ניסים זאב
ניסים זאב צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חה"כ לשעבר ניסים זאב מותח ביקורת קשה על ראש הממשלה נתניהו שנכנע לרפורמים בסוגיית הכותל ועל חבריו חברי הכנסת החרדים שלא הטילו וטו על ההצעה להקמת רחבת כותל שלישית.

"גם נוצרים יכולים להתפלל בכותל", מזכיר זאב ושואל, "מישהו הפריע לרפורמים להתפלל בכותל? הם רוצים לשנות את תורת ישראל וכאן נתנו להם גושפנקא. זו ממשלה שרגישה לנוצרים ונותנת להם לעשות מיסות בקבר דוד, אבל לא רגישה לדת היהודית".

לדבריו, הממסד המוסלמי לעולם לא היה נותן לגברים ונשים להתפלל יחדיו, "אנחנו כל כך טיפשים, האם מישהו חושב שמוסלמים היו נותנים לגברים ונשים להתפלל ביחד או לנשים להיות חזניות? למה אנחנו לא יכולים להתייחס באותו כבוד לדת שלנו כפי שהמוסלמים מתייחסים לדת שלהם".

"אני כבר חזן עשרות שנים ומעולם לא היה יהודי חילוני שלא יכול להתפלל בבית כנסת של כל עדה שהיא", טוען זאב, "אז מדוע לאפשר לרפורמים לקבל ממלכה משלהם?".

זאב מציין, "אני מכיר את ענת הופמן ואת השיטה ואת הדרך שלה, היא לא באה רק להתפלל, היא באה לשנות את היהדות מיסודה. מדוע ממשלת ימין נכנעת כאן לקבוצה שולית שבאה לפגוע ולשנות את האתר המקודש של עם ישראל?".

חבר הכנסת לשעבר לא מסתיר כאמור גם את הביקורת החריפה שיש לו על חבריו הח"כים החרדים והדתיים שיושבים בקואליציה, "הח"כים הדתיים והחרדים אמורים לתבוע מהממשלה לא לשנות את הסטטוס קוו, זה שהם מצביעים נגד זה לא מספיק.

"בממשלה יש לחברי הקואליציה זכות וטו להתנגד עד הסוף. תמיד בקואליציה כשסיעה התנגדה לחוק כזה או אחר, היא עשתה זאת גם אם היה לראש הממשלה רוב. כי יש בהסכמים הקואליציוניים הסכמה שלא מעבירים דברים בעל כורחה של מפלגה אחרת שחברה בקואליציה".

"זה מחדל של המפלגות החרדית שלא עמדו בפרץ כולל הבית היהודי", קובע זאב. "זה שרב כזה או אחר מביע התנגדות זה לא מספיק. אני תובע מהם ויש להם עדיין את הכוח, שלא לאפשר את השינוי ההיסטורי ולא לתת לרפורמים דריסת רגל בכותל המערבי".

נשות הכותל: גם אנחנו ניצחנו, וגם רב הכותל