'גיוס בפורים? לא מבינה את המדינה שלנו'

תלונות נוספות זורמות למערכת ערוץ 7 מהורים שתאריך הגיוס של בניהם נקבע לעיצומו של חג פורים. והפעם, אחרי הצנחנים, הנדסה קרבית.

שמעון כהן , ה' באדר תשע"ו

מתגייסים טריים
מתגייסים טריים
צילום: פלאש 90

לא רק חטיבת הצנחנים מגייסת בעיצומו של יום פורים אלא גם ההנדסה הקרבית.

אל מערכת ערוץ 7 ממשיכות להגיע תלונותיהם של הורים לצעירים לקראת גיוס שתאריך גיוסם נקבע ליום פורים. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אם לצעיר המועמד לשרת בהנדסה.

כזכור, בשבוע שעבר הבאנו את תלונותיהם של הורים למועמדים לשירות בחטיבת הצנחנים שקבלו על כך שבעיצומו של חג יצטרכו ללוות את הבנים לנקודות האיסוף בדרכם לשירות הצבאי. הורים אלה טענו כי לו היה הגיוס מוקדם ביום אחד לא היו מלינים, אך כאשר הגיוס כרוך בהתעלמות מוחלטת מיום חג במסורת ישראל יש בכך פגיעה קשה בהם, בבנים ובמערך המגייס.

בשיחה עם ערוץ 7 מספרת האם, המבקשת לשמור על עילום שמה אך שמה שמור במערכת הערוץ, על תחושותיה מאז נודע לה תאריך גיוסו של בנה. האם מציינת כי היא מאוד שמחה בכיוסו של בנה ומאוד מתרגשת לקראת יום הגיוס אליו הולך בנה בלב שלם ומתוך תחושת שליחות בהמשך ישיר לאופי החינוך שאותו קיבל בבית, אך עם זאת קביעת התאריך לפורים מזעזעת ומקוממת אותה.

"זה מקומם אותי לא בגלל שעיני צרה חלילה בגיוס. אני מאוד מתרגשת ומאוד חשוב לנו בדרך שבה חינכנו את הילדים שגיוס לצבא ההגנה לישראל הוא דבר חשוב וחיובי. הוא עצמו מרגיש תרומה רבה בתפקיד שיועד לו אבל מפליא שזה קורה לא יום אחרי ולא יום לפני, אלא בתוך חג הפורים".

להערכתה של האם גיוס בעיצומו של יום חג שבו אסורה נסיעה כדוגמת חג השבועות לא היה מתבצע, אך כאשר ניתן לנסוע יש מי שחש שניתן להתעלם מהחג על אף שביום זה קיימים מנהגי קריאת המגילה, סעודת פורים, משלוח מנות ועוד, וכל אלה מתנגשים עם הרצון ללוות את הבן לגיוסו, להתרגש עמו ביום החשוב הזה ולמקד באירוע את תשומת הלב האישית והמשפחתית.

"גם לאם וגם לילד זה יום מאוד מרגש ובמקום לתת את כל הדעת לגיוס או לתת את הדעת ליום הגיוס, המשמעות היא שהחג הופך שולי מאוד. אני מקווה שהבן שלי ימצא את הזמן לקרוא מגילה ולסעוד, אבל מה איתנו, ההורים, שרוצים ללוות אותו? אני לא מבינה את המדינה שלנו".

נזכיר כי כאשר הועלתה הסוגיה בפני דובר צה"ל בשבוע שעבר, המענה שניתן היה: "בצה"ל ערים לבקשתם של החיילים הדתיים שלא להתגייס בפורים ולפיכך גיוסם של בני הישיבות הוקדם ליום ג' (יומיים קודם לכן). חייל שיפנה למיטב בבקשה שלא להתגייס ביום זה, תבחן הקדמת או דחיית גיוסו במספר ימים".

האם עמה שוחחנו שומעת את תגובת דובר צה"ל ומציינת כי בנה שלה אינו בן ישיבה אלא תלמיד מכינה וגם לו מגיעה הזכות לחגוג את החג, אך בנוסף לזאת היא תוהה אם למי שלא למד גם במכינה פורים אינו חג? ומי שאינו שומר מצוות, האם לו אין חג בפורים? לדבריה לא די בפתרון המקומי של מתגייס כזה או אחר, אלא בפתרון מערכתי ראוי שיתייחס למסורת היהודית ולחגים היהודיים בלוח השנה של צה"ל.

גם כאן נזכיר כי יום גיוס אינו נוגע רק למועמדים לשירות ולבני משפחותיהם, אלא מדובר במערך גיוס נרחב שאליו ממוקדים כוחות רבים העוסקים בשינוע המתגייסים, קליטתם, רישומם בתחנות האיסוף וביחידות השונות. המשמעות היא השבתת חג הפורים ממאות ואלפי קצינים, מפקדים, נהגים, אנשי מנהלה ואחרים העסוקים במשימה זו.