מאירועי כנס ירושלים ה-13

דיונים נוקבים, התבטאויות מהדהדות, סערה שקטעה את דבריו של רז נזרי, פרס לוותיקי ’המילה האחרונה’

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ו

הפאנל בנושא נוער הגבעות
הפאנל בנושא נוער הגבעות
צילום: ישראל ברדוגו

כנס ירושלים ה-13 נערך השבוע (ב'‑ג') כמדי שנה במלון קראון פלאזה בירושלים. מספר המשתתפים בכנס עלה השנה באורח משמעותי, ובחלק מהמושבים אף מיצה את יכולת הקיבולת של אולם הכנס.

במהלך הכנס נשאו בכירי המערכת הפוליטית נאומים ובהם פירטו את משנתם וחזונם. בין הנואמים היו נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש האופוזיציה יצחק הרצוג, שרים בכירים ואישים נוספים. שרת המשפטים איילת שקד ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד התארחו בכנס לריאיון חי "אחד על אחד" עם העיתונאים קלמן ליבסקינד ועמית סגל. בין הנאומים שמשכו תשומת לב רבה היה נאומו של הרב יצחק נריה, ראש ישיבת 'תורה בציון' ויו"ר קרן 'אחד לאחד'. בנאום תוכחה נוקב קבל הרב נריה על מיעוט תלמידי החכמים וגדולי התורה במגזר הדתי-לאומי ועל יחסו של המגזר לעולם הישיבות.

את המקום המרכזי בכנס תפסו הפאנלים, בהם עלו סוגיות רבות העומדות בימים אלו על הפרק ונשמעו דעות מגוונות. בפאנלים השתתפו תלמידי חכמים, פוליטיקאים, בכירי צבא, אקדמיה, משק וכלכלה, אנשי תרבות ותקשורת. תשומת לב מיוחדת עורר הפאנל האחרון בכנס, אותו הנחה עורך אתר ערוץ 7 עוזי ברוך, אשר עסק בשאלת נוער הגבעות. כאשר פנה המנחה למשנה ליועמ"ש רז נזרי, החלה קבוצת משתתפים בכנס המשתייכת לנוער הגבעות למחות מחאה קולנית. המוחים קראו לעבר נזרי קריאות שונות, ובין היתר צעקו "מענה יהודים לא ידבר על נוער הגבעות".‎ לאחר דקות ספורות עזבו הנערים את המקום.

לאחר ששככה הסערה החל נזרי בדבריו וטען בין היתר, "מי שעשה את המעשה בדומא יש לו לא רק דם ערבי על הידיים אלא גם דם יהודי. אנחנו רואים שהאירוע בדומא היווה מניע למעשי טרור ערבי - וזה נאמר בחקירות מחבלים בשירות הביטחון הכללי". נזרי הדגיש כי אמנם הטרור הערבי לא התחיל השנה, "אבל יש הבדל בין התמודדות של השב"כ עם אלף מחבלים פוטנציאליים לעשרת אלפים מחבלים פוטנציאליים".

כמדי שנה, גם השנה חולק פרס ירושלים לשורה ארוכה של אישים ומוסדות על תרומתם לחברה הישראלית. תשומת לב מיוחדת תפס הפרס שהוענק לצוות המייסד של התוכנית 'המילה האחרונה' בגלי צה"ל. רעייתו של השר אורי אורבך ז"ל, מיכל אורבך, קיבלה את הפרס בשמו, ויחד עמה קיבלו את הפרס המגישים קובי אריאלי, ג'קי לוי ואברי גלעד, העורכת המיתולוגית דלית עופר והוגה התוכנית גיל עומר.