זירת הפיגוע בארמון הנציב
זירת הפיגוע בארמון הנציב צילום: חזקי עזרא

במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, קורא עו"ד מיכה לייקין-אבני, בנו של ריצ'ארד לייקין הי"ד שנרצח בפיגוע הירי והדקירה באוטובוס בארמון הנציב, לפתוח בחקירה נגד חברי הכנסת של בל"ד שנפגשו עם הורי מחבלים, ובהם הוריו של המחבל שרצח את אביו.

על אביו המנוח מספר עו"ד לייקין-אבני כי "הוא היה מנהל בית ספר בפנסיה, פעיל זכויות אזרח בארה"ב ובארץ, הוא היה פעיל לנושאי דו קיום, הוא הקדיש את חייב לאהבה והרמוניה וחינוך לילדים. עלו שני מחבלים, אזרחי מדינת ישראל, לאוטובוס בארמון הנציב, ירו בו בראש ואחרי שהוא נפל דקרו אותו בפנים. במשך שבועיים הוא שכב בטיפול נמרץ עד שהוא נפטר ובכל התקופה הזו הייתי לידו, ולפתע אני מגלה ששלושה חברי כנסת, נבחרי ציבור במדינת ישראל, עומדים על במה עם האבא של הרוצח, עומדים דקה דומיה וקוראים לרוצח של אבי 'שאהיד', והמשמעות היא שלתפיסתם מעשיו יזכו אותו להגיע לגן עדן".

עו"ד לייקין-אבני רואה באמירה זו המגדירה את רוצחו של אביו כשאהיד את חציית הקו האדום מבחינתם של חברי הכנסת הערבים. "לפי מה שדווח בתקשורת הם דיברו עליו כשהיד, על פי המסורת המוסלמית, בכל פרשנות של הקוראן, הכוונה היא שיילך לגן עדן. אם נבחר ציבור אומר על רוצח שהוא יילך לגן עדן זו הסתה לטרור וקריאה לאחרים לעשות אותו דבר. קראתי ליועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית נגד אותם חברי כנסת. יש סעיף בחוק העונשים, סעיף 144 שנקרא 'הסתה לטרור' והוא מדבר על קריאה ואהדה לטרור, וקריאה למישהו 'שאהיד' זו בוודאי אהדה למעשיו וזו עבירה שיש בגינה מאסר של עד חמש שנים".

"אנחנו מדינה תקינה שאבא שלי מאוד התגאה בה, מדינה שבה ניתן להעמיד לדין נשיא וראש ממשלה או שר אוצר ניתן להעמיד לדין חבר כנסת שמצדיק רצח יהודים. אין שום דמוקרטיה בעולם שתאפשר לנציג פרלמנט לכהן אחרי שהוא אומר שיש במדינה אזרחים ללא זכות לחיות. אם אתה מצדיק רצח אזרחים אתה לא מקבל את זכות הקיום והזכות לחיות של אזרחים אחרים ועל זה צריך להעמיד אותם לדין".

לבד מפנייתו ליועץ המשפטי לממשלה פנה לייקין-אבני גם ליו"ר ועדת האתיקה בדרישה למצות עם חברי הכנסת המדוברים את מלוא הסנקציות האפשריות, ולהערכתו מדובר בהרחקה מהכנסת לחצי שנה, "כולי תקווה שיתקיים דיון על כך והבקשה תתקבל".

כשהוא נשאל כיצד הוא מקבל את ההסבר שמעניקים חברי הכנסת של בל"ד לפגישתם עם משפחות הרוצחים, הסבר לפיו בסך הכול רצו לתווך ולהעביר את בקשתם למסירת גופותיהם של אותם מחבלים למשפחות כאקט הומניטארי בלבד, שב לייקין-אבני ומתייחס לשורש טענתו: "כנציג ציבור אם אתה קורא לרוצח 'שאהיד' ואומר שעל מעשיו הוא צריך להגיע לגן עדן, בסופו של דבר אתה מסית לטרור. אין שום דרך אחרת לראות את הדברים. זו עבירה פלילית ומנהיג ציבור חזקה עליו שהוא מבין את המשמעות של המילים שלו. כשהוא אומר את זה בפומבי ובגאווה צריך למצות איתם את הדין".

ובאשר לטענות ההסבר של חברי הכנסת הללו אומר לייקין-אבני כי "אם תעצור רוצח באמצע מעשיו תמיד יהיו לו תירוצים למה הוא עשה את מה שעשה, אבל אנחנו שופטים אדם על פי מעשיו ובמקרה של הסתה בוחנים את הדברים על פי המילים והמשמעויות. הם קראו לרוצח של אבי 'שאהיד', ומבחינתם הוא ראוי לגן עדן. יש לכך משמעות מול הבוחרים שלך. כנבחר ציבור אתה מבין שציבור הבוחרים שלך מקשיב למילים שלך ופועל בהתאם ולכן יש לך אחריות. מי שבחר להיפגש עם אבא של רוצח נתעב ולקרוא לו 'שאהיד' אז הוא בחר לשלוח מסר מאוד ברור לבוחרים שלו, והדבר הזה מהווה עבירה".

עוד נשאל לייקין-אבני אודות תחושותיו סביב השתיקה הבוקעת מכיוונו של הציבור הערבי בישראל, זה שאינו מגנה את הדברים ואינו מתנער מהם. "אני גאה מאוד שבמדינה שלנו יש חופש ביטוי וחופש תנועה לכל האזרחים, על הגזע והדת של כל אחד. אני חושב שמרבית האנשים בעולם ובארץ באים בגישה חיובית של כבוד הדדי ויש לכך חריגים אבל הם לא הכלל. מצער מאוד שחברי כנסת מסיתים לכיוון של מלחמה וטרור ולא לשלום ודו קיום. זה מצער מאוד וכבן של מי שהאמין בדו קיום זה מצער מאוד שאלו האמירות הלוחמניות והפוגעניות של נציגי הרשימה המשותפת. הייתי מאתגר אותם שיגידו בקול רם שהם מגנים כל טרור באשר הוא, שסולדים מכל רוצח בדם קר ותראה שהם לא מסוגלים להיענות לדרישה הזו. לעומת זאת רוב אזרחי המדינה ייענו לאתגר הזה, הרוב מתנגדים לאלימות וטרור, בין אם הם יהודים ובים אם ערבים".

"לצערי הרב דברי ההסתה הגיעו ממקבץ של חברי כנסת ולא מחבר כנסת אחד. הייתי מאתגר אותם שנשמע גינויים מהם וזה תפקידה של התקשורת לדרוש מהם לגנות את זה, שיגנו קריאה של רוצח כ'שאהיד' בפומבי".

באשר לסיכויים של דרישה לחקירה פלילית נגד חברי הכנסת המדוברים, אומר לייקין-אבני כי הוא סבור שקריאה זו של רוצח כ'שאהיד' היא חציית כל הגבולות וכל הקווים האדומים וברוח זו "אני מצפה מאוד שהיועץ המשפטי לממשלה יידע להורות על פתיחת חקירה ובתי המשפט יידעו, בהנחה שמוגש כתב אישום, להתמודד עם זה. אנחנו חיים מדינת חוק וכשאנשים עוברים על החוק צריך למצות איתם את הדין, בין אם הם חברי כנסת ובין אם לא".