דוידי פרל
דוידי פרל צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

"ועת צרה היא ליעקב וממנה ייוושע". אחד הפירושים לפסוק מבהיר כי דווקא בכוחה של הצרה להביא את הישועה.

הזעזוע משריפת הספרים מכאיב בכמה וכמה היבטים. הכאב של התמונות המחזירות אותנו לימים נוראים שאנחנו מקווים ומאמינים שאליהם לא נחזור עוד. הכאב על חילול השם בהצתה מכוונת שנועדה לפגוע בקודשי ישראל. הכאב על חשיפת פני הרוע שבלי סיבה ובלי תירוץ מחציף את פניו רק בשם השנאה. הכאב של הפגיעה החוזרת בזכרם של קדושי עליון, אייל ויעל שורק בני כרמי צור, ושלושת הנערים שהוטמנו במרחק של צעדים ספורים מהמקום שבו הוצתו הספרים.

התגובה לפשע השנאה צריכה להיות בשלושה מישורים: קריאת זעקה, מלחמה בטרור וחיזוק ההתיישבות.

מיד עם צאת השבת הפעלנו לחצים כבדים כדי שהפשע לא יעבור בשתיקה. הלחץ השפיע, וראש הממשלה, הנשיא, שרים, יו"ר הכנסת ולאחר מכן גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, הביעו כל אחד את הזעזוע מהפיגוע. הממשלה צריכה להמשיך בלחץ הזה ולדאוג לגינוי עולמי רחב של מנהיגי העולם.

פשע השנאה הוא עליית מדרגה. פשע לשם שנאה ורוע טהור. אי אפשר להמשיך בתגובה מיידית, בהכלה ובהתנהלות הנוכחית. צריכה להיות עליית מדרגה שתביא להכרעה. גירוש של משפחות מחבלים, הקפאת חשבונות בנק ועצירת תשלומי העידוד של הרשות הפלשתינית לתומכי הטרור. דברים אלו ניתנים לביצוע מיידי במסגרת החקיקה הקיימת, ונדרשת עוצמה בתגובה, עליית מדרגה והכרעה.

התהליכים הארוכים, הבדיקות והפחד להחליט מונעים בלי הצדקה אמיתית את פיתוח ההתיישבות. גבעת שורק שבה הוצתו ספרי הקודש נמצאת על אדמות מדינה שתהליך ההכרזה עליהן נמשך כבר תקופה ארוכה ביותר. ראש הממשלה צריך להביא לסיום ההליך בתוך ימים, לאפשר בנייה של מבנה קבע לבית הכנסת ושכונה חדשה שתכבד את זכרם של הנופלים. הדבר אפשרי והנסיבות המיוחדות יסייעו בהדיפת הלחץ הבינלאומי שמלווה כל החלטה מסוג זה.

דוידי פרל

ראש מועצת גוש עציון