את הודאתו במשטרה ובשב"כ היות והוכח כי החוקרים לא הקפידו להזהיר אותו וליידע אותו בזכות השתיקה וכמדיניות הוכח שבשב"כ לא מזהירים נחקרים על זכויותיהם – דבר שאמור לפסול את ההודאה.

כמו כן מערער גבאי על חומרת העונש וטוען כי למרות שהורשע בעוד מספר עבירות הרי שבאשר להצתה הפרקליטות ביקשה בגין הצתת בית כנסת על ידי ערבים עונש הפחות מחצי ממה שביקשה בתיק הדו לשוני ואין מקום להפלות במקרה זה, נהפוך הוא הצתת בית כנסת יותר חמורה.