מאוים? מני נפתלי
מאוים? מני נפתלי צילום: פלאש 90

אב הבית לשעבר בבית ראש הממשלה, מני נפתלי, ניצח בתביעתו נגד בית ראש הממשלה ועזרא סיידוף, סמנכ"ל משרד ראש הממשלה.

בית משפט האזורי לעבודה בירושלים קבע כי נפתלי יקבל פיצוי בסך 170 אלף שקלים.

בפסק הדין כתבה השופטת דיתה פרוז'ינין כי נפתלי עבד כאב בית במעון ראש הממשלה במשך כ-20 חודשים והתפטר באוגוסט 2012. לטענתו הבטיח לו סיידוף, סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, כי יקבל תקן קבוע בתפקידו זה.

נפתלי טען כי מדובר בהבטחה מנהלית שהופרה ולחלופין טען כי הוטעה לחשוב שיקבל תקן והתקשר בחוזה מתוך אמונה כי המבטיח יעמוד בהבטחתו.

בנוסף, נפתלי טען בתביעתו כי יחסי העבודה בין שרה נתניהו לעובדים המועסקים במעון והוא בכללם, היו בלתי נסבלים ומשפילים, ועלו כדי העסקה פוגענית. ''בגין נזקים ממוניים ובלתי ממונים שנגרמו לתובע בשל הפרת הבטחה מנהלית או התחייבות שלטונית או הטעיה, והעסקה פוגענית, זכאי התובע לפיצוי", קבעה השופטת.

"טענת התובע כי ניתנה לו הבטחה מנהלית כהגדרתה נדחתה, שכן מר סיידוף לא היה מוסמך לתת הבטחה מנהלית כאמור, ואין לאכוף החלטה שניתנה בחוסר סמכות. עם זאת התקבלה טענת התובע כי הוטעה לחשוב כי יקבל תקן קבוע", הוסיפה השופטת.

''התובע אכן ידע כי הוא מועסק כממלא מקום, וכי עליו לגשת למכרז כדי לאייש משרה תקנית של אב בית במעון, ואולם איש לא אמר לו כי לא יפורסם כלל מכרז למשרה שהוא ממלא, כי גם אם יפורסם מכרז הוא לא יוכל לגשת אליו משום שאין לו תואר אקדמי, וכי בסופו של דבר תהפוך המשרה למשרת אמון, אך אין כל כוונה להעסיקו במשרה זו''. 

בנוגע לתנאי ההעסקה הפוגעניים פסקה השופטת כי הוא זכאי לפיצוי בשל כך. ''לפני בית הדין הובאו עדויות רבות המצביעות על כך שבמעון שררו תנאי העסקה פוגעניים בגין התנהגותה של גב' נתניהו ויחסה אל העובדים. אלה כללו דרישות מוגזמות, העלבות, השפלות והתפרצויות זעם. כמו כן נדרשו העובדים לעבוד שעות רבות וחריגות.

''בשל כל אלה תחלופת העובדים במעון ראש הממשלה הייתה גבוהה, ושרר בה מחסור כרוני בכוח אדם. היותו של המעון סביבת עבודה ייחודית ומורכבת אינה מצדיקה העסקה פוגענית", הדגישה השופטת.

פסק הדין המלא