אושר בטרומית: אין עיקולים לפני החגים

ח"כ ישראל אייכלר מציע שלא לאפשר למעקלים להגיע לבתי חייבים שלושה ימים לפני החגים. בדיון התברר כי הגבייה בבתים אינה יעילה במיוחד.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' באדר תשע"ו

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
פלאש 90

הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית הצעת חוק אי נקיטת הליכים לפני מועדי ישראל של יו"ר הועדה לפניות הציבור ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה).

הצעת החוק אוסרת על שליחי הוצאה לפועל לעקל מטלטלין וטובין מחייבים או גביית מיסים בהליכי ההוצאה לפועל בשלושת הימים שלפני החגים.

בדבריו במליאה הפתיע ח"כ אייכלר בנתון שעלה בדיון שהיה השבוע בועדה לפניות הציבור בנושא שיטות הגביה של הרשות לאכיפה ולגביה.

נציגי משרד המשפטים הודו כי בסך הכל, פחות מרבע אחוז, מכלל החובות הנגבים על ידי הוצאה לפועל, מגיעים מעיקולים בבתים.

הוא הוסיף כי עלות ההוצאה של הפעלת החברות הפרטיות הבאות לעקל אצל בעלי החוב למען הבנקים והנושים השלטוניים, גדולה בהרבה מן התועלת הכספית של העיקולים.

אייכלר טען כי יש לחוקק חוק שיאסור באופן מוחלט תפיסת מטלטלין מחייבים בבתיהם, אבל לפי שעה הוא מתרכז בימים שלפני החגים. ההצעה המקורית היתה גם למנוע עיקולים בחשבונות הבנק, אבל בגלל התנגדות האוצר ורשות המיסים - צומצה ההצעה לעיקולם מטלטלין ורכב.  

בדברי ההסבר להצעת החוק מוסיף ח"כ אייכלר כי "מטרת ההוצאה לפועל ומערכת גביית המס היא לכפות על החייב לשלם את חובו לנושה. זו לא ענישה אל אמצעי גביה. כאשר עושים זאת בערבי חגים ומועדים, הפגיעה היא בלתי מידתית וגם לא יעילה".