הוענק פרס יו"ר הכנסת לאיכות החיים

הפרסים הוענקו לעמותה המחברת הציבור הערבי להיי-טק, לעמותה הפועלת למיגור האלימות בבתי ספר ולארגון המסייע למשפחות שיקיריהן נרצחו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ל' בשבט תשע"ו

הוענק פרס יו"ר הכנסת לאיכות החיים-ערוץ 7
טקס חלוקת הפרסים
צילום: דוברות הכנסת

טקס הענקת פרס יו"ר הכנסת לאיכות חיים התקיים אחר הצהריים (שלישי) במשכן במעמד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, השר לשירותי דת דוד אזולאי, חברי הכנסת עאידה תומא סולימאן, אורלי לוי אבקסיס ויעקב מרגי.

הפרס הוענק השנה לשלוש עמותות שעוסקות בפעילות לקידום ההבנה, הדו קיום בין יהודים וערבים ושמירה על זכויות אדם ופעילות למניעת אלימות בחברה ולמען הצלת נפשות:

עמותת "צופן" – מרכזי טכנולוגיה עילית – מקדמת את החיבור בין אזרחי ישראל הערבים לתחום ה"היי-טק", בדרך של שילוב תעסוקה ויצירת מרכזי טכנולוגיה עילית בישובים ערבים.

יו"ר ועדת הפרס ח"כ עאידה תומא סולימאן הקריאה את הנימוקים למתן הפרס לעמותה. "'צופן' הוא ייחודי במודל העבודה שלו ובמטרותיו - באמצעות המבנה האנושי הייחודי שלו שמשלב מעורבות חברתית עם ניסיון מקצועי רלוונטי יצר תחום תעסוקתי ותעשייתי חדש בחברה הערבית. שילוב האוכלוסייה הערבית בחברת ההייטק יסלול את הדרך לשילוב אוכלוסייה זו בחברה בכלל ויצור בסיס כלכלי איתן המחבר את שתי החברות", אמרה.

עמותת "מצמיחים" – פועלת למיגור האלימות בבתי הספר על ידי הכשרת תלמידים ומורים. יושבת ראש ועדת הפרס חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס ציינה את הנימוקים לקבלת הפרס, "'מצמיחים' פועלת במודל התערבות ייחודי של סדנאות להכשרת מורות ותלמידים בכלים למניעת אלימות לסוגיה- פיזית, מילולית ווירטואלית''.

לדבריה, ''העמותה פועלת עם ילדים ובני נוער מכל גווני האוכלוסייה בישראל- יהודים וערבים, נוער מישובים מבוססים ונוער בסיכון מהפריפרי, דתיים וחילונים. העבודה בבתי הספר היא מערכתית ומושתת על שיתוף פעולה בין התלמידים, המורים וההורים".

ארגון משפחות נרצחים ונרצחות – מסייע למשפחות שאיבדו את יקיריהן כתוצאה מרצח. יו"ר ועדת הפרס ח"כ יעקב מרגי ציין את הנימוקים למתן הפרס, "חברי הארגון התגייסו בעצמם והצטרפו למגייסים מתנדבים רבים נוספים במטרה לעזור אחד לשני בהתמודדות עם האסון שאירע להם ובניסיון למנוע אלימות בחברה ומעשי רצח נוספים. פעילות הארגון מתבצעת במישורים שונים ובהתנדבות מלאה: הסברה בקרב בני הנוער למניעת אלימות והעלאת הנושא למודעות הציבורית וקידום חקיקה להורדת רמת הפשיעה".

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, המשמש כראש חבר הנאמנים של הפרס, אמר "אני רואה בכם, זוכי הפרס, את המנהיגים האמתיים של החברה ושל הקהילה. סביר להניח שלא כל מי שנעזר בכם, מצא את הדרך או את האומץ להכיר בכך, שאתם שיניתם דברמה בחייהם.

''אנחנו, בשמחה רבה, משמשים להם לפה ומבקשים להודות לכם על השינוי העמוק והיסודי שאתם מחוללים. כולכם גיליתם אחריות כלפי הסובב אתכם, ובכך ביטאתם מנהיגות אישית שתרמה לאיכות חייהם של רבים. אתם מעלים על נס את כל הטוב והיפה שלנו, ומזכירים לנו שאנו חברה המבוססת על מעורבות אזרחית, שהיא התשתית להיותנו חברת מופת", דברי אדלשטיין.

קרן פרס יושב־ראש הכנסת לאיכות החיים הוקמה ב-1981 מתרומת קרן מרקוביץ-שרייבר מצרפת. מטרת הקרן לעודד את אזרחי מדינת ישראל שמעשיהם והישגיהם מצדיקים הכרה מיוחדת בנושאי איכות החיים ושיפורם, ולשים את הדגש על הצמיחה של ארץ ישראל יפה, על-ידי מתן פרסים כספיים שנתיים מפירות הקרן.

סך כל הפרס עומד על 120 אלף ש''ח. יושב ראש חבר הנאמנים של הפרס הוא יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, ובחבר הנאמנים יושבים גם שלושה מסגני יו"ר הכנסת, שופטת העליון (בדימוס) דליה דורנר, מזכירת הכנסת ירדנה מלר-הורוביץ, אנשי אקדמיה, חברי כנסת לשעבר ונציגי משפחת מרקוביץ-שרייבר.