אין לערבי ישראל פתרון טוב יותר מאשר דו-קיום עם היהודים. תפילה משותפת של יהודים וערבים
אין לערבי ישראל פתרון טוב יותר מאשר דו-קיום עם היהודים. תפילה משותפת של יהודים וערביםצילום: נתי שוחט, פלאש 90

המאבק של ערביי ישראל, הן אזרחי המדינה והן בני משפחותיהם ביהודה ובשומרון, למען מדינה ערבית נוספת – הולך ומתברר כשטות מוחלטת.

אלה גם אלה חייבים להודות בינם לבין עצמם שחייהם עם היהודים חילצו אותם מן הגורל המר הפוקד את בני האומה הערבית במזרח התיכון.

גם אם יטענו טענות של קיפוח ואפלייה, המוצדקות בחלקן, אי אפשר להתעלם ממצבם הנורא של הערבים מחוץ למדינת ישראל.

מה עושה מדינת ישראל במציאות הזאת? כלום! והרי זו הזדמנות פז למתקפת הסברה בקרב האזרחים הערבים בישראל והאזרחים הערבים לעתיד לבוא ביהודה ובשומרון. אין להם פתרון טוב יותר מאשר דו-קיום עם היהודים במדינת ישראל. החדשות האיומות ממדינות ערב הן ההסברה הכי משכנעת למען חיים במדינת ישראל חזקה ויציבה עם משטר דמוקרטי שוויוני. אין חלופה טובה יותר. זה הזמן לפעול באמצעי התקשורת בשפה הערבית ובייחוד ברשתות החברתיות ולהציג את המציאות האזורית כמות שהיא.

מזה כמה שנים טובות אני מעלה מפעם לפעם את ההצעה לקיים משאל או סקר אצל ערביי יהודה והשומרון ולבקש תשובה ניצחת לשאלה תחת איזה משטר הם מעדיפים לחיות את חייהם. אי אפשר לברוח מן השאלה הזאת, ואם יתקיים משאל כזה, יכולה להתקבל התשובה הפשוטה שהם מעדיפים את המשטר הישראלי. תשובה כזו תסתום את הגולל, אחת ולתמיד, על "מדינה פלשתינית" ואפשר יהיה להתקדם לקראת דו-קיום מסודר לתועלת הכול.

מדינת ישראל צריכה לחשוף בפני הערבים את כל הנתונים למגמות שיתפתחו אם וכאשר כולנו נחיה תחת ריבונות ישראלית, או אם וכאשר נלך להרפתקה של מדינה ערבית נוספת בתוכנו. איפה יש יתרונות ואיפה חסרונות? מה הם הסיכויים בכל אפשרות ומה הם הסיכונים? דוגמאות מן הסביבה יש לנו בשפע. אפילו לא צריך ללקט אותן כי הן מגיעות לכל בית נידח ודך. מול הנזקנים המבזבזים משאבי מדינות עוכרות ישראל כדוגמת 'שוברים שתיקה', 'בצלם' ודומיהם, מדינת ישראל צריכה להתרכז בערביי הארץ ולהוכיח להם את האינטרסים המובהקים שלהם.

מבצעי איזרוח לערבים החפצים בכך העומדים באמות מידה אזרחיות שיידרשו מהם – יכולים להניע המונים להניח לחיי סבל, מלחמות ועוני ולעלות על דרך המלך אל השלום. מדינת ישראל צריכה להפסיק להתייפח מול ההסתה הערבית ולהתמודד עמה באמצעים תקשורתיים שיש לנו בהם ידע עצום. הרי יש לנו כלים, אנשים ורעיונות, למי ולמה אנחנו מחכים? מדינת ישראל יכולה לעקר מן השורש את כל הטענות נגדה אם תפנה מעט מן המאמצים ההסברתיים בעולם אל היעד הנכון והמדויק ביותר – הערבים.