"ארגונים אורתודוכסים מופלים לרעה ולא הפלורליסטים"

הוועדה לשקיפות בראשות ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) דנה אתמול (שני) בנושא תקצוב הארגונים הפלורליסטים על ידי משרד החינוך.

בוועדה השתתפו נציגי משרד החינוך, יועצים משפטיים, נציגי ארגונים פלורליסטים ונציגות המרכזים לזהות יהודית. במהלך הדיון העלתה שפיר טענות הנוגעות לשיטת התקצוב של הארגונים הפלורליסטים ואפלייתם.

''התגלה פער משמעותי מאוד בין ההצהרות של השר בנט בכלי התקשורת לבין העובדות היבשות", אמרה שפיר. ''מיליוני שקלים מתקציב החינוך, המיועדים לארגוני יהדות פלורליסטית – כלומר, ארגוני חינוך שעוסקים ביהדות שלא תואמת את התפיסה הצרה של הבית היהודי הוקפאו". 

"אם חוזרים על שקר הרבה פעמים זה לא הופך אותו לאמת", מגיב מנכ"ל ארגון זהות איתי גרנק שהשתתף בדיון כנציג המרכזים לזהות יהודית. "זהו אבסורד שבמהלך הדיון ניסתה שפיר להציג מצג שקר על פיו הארגונים הפלורליסטיים מופלים לרעה, בעוד שבפועל ההפך הוא הנכון.

''בניגוד לדעה רווחת ולמה שגורמים מהשמאל מנסים להציג המצב בשטח שונה - הארגונים האורתודוכסים מופלים לרעה, שכן שיטת הניקוד הנהוגה בהקשר של תמיכות בארגוני זהות יהודית מפלה אותם".

עוד אמר גרנק כי "הנתונים לא משקרים, כ-50% מבתי הספר במערכת החינוך מבקשים לקיים פעילויות ציוניות וערכיות על ידי המרכזים לזהות יהודית. לעומת זאת, אף שמכונים של ארגוני התחדשות יהודית לא מגיעים ל-3% מנפח הפעילות הדרושה על מנת לקדם תקצוב הם מתוקצבים. אגב, ח"כ שפיר כנראה שכחה שהתקנה המקורית בהקשר של תקצוב ארגוני זהות הנהיגה שרת החינוך לשעבר יולי תמיר, שכידוע אינה מזוהה כאשת ימין מובהקת".

הוא הדגיש כי בניגוד למצג השווא שמנסים להציג כלי תקשורת בעלי אג'נדה שמאלנית, כלשונו, ''הרי שהבחירה איזה תכנים להכניס בבית הספר נתונה לצוות הניהולי והחינוכי במוסד. חשוב להדגיש כי אין הנחתה משום מקום ומנהלי בתי ספר יכולים לבחור עם איזה ארגונים לעבוד".