סתיו שפיר
סתיו שפיר צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת השקיפות בראשות ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) קיימה היום (שלישי) דיון בנושא שקיפות ועדת שרים לענייני חקיקה.

חברי הכנסת אשר נכחו בדיון הוועדה, הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה, הביעו כולם מורת רוח מאופן פעילות ועדת השרים לענייני חקיקה אל מול חברי הכנסת.

יו"ר הוועדה אמרה בפתח הדיון כי העובדה שגורלה של כל הצעת חוק מוחלט בוועדה השרים לענייני חקיקה, ובכך היא מחליפה את הכנסת, הופכת את הכנסת לחלשה מבין שלוש רשויות השלטון ופוגעת בדמוקרטיה.

"נוצרה תלות של הרשות המחוקקת ברשות המבצעת, ללא שניתן לחברי הכנסת כלל להביע עמדה או אף לדעת מדוע התקבלה החלטה, על סמך איזה מידע וחוות דעת, וכיצד הצביע כל שר. הציבור אולי חושב שמתקבלות החלטות בכנסת על סמך שכנוע בעמדות בעזרת נימוקים הגיוניים, אך בפועל הכל כבר סגור מראש וכשהציבור נחשף לכך יש פגיעה קשה מאוד באמון הציבור בכנסת", ציינה שפיר.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) טען בדיון, "אנחנו רוצים שהכנסת תהיה הריבון שמנהל את הממשלה, אבל אנחנו גם רוצים שהממשלה תקבל החלטות ותנהל את המדינה. צריך לעשות הפרדה ברורה בין הצעות חוק שנוגעות לליבה של המדיניות והמשילות, בהן נכון לקדם את החלטות הממשלה, לבין הרבה מאוד הצעות חוק בבית הזה שאין להם קשר למדיניות או לתקציב, או לקואליציה ואופוזיציה, ואני לא מבין למה צריך שהממשלה תכפה על חברי הכנסת את עמדתם".

"למשל ההצעה של חברת הכנסת מיכל רוזין כי חברי הכנסת יחשפו את הסכמי הקיזוזים שלהם, ואני הייתי מצביע בעדה, ולא מובן לי למה הממשלה הייתה צריכה שוועדת השרים תגבש עמדה על זה ותכפה משמעת קואליציונית. יש הצעת חוק שאני הגשתי שהצעה שיחתמו עליה 61 חברי כנסת ועלותה התקציביות פחותה משישה מיליון, תוגש ישיר למליאת הכנסת ללא ועדת שרים לחקיקה", הוסיף.

לדבריו, "לי ברור שצריך לחשוף את ההצבעות בוועדת שרים לחקיקה, שהיא כיום חזקה מדי. לא יכול להיות שהצעת חוק של ח"כ נדחית ע"י הוועדה והוא אינו יודע מה הנימוקים לכך. מצד שני, חוות הדעת נכתבות ע"י הפקידים, וחשיפתן יכולה לגרום לכך שעמדות הפקידים יקשו  על נבחרי הציבור בקבלת החלטות, ואני רוצה לחזק את המשילות. שקיפות אינה מקודשת ולפעמים הופכת דיון לפופוליסטי, ואנחנו יודעים שיש הבדל בהתנהגות ואמירות בין דיונים משודרים ללא משודרים, למשל".

חה"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) טען כי צריך לבטל בחוק, בצורה דקלרטיבית, את המשמעת הקואליציונית. "אם נשיא ארה"ב משקיע חודשים שלמים, יום ולילה, לשכנע את חברי מפלגתו שלו להצביע בעד ההסכם מול איראן, למה אצלנו בקואליציה לא יכול להתקיים דיון?".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הצטרף לביקורת, "חברי כנסת שעוסקים בחקיקה יודעים כמה אנרגיה צריך להשקיע מול הוועדה, ממש להיות לוביסט. אין שקיפות, ואני לא יודע מה התוצאות ולמה נדחו דברים, ואת זה אני אומר כמי שהיה גם קואליציה וגם אופוזיציה".

עמדה מנוגדת הציג ליאור נתן, סגן מזכיר הממשלה ומזכיר ועדת השרים לענייני חקיקה: "עבודת הממשלה מתבססת על חוק יסוד הממשלה, שקובע במפורש כי היא סוברנית לקבוע את סדרי עבודתה, וזה מוסדר בתקנון שנגיש לכולם. הרציונאל בבסיס הדיונים הסגורים הוא לאפשר לקברניטים לקבל את ההחלטה על סמך שכלם וליבם, מבלי שיהיה שם גורם אחר שישפיע. היועץ המשפטי לממשלה בהנחיותיו כתב כי יש יסוד בדין שלא לחשוף את הדיונים ותוכנם בכדי לאפשר את קבלת ההחלטות".

"ביום רביעי בכנסת דנים בהצעות החוק בקריאות הטרומיות. גם אם הממשלה התנגדה ביום ראשון, יכול אותו חבר כנסת לעלות ולנסות לשכנע, הממשלה תביע את עמדתה ותהיה הצבעה", אמר נתן.

יו"ר הוועדה אמרה כי היכולת להצביע לפי צו מצפונך והבנתך אינה קשורה כלל לשקיפות וביקשה הבהרות מנתן על עמדתו זו והוא השיב: "יכול בהחלט להיות מצב שאם הדבר שקוף, אנשים ידברו לפרוטוקול מתוך צורך או אילוץ מסוים".

לשאלת יו"ר הוועדה אם בכלל נרשמים פרוטוקולים והאם הם נשמרים השיב נתן כי באופן בו עובדת הממשלה כיום נרשמים הנוכחים, הנחיות מיוחדות אם היו ותוצאות ההצבעה, אשר מפורסמות לעיני כל.

לשאלת יו"ר הוועדה לגבי פרסום של חוות הדעת המועברות לוועדה השיב נתן כי מדובר בחומר פנימי וממילא חוו"ד של משרד מועברת לשר הרלוונטי ע"י פקידי משרדו ולא דרך מזכירות הממשלה. ח"כ סמוטריץ' ביקש להבין אם השרים האחרים בוועדה לא נחשפים לחוות הדעת, ונתן השיב כי מועבר לשרים האחרים מה שהשר מבקש להעביר.

ו"ר הוועדה, חה"כ שפיר, סיכמה את הדיון ואמרה: "אפילו פה בדיון לא הצלחנו לקבל מידע מדוע יש התנגדות או מי מתנגד לחשיפת הצבעות הוועדה. אני קיבלתי מידע מהשרים שהם תומכים בחשיפת ההצבעות ואילו כאן נאמרים דברים אחרים, וזה מביש. המשמעות היא שלא ניתן לקיים דיון מבוסס ולהגיע להסכמות בכדי לפתור את המצב אבסורדי שבכלל מאפשר סתירות מידע שכאלה בקבלת החלטות חיונית למדינה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו