שוטרים מזרח ירושלים טרור פיגוע
שוטרים מזרח ירושלים טרור פיגועצילום: Yonatan Sindel/Flash90

פרופ' דיויד וייסבורד וד"ר באדי חסייסי מהמכון לקרימינולוגיה באוניברסיטה העברית זכו במענק מחקר, הגבוה אי פעם שניתן למכון לקרימינולוגיה בישראל.

המענק התקבל כחלק מתכנית Horizon 2020 של האיחוד האירופאי, במסגרתה נערכים מחקרים משותפים של חוקרים מכל רחבי העולם.

במחקר יחקרו את הגורמים החברתיים, הפסיכולוגיים והכלכליים שמובילים למעורבות בפעילות טרור ופשע מאורגן. המחקר ייערך בשותפות עם האוניברסיטה הקתולית ממילאנו, כאשר הצוות האיטלקי יהיה אחראי על חקירת הגורמים המובילים להשתתפות בפשע מאורגן והישראלי על חקירת המנגנונים שמובילים למעורבות בארגוני טרור.

המחקר הוא הנרחב ביותר מסוגו שנעשה אי פעם, ויכלול חוקרים מתחומי הפסיכולוגיה, סוציולוגיה, כלכלה, משפטים, קרימינולוגיה וקוגניציה, עם 22 אוניברסיטאות משתתפות מכל רחבי העולם. בסיומו של המחקר, תתקבל תמונת מצב מלאה על האופן שבו אנשים מתגייסים לבצע פעילות טרור. המידע שיעלה מן המחקר יוכל לשמש את קובעי המדיניות לזהות ואף למנוע את מנגנוני הגיוס ובכך להקטין את מספר המתגייסים לארגוני טרור. 

פרופ' וייסבורד אמר היום "בהתחשב בכך שאנו נמצאים בעידן בו נשמעות קריאות להחרים את ישראל מכל עבר, העובדה שצוות ישראלי עומד בראש המחקר היא מרגשת. הניסיון שיש לישראל עם הטרור הופך אותנו למקום המתאים ביותר לחקור את הנושא, שהוא אחד החשובים ביותר בזמנים האלו."

ד"ר חסייסי הוסיף "האביב הערבי הוליד תהפוכות בעולם הערבי – בהם משבר הפליטים וסוגית המהגרים, שהעלו את נושא הטרור הגלובלי מבוסס "פרילנסרים" על סדר היום, ולכן לאיחוד האירופי יש אינטרס מובהק ללמוד ולמנוע את הגיוס לטרור. המודל אליו אנו שואפים להגיע יהיה בעל השלכות לא רק בעולם האקדמי, אלא גם במדיניות וייתן לנו את היכולות ליצור הערכת מסוכנות למעורבות בטרור – בארץ ובעולם."

את הצעת המחקר הגו ד"ר חסייסי ופרופ' וייסבורד יחד עם עמיתיהם מאיטליה בכנס בינלאומי שנערך בשנה שעברה. המחקר זכה למימון מהאיחוד האירופאי בסך כ-4 מיליון אירו, 575,000 מתוכם למכון לקרימינולוגיה באוניברסיטה העברית. מדובר במחקר פורץ דרך שמסמן את האוניברסיטה העברית כגוף עולמי מוביל בחקר הטרור.