הרב יונה גודמן
הרב יונה גודמן מכללת אורות ישראל

הרב יונה גודמן מפנה את תשומת הלב לכך שציבורים אחרים בארץ השכילו להקים מרכזים שילמדו את ילדיהם על עברם ועל שורשיהם.

כך הוא מונה כמשל את מוזיאון הפלמ"ח, מוזיאון ההגנה ועוד מרכזי הדרכה ולימוד רבים בהם לומדים ילדים על שורשי השקפתם, ומעמיקים בהבנת יסודות תפיסתם האידאולוגית.

האזינו לטור המלא

לדבריו, "מסיבות שונות, לציבור הציוני-דתי אין מוזיאון מרכזי בו ניתן ללמוד על שורשיו בדור הזה. אמנם כולנו יונקים מהתורה, מאברהם אבינו ומדוד המלך, אך חלק מהנוער חש שההמשך האותנטי של האבות אינו בדרכה של הציונות-הדתית. לשם כך יש צורך להוסיף בחינוכם גם רכיב של מפגש חי עם דמויות וסיפורים מראשית ימיה של הציונות הדתית בדורנו. מפגש שיעמיק את ההזדהות עם הדרך ואת ההבנה כי דרכנו לא הומצאה אתמול".

נוכח צורך זה, ממליץ הרב על שתי פעולות. "ראשית, לשלב בחינוך ילדינו סיפורים על דמויות מופת מראשית ימיה של הציונות-הדתית, בצד סיפורים על אירועים חשובים בתולדות הציונות הדתית בדור האחרון. אפשר לספר על הקמת קיבוץ דתי או מושב דתי, על הרב מוהליבר והרב קלישר או על קשיים ואתגרים שליוו את הקמת עולם התורה הציוני-דתי בדור האחרון. כן אפשר לשלב בטיול משפחתי ביקור קצר באתרים בעלי משמעות ציונית-דתית, דוגמת כפר הרוא"ה, כפר עציון, בארות בנגב ועוד". 

בה בעת, ממליץ הרב גודמן לתמוך באופן פעיל ביוזמות שבאות לאפשר חשיפה בלתי אמצעית של הציבור ושל הנוער שלנו עם שורשיה של הציונות-הדתית. דוגמה אקטואלית לדבר הוא מביא מסיפורן של הפלוגות הדתיות במלחמת השחרור. לדבריו, "כמה מילדינו יודעים שבקרבות הגבורה של הקמת המדינה נטלו חלק פלוגות דתיות? כמה מכירים את הגבורה של הפלוגה הדתית שנלחמה נגד כוחות מצריים בכיס פלוג'ה, קרב בו נפלו 89 לוחמים, כולל חמישה פליטי שואה שהיו 'נצר אחרון' ושריד אחרון למשפחתם?".

הרב גודמן מספר שלאחרונה פגש באישה עם יוזמה ייחודית בנושא, "אישה צעירה שבהתנדבות פועלת להפיק סרט מרגש על סיפורה של הפלוגה הדתית. סרט שישקף לא רק את קרב הגבורה האחרון שלה, אלא את סיפורם של הלוחמים הדתיים הראשוניים בצה"ל, שפרצו דרך בבניין דמותו של הלוחם הדתי הגאה, דמותו של מי שמשלב ספרא וסייפא בדור הזה".

הרב מדגיש שאין לו קשר אישי לסרט, וכי "כדאי להקליד בגוגל 'נצר אחרון – הפלוגה הדתית' כדי לקרוא על היוזמה וכדי לתרום לה איש כפי רצונו ויכולתו, שהרי אין גוף ציבורי שלוקח אחריות על בניין התודעה, וזו נעשית באמצעות תרומות אישיות של כל אחד מאיתנו".

הרב יונה גודמן מסיים ומביע תקווה כי "סיפורה של הפלוגה, סיפור של גבורה ותורה שצועדים יחדיו, ישמש רכיב בבניין מגוון רחב של כלים בהם נעמיק את חינוך ילדנו לתורה ציונית גאה ויציבה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו