עימות בוועדת החינוך

ח"כ זוהר: לא ראוי שאלון ליאל, יו"ר הוועד המנהל של גימנסיה הרצליה, יתבטא נגד ישראל. הח"כים של מרצ: דעותיו של ליאל ידועות בעולם.

חזקי ברוך , ל' בשבט תשע"ו

ועדת החינוך דנה הבוקר (שלישי) בדבריו של מנכ"ל משרד החוץ לשעבר אלון ליאל, המכפישים לטענת ח"כ מיקי זוהר יוזם הדיון, את מדינת ישראל.

ח"כ זוהר טען שאלון ליאל שמכהן כיו"ר הוועד המנהל של גימנסיה הרצליה בתל אביב, מנהל מסע הכפשה נגד מדינת ישראל בעולם.

"מי שקורא לפעול נגד מדינת ישראל פשוט משסה בנו את אויבינו", אמר זוהר בפתח הישיבה. ח"כ זוהר ביקש להקרין קטע וידאו בו מושמעים דבריו של ליאל, אך חברי הכנסת ממרצ קטעו את ההקרנה בטענה שלא ידוע מי ערך את הקלטת.

ח"כ זהבה גלאון אמרה "מקרינים לנו קלטת שלא ידוע מי 'בישל' אותה. זה דבר שלא יעשה". חברי הוועד המנהל של גימנסיה הרצליה הוזמנו לדיון אך בחרו שלא להגיע וכך גם אלון ליאל.

לדברי ח"כ גלאון, "אלון ליאל לא נפגש עם שוברים שתיקה בכובעו כיו"ר גימנסיה הרצליה. דבריו של ליאל ידועים בכל העולם ומותר לבקר, בארץ ובחו"ל, את מדיניות הממשלה. אתם מסמנים ורודפים אנשים על בסיס דעותיהם הפוליטיות".

ח"כ עודד פורר טען כי אלון ליאל סיכל את מינויו של דני דיין לשגריר, רק על סמך דעותיו של דני דיין ומקום מגוריו. לדברי פורר, "זהו האפרטהייד" האמיתי ולא האפרטהייד עליו מדבר ליאל בהרצאותיו בחו"ל. "ליאל חי תחת כללי המשחק רק כשהוא המנצח. כשאדם אומר את מה שליאל אמר הוא אינו יכול לעמוד בראש מוסד חינוכי. אם הוא רוצה להגיד את דעותיו עליו לשלם את המחיר", אמר פורר.

ח"כ אילן גילאון הגן על זכותו של ליאל לומר דעתו, "מדובר באדם שברברס עשה יותר מכל מה שאתם או 'נוער הזוועות' עשיתם. הדיון הזה הוא פשוט בזבוז משום שאתם משמיצים אדם עתיר פטריוטיות ואהבת המדינה".

ח"כ מיכל רוזין התייחסה לדברי ח"כ פורר, ''חברתך ציפי חוטובלי פוגעת בביטחון של מדינת ישראל הרבה יותר ממה שעשה ליאל. אם אתם חושבים שאלון ליאל פגע במדינה שיתכבדו רשויות המדינה ויעמידו אותו לדין, אבל אל לנו לפטר אף אדם בגלל דעותיו הפוליטיות. בואו נעצור כאן כי המדרון מאוד חלקלק".

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי הקריא ממכתבו של נציג הוועד המנהל של גימנסיה הרצליה, תומר כהן. כהן כתב לוועדה "צר לי באופן אישי שאאלץ להימנע מנוכחות בוועדה, אולם צר לי אף יותר מכך שוועדת החינוך של הכנסת מנוצלת במקרה זה ככלי לניגוח פוליטי והגבלת חופש הביטוי והמחשבה, במקום לקדם את חינוכם של ילדינו תוך מתן מקום לשפע תפיסות עולם, דעות וערכים.

''הערכים שמייצגת כיום גימנסיה הרצליה הם ערכים של מתן כבוד לאחר ולשונה, הומניזם ופלורליזם. כחבר דירקטוריון בה, לא אוכל לקחת חלק בחתירה תחת ערכים אלו", כתב כהן.

ארנון גלעדי, המשנה לראש עיריית תל אביב מרשימת הליכוד, סיפר כי פנה למשרד החינוך על מנת לקדם הליך הדחה של ליאל מגימנסיה הרצליה, אך לדבריו הבין שמשרד החינוך לא מטפל בנושאים כאלה. הוא התייחס לוויכוח בין חברי הכנסת ואמר: "כל אזרח רשאי וזכאי להביע את עמדתו אבל אדם שנמצא בתוך מערכת ציבורית ומשמש כיו"ר מוסד חינוכי במדינת ישראל, ראוי שיהיה זהיר שבעתיים בנושא של התבטאויות כאלה ואחרות וכי לא סביר שיפעל נגד מדינת ישראל".

על כך העירה ח"כ גלאון כי ליאל לא מלמד בגימנסיה הרצליה וכי לתפיסתה אינו פעל נגד מדינת ישראל.

אלון שוורצה מארגון "אם תרצו" אמר כי "הקיצוניים משני הצדדים – הימין והשמאל - מנסים למחוק את הזהויות של מדינת ישראל. השמאל האנטי ציוני כדוגמת ליאל, מנסה להפוך את מדינת ישראל למדינת כלל אזרחיה ולמחוק את היסוד היהודי בהגדרת המדינה, כך, על הדרך, הם גם רומסים את היסוד הדמוקרטי.

''גם הקיצוניים מימין עושים אותו דבר – רומסים את היסוד היהודי בכך שמתכחשים להיותה של המדינה דמוקרטית''. לדבריו, ליאל לא ביקר את מדיניות ישראל אלא פגע במדינת ישראל בכך שדיבר נגד מינוי דני דיין, נגד השתתפות ספורטאים באולימפיאדה וקידם חרם על מדינת ישראל באמצעות סימון מוצרים. הוא ביקש מהוועדה לפנות ליועמ"ש לממשלה כדי לבדוק את הפעילות של ליאל והאם ניתן להעמידו לדין.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי סיכם את הדיון בנוכחות ח"כ מיקי זוהר, לאחר שחברי סיעת מרצ יצאו מהישיבה: "אני מגן על זכותה של הכנסת לקבוע את מסגרת הדיון בכל נושא. אני דוחה את ההאשמה שיש ניסיון לעשות ציד של איש זה או אחר. ועדת החינוך דנה בנושא בגלל שליאל חבר הנהלה של מוסד חינוכי ולכן חשש זה צריך להיות מובע בוועדה שהיא מקום מרכזי ולגיטימי".

לעניין היעדרותו של ליאל מהדיון אמר ח"כ מרגי "אדם שמדיר עצמו מוועדת הכנסת מעיד על המסוגלות שלו לנהל דיון ענייני. יש כללים בדמוקרטיה וצריך לכבד אותם". הוא קרא למשרד החינוך לבחון שוב את אמירותיו של ליאל ולראות אם עולות בקנה אחד עם היותו יו"ר מוסד חינוכי.