מעשה בחמישה שקלים

העם דרש צדק חברתי ואז הגיעה רשת קופיקס. 130 סניפים שמוכרים קפה או סנדוויץ' ב-5 שקלים. פגישה עם אבי כץ איש עסקים, יזם ומהפכן.

נדב גדליה , כ"ג בשבט תשע"ו

מעשה בחמישה שקלים   -ערוץ 7
אבי כץ
צילום: מרים צחי

ישנן שתי דרכים לשתות קפה. לקנות בחמישה שקלים מאחת מחנויות 'קופיקס', או להזמין את עצמך לריאיון אצל אבי כץ, מנכ"ל רשת 'קופיקס'.

הוא בן 53, נשוי לטלי, מורה לפילאטיס, אב לחמישה ומתגורר בכפר-סבא, שממנה הוא מצהיר שלא יזוז. הוא מטייל בשביל ישראל פעם בשבועיים, התחיל בחרמון וכרגע הוא באזור הסטף.

כץ מעיד שהוא מסיים 3 ספרי קריאה בשבוע ומתעניין בהיסטוריה, "אני יכול לספר לך מה עומד מאחורי כל שם של רחוב בארץ", וחוץ מזה מנהל את רשת 'קופיקס' שגרמה מהפכה בעולם הצרכנות הישראלי בשלוש השנים האחרונות.

עבודה קשה, שכר בצִדה

מבחינת אבי, העסקים שלו התחילו לפרוח מפגישת שירותים אקראית בעיריית ת"א. כץ, אז בן עשרים וחמש, היה צבעי שזכה במכרז לצביעת בניין העירייה. בתור לשירותים נפגש עם הגבר היחידי בין המזכירות, שעבד במשרת אם והרוויח כאלפיים שקל. אז זו הייתה משכורת נמוכה אך סבירה במשק הישראלי. "שאלתי את הפקיד: תגיד, מה גורם לך לעבוד למען סכום כזה? מילא האימהות, אבל אתה? הוא אמר לי שהוא מוכן לענות על השאלה אבל גם לו יש שאלה בשבילי". המזכיר סיפר לכץ שהחיים שלו פשוטים ויפים, הוא עובד עד הצהריים וזז לים, שותה בירה וחי את החיים עד תשע בבקר שלמחרת. "אוקיי, ומה השאלה שלך?" שאל אבי והפקיד הגיב: "מה גורם לך לקום כל בוקר בשש, להסתובב מלוכלך בצבע, לנהל פועלים כל היום ולחזור הביתה מאוחר בערב, בשביל משכורת שלא מעידה על עושר כלשהו?" הדברים חלחלו ללבו של אבי הצעיר ולא נתנו לו מנוחה. "לא הצלחתי להשתחרר מההבנה שהכתה בי, שאם אתה עובד קשה - מגיע לך להרוויח בהתאם".

אבי עזב את תחום הצבעות, הגיע לעולם המסחר ויזם את הקמת רשת 'הכול בדולר'. מאז הספיק להקים את רשת הצעצועים 'כפר השעשועים', 'ששת' - רשת חנויות כלי בית, ועוד חנויות שהצניחו את המחירים.

לא תמיד זכה כץ לקצור פירות בעסקים. כשהיה בן 29 נכנס לחובות בסך מיליוני שקלים. "הייתי נשוי ואב לשני ילדים והכול קרס. עשיתי טעויות ואני חושב שהייתי פזיז מדי. לא הפלתי את התיק על הקב"ה, משום שידעתי שאני משלם על ההצלחה שעלתה לי לראש".

אבי משתף בכנות שבעקבות ההפסדים הרבים היחס שלו לכסף השתנה והוא עובד על ההרפיה מהאחיזה של הכסף שתפסה בו. "לא האמנתי, אבל כל הקלישאות על הכסף היו נכונות: כשיש לך יותר כסף - אתה אוהב אותו יותר, כל שקל חשוב לך ברמה שלא תיאמן".

אז מדוע חזרת לעולם הקמעונות עם רשת קופיקס?

"קופיקס הייתה מעין חלום שהתגשם, חלום שהתחלתי לחלום לפני כ-13 שנים". אבי מוציא ממגירת שולחנו מסמכי תכנית עסקית מסודרים מאותה התקופה. מסמכים החושפים לראשונה כי השם המקורי של הרשת המצליחה תוכנן להיות 'קופי דולר'.

"הרעיון הזה רדף אותי ולפני שלוש שנים, כשהייתי בן חמישים, החלטתי לתת לעצמי מתנה לכבוד יום ההולדת ולהגשים אותו", הוא אומר בחיוך מרוצה.

ישראלים, אוהבים קפה?

מנתחים כלכליים אוהבים להגיד שהצרכן הישראלי לא יודע באמת להתנהל נכון. הוא מרוויח סכום כסף, אבל מגהץ את האשראי הרבה יותר ממה שיש בידו. שאלנו את אבי איך הוא תופס את הצרכן הישראלי והוא בחר להסתכל על הדברים מהכיוון ההפוך.

"הצרכן הישראלי הוא לא פראייר. עלות הייצור של כוס מיץ גזר היא שקל. שקל! עד היום היו מוכרים לך אותה ב-15 שקל. והנה אנחנו מוכרים היום כוס בחמישה שקלים. קופיקס ענתה בדיוק על אחד הפרמטרים החשובים ביותר לצרכן הישראלי - נושא הפראייריות".

"המצב שהיה פה לפני כן לא היה נורמלי" הוא ממשיך. "לדוגמה, אייס-קפה הוא המוצר הכי נמכר אצלנו. אצל משפחה ברוכת ילדים כמו בבני-ברק, לא הייתה פריווילגיה לאייס-קפה לכולם אלא אולי פעם בחודש"

ריבוי סניפי קופיקס ברחבי הארץ גרם מרמור רב בקרב בעלי קיוסקים בפתח-תקווה באזור מרכז העיר, באזור רחוב ביאליק ברמת-גן שהפך לשדרת 'הכול בחמש' וגולת הכותרת הייתה כניסת סניף של קופיקס למרכז העיר בני-ברק, סמוך מאוד לקיוסק הפופולרי ביותר 'שלויימל'ה', שהשיב מלחמה שערה והחל למכור קפה וסנדוויצ'ים בשלושה שקלים בלבד.

האם יש רגשות אשם שכביכול גזלת את הפרנסה מבעלי קיוסקים?

"כשאתה מהפכן יש לך תפקיד. הייתי צריך להפוך מצב שבו הרבה אנשים לא נהנו ומעט נהנו, למצב הפוך - שהרבה נהנים ומעט - לא. טבעי שכמה אנשים ייפגעו כתוצאה מכך, אבל ככה זה בכל מהפכה".

כתוצאה מהמפכה החברתית שלך קמו מתחרים, שלא מעתיקים רק את דרך המכירות שלך, אלא גם כמעט את השם. קופיז למשל

"אני מברך על המתחרים שלי", הוא מפתיע, "לא נתנו להם זיכיון אז הם פתחו משהו משלהם. בשורה התחתונה, המתחרים גורמים לך להיות טוב יותר. אני מתפלל שאלוקים ייתן לי עוד מתחרים כאלה".

משום שהם לא מצליחים כמוך?

"לא, משום שהם טובים, אבל אני מצוין", הוא מסכם בחיוך.

הצטרפו עכשיו למנויי "מקום בעולם",  

מגזין הנוער של עולם קטן. לדפדוף בגליון לדוגמא לחצו כאן