ועדת הפנים סיכלה בניית בתי מגורים בגן לאומי

הוועדה סרבה לאשר בניית 14 יח"ד בשטח של הגן הלאומי הר כרמל. "טוב שיש ועדות ויש כנסת".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' באדר תשע"ו

ועדת הפנים סיכלה בניית בתי מגורים בגן לאומי-ערוץ 7
ח"כ דוד אמסלם בבית הכנסת המיועד להריסה
אלירן אהרון

ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ דודי אמסלם סיכלה היום (רביעי) בניית בתי מגורים בתוך הגן הלאומי הר הכרמל, כחלק מהרחבת הישוב בית אורן.

מנהל התכנון ביקש לבטל הכרזה על 8 דונם מתוך הגן הלאומי לטובת הבניה. נציגת המנהל יסמין טלמון הסבירה כי מדובר בחלק קטן מתוכנית להרחבת בית אורן ב-351 יחידות דיור, ו-14 יחידות דיור נוספות בשטח הגן הלאומי.

לשאלת יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם, מדוע אי אפשר לוותר על אותן 14 יחידות דיור בעייתיות הפוגעות בשמורה, השיבה: "זה פוגע ברצף התכנוני. מעדיפים שיהיו מגרשים בשני צדי הכביש כדי לממש את היכולות של נשיאת הכביש".

בחלק קטן מהשטח לגביו ביקשו היום את ביטול ההכרזה כגן לאומי, קיים היום בית עלמין פיראטי, שלא אושר בשום תוכנית. "תסדירו את בית העלמין", אמר ח"כ אמסלם, "אילו הייתם מבקשים לבנות שכונה של 2,000 יחידות דיור, הייתי שוקל, אבל בשביל 14 מגרשים, רק בגלל שלמתכנן זה התאים בסיבוב, לא נאשר. נאשר רק את השטח שדרוש לתשתיות – בית עלמין, דרך היקפית ואזורי חיץ למניעת שריפות".

מתכננת הפרויקט ליאורה חי ממשרד האדריכלים ערן מבל, אמרה כי "כבר 3 שנים אנחנו בתהליכים לקדם את התוכנית". יו"ר הוועדה השיב כי "גם אם זה יעכב קצת, תעשו את השינוי ותשנו את יעוד הקרקע ממגורים לשטח ציבורי פתוח, שיהיה ירוק. נאשר את הגריעה, אבל לא למגורים. אני מניח שהישוב יעמוד בזה".

ח"כ יעל גרמן פנתה לנציגי רשות הטבע והגנים שתמכו בגריעת השטח מהגן הלאומי עבור בניה פרטית, "איך שתקתם? מחר יבנו באפולוניה. אני בשוק. איך גורמי תכנון נותנים? זה היה טאבו. אתם נותנים ומנסים להעלים. ביקשתם ביטול ההכרזה עבור בית עלמין ושטחי חיץ מפני אש, ורק בסוף ציינתם גם מגורים.

''מתברר שמתוך שמונת הדונם המדוברים, שישה הם למגורים. זה ניסיון הטעייה של הוועדה". לאחר שהתקבלה ההחלטה אמרה גרמן "טוב שיש ועדות ויש כנסת".