"סכנה קיומית לעם ישראל"

ועדת חוץ וביטחון דנה היום (ראשון) בהוצאת ענף תודעה יהודית מהרבנות הצבאית והעברתו לאגף כח אדם בצה"ל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשע"ו

ועדת חוץ וביטחון של הכנסת דנה היום (ראשון) בהחלטת הרמטכ"ל, רא"ל גדי אייזנקוט, להוציא את ענף "תודעה יהודית" מחיל הרבנות הצבאית.

במהלך הדיון תקף ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) את המהלך וטען, "הוצאת מערך התודעה היהודית מידיה של הרבנות הצבאית  היא מחטף. אסור שזה יקרה".

תת אלוף גדי אגמון, אשר ייצג בדיון את צה"ל, שלל את טענתו של סמוטריץ' ואמר, "אין כאן מחטף יש כאן הסדרה".

סמוטריץ' השיב והבהיר כי המפלגות הדתיות לא יאפשרו למהלך להתרחש, "נשתמש בכוחנו הפוליטי כדי שזה לא יקרה".

בדיון השתתפו גם סגן אהרון קרוב שנפצע באורח אנוש במהלך מבצע "עופרת יצוקה", ושב לתפקד, והרב הצבאי הראשי לשעבר, הרב ישראל וייס. במהלך הדיון התעמת קרוב בדבריו עם חברי הכנסת עומר בר לב ואייל בן ראובן.

ח"כ מוטי יוגב טען בדיון כי הפקדת העיסוק ברוח הלחימה היהודית בידי הרבנות נעשתה עוד בימי בן גוריון, "זה של הרבנות, מכיוון שזו המקצועיות שלהם. כפי שרופא מיומן לרפא - רוח לחימה יהודית צריכה להישאר היכן שבן גוריון קבע, בידי הרבנות הצבאית".

יוגב ציטט את האימרה לפיה "אין אתאיסטים בשוחות", וקרא להמשיך ולערב את התורה ואת התנ"ך בהחדרת רוח הלחימה, "למען ביטחון ישראל ולמען ניצחוננו במלחמות הבאות - את התורה הזו צריך להשאיר בידי המיומנים לכך - בידי הרבנות הצבאית".

חה"כ אורן חזן הביע גם הוא התנגדות למהלך, "החלטה של הרמטכ"ל זוהי לא תורה מסיני והיא ניתנת לשינוי כפי שכבר קרה במקרים אחרים בעבר. מישהו מהנוכחים כאן קרא את המשובים המצוינים של החיילים והמפקדים החילוניים בשטח? במהלך צוק איתן הסתובבתי בשטחי כינוס של החיילים וראיתי בעיניי בקשות של מפקדים וחיילים חילוניים לספרי תנ"ך. אני מדגיש חד משמעית כי ביטול תחום תודעה יהודית מהווה סכנה קיומית לעם ישראל והיא בחזקת צעד ראשון ומסוכן בדרך להפרדת דת ומדינה".

"אל לנו להתבייש בדבר היחיד שמחבר בין כולנו - כולנו יהודים. העברת תודעה יהודית לחיל החינוך שקולה להעברת האחריות על התשתיות למשרד המשפטים והאחריות על הרבנות למשרד התיירות", הוסיף.