חנין זועבי
חנין זועבי צילום: פלאש 90

בית משפט השלום בנצרת גזר היום (ראשון) שישה חודשים של מאסר על תנאי ו-3,000 שקלים קנס על ח"כ חנין זועבי בגין העלבת עובד ציבור.

פסק הדין ניתן במסגרת הסדר טיעון שבו הודתה זועבי במיוחס לה וויתרה על החסינות המגיעה לה מתוקף תפקידה כדי שלא תואשם בהסתה.

לעיון בגזר הדין

נזכיר כי בכתב האישום בו הודתה זועבי נטען כי בחודש יולי 2014 היא הגיעה לבית משפט השלום בנצרת, שם התקיימו דיונים בבקשות להארכת מעצר של חשודים בהפרות סדר, שהתקיימו במגזר הערבי בנצרת בעקבות רצח הנער הערבי מוחמד אבו חדיר בירושלים.

את המדינה ייצגו בדיונים אלו השוטרים איהאב חדאד ובושור עמאר, חוקרי משטרה ממוצא ערבי, שהינם עובדי ציבור, ושימשו כטועני מעצרים באותו היום.   

באחת ההפסקות בדיונים, מעט לאחר השעה 17:00, שהו השוטרים וזועבי מחוץ לאולם בית המשפט לנוער, יחד עם קהל של בני משפחות עצורים ועורכי דין שייצגו אותם. 

בשלב כלשהו הרימה זועבי את קולה וצעקה בכעס בערבית אל הנוכחים במקום לפעול נגד השוטרים, כשהיא מצביעה שוב ושוב לעבר השוטר חדאד, עקב היותם של השניים שוטרים ערבים בשירות המדינה הפועלים במסגרת תפקידם, בין היתר, גם נגד חשודים ערבים. 

בין היתר, צעקה זועבי את הדברים הבאים: "נידוי חברתי צריך לירוק להם בפרצוף, אלה שמעידים עם... נגד בנינו ובנותינו, אלה שמשתפים פעולה עם המדכא נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה. לנקות בהם את הרצפה. לא ללחוץ להם את היד, ולא נתן להם להיות בינינו, ושיפחדו מאיתנו. וכשהם ברחוב שיפחדו מאתנו. שיפחדו מה'שבאב' שנעצרים על סמך המידעים שהם שולחים, אלה הם שמוסרים מידע למשטרה, שלפיו עוצרים את הצעירים שלנו ואת בנותינו. בשיא החוצפה עומד כאן בינינו בשיא החוצפה, החוצפן.  אין יראה, אין כבוד, מה קרה? איזו חוצפה?"

אחד הנוכחים במקום צילם את הארוע בחלקו, והדברים פורסמו לאחר מכן ברשת האינטרנט.

בכתב האישום נטען "דברים אלה של זועבי פגעו בשוטרים שמלאו את תפקידם, השפילו אותם, ואף גרמו להם לחוש מאוימים. במעשיה אלה, העליבה הנאשמת את השוטרים, שהינם עובדי ציבור, בעת שמלאו את תפקידם ובנוגע למילוי תפקידם".