סערה בכנס ירושלים

נערי גבעות הפריעו לדבריו של המשנה ליועמ"ש, רז ניזרי, בכנס שעסק בנערי הגבעות - "מענה יהודים לא ידבר על נוער הגבעות".

רפאל לוי ויוני קמפינסקי , ל' בשבט תשע"ו

סערה בכנס ירושלים
סערה בכנס ירושלים
צילום: ישראל ברדוגו

סערה פרצה אחר הצהריים (שלישי) במהלך כנס ירושלים ה-13 במהלך מושב שעסק בנושא "נוער הגבעות" אותו הנחה המנכ"ל ועורך אתר ערוץ 7 עוזי ברוך.

כאשר פנה המנחה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, אשר היה מעורב בליווי החקירה בפרשת הרצח בדומא, פרצה סערה בקהל. מספר נערי גבעות שנכחו בקהל קראו לעבר נזרי, "מענה יהודים לא ידבר על נוער הגבעות".‎ לאחר דקות ספורות עזבו הנערים את המקום.

לאחר ששככה הסערה טען נזרי "מי שעשה את המעשה בדומא יש לו לא רק דם ערבי על הידיים אלא גם דם יהודי. אנחנו רואים שהאירוע בדומא היווה מניע למעשי טרור ערבי - וזה נאמר בחקירות מחבלים בשרות הביטחון הכללי". נזרי הדגיש כי אמנם הטרור הערבי לא התחיל השנה אבל יש הבדל בין התמודדות של השב"כ עם 1000 מחבלים פוטנצייאלים לעשרת אלפים מחבלים פוטנצייאלים.

בהמשך הדיון פרץ עימות בין ראש מועצת קדומים לשעבר דניאלה וייס לנזרי. וייס הטיחה בנזרי, "אתם צריכים להתנצל על כל הפרובוקטורים ששתלתם, לא רק עכשיו אלא מזמנו של יצחק רבין והפוסטרים של מדי SS בכיכר ציון".

נזרי ציין כי ננקטו "אמצעים מיוחדים" נגד החשודים בפרשת דומא ובתגובה קראה לעברו וייס "סדיסטים". נזרי מצידו הדגיש, "מיטות סדום וחישמולים אלה אגדות אורבניות". לדבריו "יש פער גדול בין מה ששמעתי מהעצורים לבין מה שאמרו בשמם".

נציג נוער הגבעות בדיון, עמישב מלט, נשאל מי הוא הרב שלו ושל יתר נוער הגבעות, והשיב "השאלה היא מי הרב של האנשים שיושבים פה. מי הולך בדרך של כיבוש הארץ או לא. כל העניין של דומא הוא רק עוד נקודה שנועדה לסמא את עיני הציבור ולהשאיר אותם לשבת רגל על רגל".

לדבריו, "נוער הגבעות הוא חוד החנית של כל ההתיישבות. השאלה היא אם נותנים או לא נותנים לבנות עוד בתים בארץ ישראל. אני דוגל בחוקי התורה ולא בחוקים של הבריטים והטורקים שלא נתנו ליהודים לבנות בארץ ישראל. אם רז נזרי רוצה לשים שפם טורקי ולשפוט אותנו בבית משפט טורקי, שיעשה את זה. אני אזרח שומר חוק. אני עובר בירוק לצורך הדוגמא".

"מי שצריך חינוך זה האנשים שמדברים ומדברים ועדיין יושבים על כיסאות במקום לקום ולבנות. לא לשבת בבית ולקטר. אם אתם הייתם שם, הם לא היו צריכים להיות שם", טען מלט.

רועי שרון, כתב ההתיישבות של ערוץ 10, שלל בדיון את הזיהוי האוטומטי בין "נוער הגבעות" לתופעת "תג מחיר". לדבריו, "הקבוצה שפויה ומתנגדת לפעילות של תג מחיר. אבל לקח זמן עד שכולם הבינו את הסכנה. וגם בתוך נוער הגבעות יש ביקורת על פעולות תג מחיר. נוער הגבעות שאני מכיר אומרים לי: אנחנו באנו לבנות, לא להרוס".

הרב יובל שרלו העלה תהיה על עצם מטרתו של הדיון בפורום שכזה, "לרוב מוחלט של היושבים פה אין שום השפעה על נוער הגבעות. כל הדיון הזה הוא דיון אקדמי בעניין הזה. לכן זה מיותר לדון בזה".

עם זאת ציין הרב שרלו כי הציבור הרחב יכול וצריך לעשות שלושה דברים בהקשר זה. "1. לאפשר לאנשים שכן יכולים להגיד להם משהו, לעשות את העבודה. 2. הזדקנו והתברגנו, והעובדה שיש נוער שמרגיז אותנו כמו שאנחנו הרגזנו את הורינו, צריכה לעורר אותנו. 3. לכל אור גדול יש צל נורא. אנחנו חייבים להציב גבול ברור ואיתן בינינו ובינם. בראשונה הם בעצמם משלמים מחיר יקר והחיים שלהם נהרסו. הצללים של הנוער הזה מסכנים את ההתיישבות ועלינו להתנער ממנו ולא פחות חשוב לסייע למשטרה ולכוחות הביטחון ולהעניק להם תמיכה..".

אתיה דן – מנכ"לית 'מניפה', העוסקת בטיפול בנוער נושר ממסגרות לימודיות, טענה כי לנוער יש להתייחס כמו לנוער, "כשהילד שלי אחרי עמונה לא יכול היה לשבת ללמוד והלך לגור על גבעה, הלכתי יחד עם בעלי לגור איתו שם. אני לא אשאיר את הילד שלי לבד על גבעה. ילד ונוער צריכים ללמוד מנהיגות. הם סמן לציבור הדתי לאומי. אפשר לזרוק אותו את הסמן ואפשר לקחת אותו ולתת לו חינוך, השכלה וכל עזרה שהיא על מנת שתהיה לו תקווה".טוען....