"נשעה ח"כים ערבים עד שתיגמר הרשימה שלהם"חזקי עזרא

יושב ראש ועדת החוקה, ח"כ ניסן סלומיאנסקי מגיב הערב (רביעי) בכנס מנהלי הציונות הדתית ל"פיצוץ" הדיון שהתקיים היום בוועדה שלו בחוק ההשעייה שמקדם ראש הממשלה.

תחילה התייחס לפגישת חברי הכנסת הערבים עם משפחות של מחבלים, "זו חרפה שאין כדוגמתה, וחילול ה', שבכנסת ישראל יושבים אנשים שעושים מעשים שלא יעלו על הדעת. האנשים האלה הגדישו את הסאה, והתחברו למשפחות והורים של רוצחי יהודים. לא ייתכן ששלושה חברי כנסת נוסעים לעודד את הטרור. הגיע הזמן שנעצור את העסק הזה".

סלומינסקי התייחס ליוזמת רוה"מ לחוק ההשעיה. "אני שמח שראש הממשלה מקדם את המהלך הזה, והדרך היחידה לעשות זאת היא על ידי חוק מוסדר. משום מה החליטו שהממשלה לא תעביר את החוק, אלא שזה יהיה חוק של ועדת חוקה. המשמעות היא שניתן  ואפשר להשעות מהכנסת עד סוף הקדנציה את אותם חברי כנסת שמתחברים לטרור ומעודדים אותו ובמקומם ייכנסו הבאים בתור ברשימה. כך עד שנוציא את כולם מהרשימה".

הוא הוסיף כי "מה שהיה היום בדיון בוועדה הוא לא פחות מחרפה. במקום לעודד ולחזק את החוק התנהגו נציגי האופוזיציה כאחרוני האנשים שבשוק, בצעקות ובהפרעות, כאילו השתבשה עליהם דעתם. ככה זה בכנסת, ככה זה באופוזיציה, הכל הפוך".

הוא ציין כי הוא אופטימי לגבי העברת החוק. "אבל אני עקשן והחוק הזה ב"ה עבור יעבור, והוא יהיה הסממן של זקיפות קומה של כנסת ישראל. ואני אומר בגלוי שאני יכול לשאוב כוחות רק הציונות הדתית, ולא מהאופוזיציה".

נציין כי הבוקר פרצה מהומה בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, שדנה בחוק ההשעיה. חברי האופוזיציה ביקשו תשובות מהיו"ר ניסן סלומינסקי (הבית היהודי). לצידו של סלומינסקי ישב כל העת שר העלייה והקליטה זאב אלקין, שמונה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם את הצעת החוק. 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) תקפה את סלומינסקי ואמרה לו: "עלה לכם הדם לראש. ההצעה הובאה בעידנא דריתחא". ח"כ חזן ענה לה: "את עוכרת ישראל. במקום להתייחס ברצינות לחוק, מריצים פה דחקות. מי שמבקש לסמן יהודים מיהודה ושומרון, בגללו מסמנים יהודים באירופה. מי שמגבה את 'בצלם' ואת 'שוברים שתיקה' הוא עוכר ישראל". בשלב הזה הוצא גם חזן מהדיון.

לפי ההצעה המתגבשת, הכנסת תוכל להשעות ברוב של 90 ח"כים את אחד החברים בה בגין כל אחת משלוש העילות המאפשרות כיום לשלול מועמד בבחירות — הסתה לגזענות, הסתה לטרור או שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. במקומו של הח"כ המושעה ייכנס האדם הבא אחריו ברשימת המפלגה לכנסת, עד שיסתיים הליך ההשעיה והח"כ שנענש יחזור לכהן בתפקידו. תקופת ההשעייה אינה מוגבלת בזמן. בכיר בקואליציה הבהיר היום כי בניגוד לדרישת הבית היהודי, חוק ההשעיה יכלול גם הסתה לגזענות.