"להרוס בתים לא חוקים בכל כפר שיצא ממנו מחבל"

שרת המשפטים התייחסה מעל במת כנס ירושלים לסוגיות בוערות: הטענות על עינוי עצורי דומא וגם מדד הפופולריות שלה במפלגה

הביא לדפוס: ניצן קידר , ב' באדר תשע"ו

שרת המשפטים איילת שקד התארחה בכנס ירושלים השבוע וסיפקה שלל הצהרות למראיין העיתונאי קלמן ליבסקינד, בעיקר בנוגע להתמודדות עם גל הטרור.

היא גם ביקשה להרגיע את הרוחות שנדמה שסוערות באופן תמידי כמעט בין השר נפתלי בנט לראש הממשלה ושר הביטחון.

מדוע כשרה היית צריכה להיפגש עם משפחות עצורי דומא? הרי רז נזרי נפגש איתם וזה תפקידו. זה תפקיד של פוליטיקאית?

"בהחלט. אני מייצגת ציבור, ובא ציבור גדול והפגין לי מתחת לבית. בדרך כלל כשמפגינים לי מתחת לבית אני יורדת ומדברת עם המפגינים – לא משנה מי זה. ניגשו אליי שתי אימהות וביקשו לשוחח איתי. אני חושבת שכנציגת ציבור אני לא צריכה להפנות בהכרח את מי שיש לו בעיות לפקידים בכירים ככל שיהיו. גם כשרה אני צריכה להיות נגישה לציבור".

וכששאלו אותך למה את לא יוצאת נגד עינויים של הנחקרים?

"עניתי להם שאני אבדוק את העניין, ובאמת הלכתי ובדקתי את זה גם עם היועץ המשפטי לממשלה וגם עם ראש השב"כ. זה נכון שנלקחו צעדים מאוד קיצוניים במסגרת החקירה הזאת. הכול נעשה באישור מערכת המשפט ומערכת הביטחון. לאחר שבדקתי את הדברים וראיתי שהכול נעשה על פי חוק, אפשר להתווכח אם זה היה נחוץ או לא. אני בחרתי לגבות את מערכת הביטחון בנושא הזה".

וזאת כי את תומכת בעינויים?

"הנושא הזה, שכשיש פצצה מתקתקת ולפי הצורך אפשר לנקוט גם באמצעים פיזיים, זה דבר שבדרך כלל מגן מאוד על ביטחון מדינת ישראל. זה לא כלי שהייתי רוצה לשלול ממדינת ישראל".

איזו פצצה מתקתקת הייתה כאן?

"אני לא נכנסת לפרטים. אלו לא דברים שאני רוצה לדבר עליהם כאן. כרגע מתנהל משפט וסנגורים יכולים לטעון במשפט שהיה שימוש שלא לצורך כי הם לא היו פצצות מתקתקות. התביעה תטען אחרת".

משהו במסלול שביניכם לבין בוגי יעלון לא מסתדר.

"יש לנו מחלוקת בדברים מסוימים, בעיקר בענייני התיישבות. בסך הכול הממשלה הזאת עובדת טוב מאוד וביחסים טובים".

יצאה הדלפה מהקבינט שסיפרה שבנט רוצה לתקוף את המנהרות ונתניהו ויעלון מתנגדים.

"אני כחברת קבינט לא מתייחסת להדלפות. מי שעשה את זה – זה חמור ביותר וראוי שיבדקו את זה".

בסביבה של ראש הממשלה ושר הביטחון מאשימים את בנט.

"זה שקר מוחלט. אני באופן אישי ביררתי ואין שום קשר בין נפתלי בנט להדלפה הזאת. יכול להיות שמי שהדליף רצה גם לפגוע בו בדרך כזו או אחרת. אם רוצים לברר את זה, אפשר".

בוגי יעלון שר ביטחון טוב?

"אני לא מחלקת ציונים לשרים בממשלה. אבל ככלל, הממשלה הזאת טובה מאוד. לא מושלמת, יש עוד דברים שצריכים לטפל בהם".

מה דעתך על טיפול הממשלה בגל הטרור?

"במשרד המשפטים בתקופה האחרונה העברתי חוקים שמקשיחים את הענישה – שרובם צעדי הרתעה. זה נכון שעדיין יש פיגועים וזה לא מספיק. מבחינת חקיקה, התשתית כולה קיימת. הריסות בתים הן אקט הרתעתי שהשב"כ מראה לנו נתונים פעם אחר פעם שזה עובד. יש פיגועי דקירה שמחבלים דקרו בכתף כי הם לא רצו להרוג, כדי שלא יהרסו להם את הבית. במקרים אחרים המשפחה הסגירה את המחבל כדי שלא יהרסו להם את הבית. אני חושבת שאפשר להחליט שכל כפר שממנו יצא מחבל - יהרסו בו את כל הבתים הבלתי חוקיים".

אנחנו אחרי למעלה מ‑30 נרצחים בארבעה חודשים, ועושה רושם שגם האזרחים התרגלו וגם אתם בממשלה.

"אנחנו, הממשלה, לא התרגלנו לגל הטרור הזה. אני באתי עכשיו מניחום אבלים בבית המשפחה של הדר כהן, שהייתה ממש גיבורה. אנחנו עושים על זה דיונים כל שבוע, חלק מהרעיונות מתקבלים וחלקם לא. אנחנו מודעים למצב הקשה במיוחד ביהודה ושומרון. זה לא מנחם – מספר הפיגועים הוא כמו שהיה לפני פתיחת הגל הזה, אבל העוצמה שלהם היא הרבה יותר חמורה".

אז מה לא הולך?

"יש דברים שאפשר לבחון ולא עושים – אבל אני לא רוצה לעמוד כאן עכשיו ולהעביר ביקורת. מכיוון שאני חברת קבינט, אני מתכוונת להגיד את הדברים בפורום הסגור. אני לא רוצה כותרת ב‑ynet 'שקד נגד יעלון'. אם יש לי ביקורת, אעביר אותה בקבינט".

מה דעתך על מצב הבנייה ביהודה ושומרון?

"מי שאחראים על הבנייה הם שר הביטחון וראש הממשלה, שלא מאשר מכרזים. יש לנו שתי אופציות: או להוביל את המדינה לבחירות, או לנצל סיטואציות פוליטיות כדי להגיע להישגים במידת האפשר. אנחנו כמפלגה שיושבת בתוך הקואליציה בהחלט לוחצים על ראש הממשלה להוציא מכרזים, בחלק מההזדמנויות זה אכן עובד ובחלק לא".

יש סקר שקובע שאת הכי פופולרית במפלגה. האם תתמודדי על ראשות הבית היהודי?

"אני שקועה כולי בעבודה במשרד המשפטים. להערכתי, הממשלה הזאת תשרוד עוד שלוש שנים לפחות. אני הכי פופולרית ובזכות זה נבחרתי בפריימריז במקום הראשון".

הדיבור היה על היפתחות לקהלים אחרים. יכול להיות שאת הניסיון הראשון והאחרון לפתוח את השורות, כי כל היתר לא עבד?

"המפלגה הזאת היא מפלגה ציונית דתית בסופו של דבר. אני חושבת שיגיעו אנשים מתאימים מבחוץ והם יכולים בהחלט להיות דומיננטיים במפלגה. צריך למצוא אנשים שמתאימים לערכי המפלגה".

האם ינון מגל יכול לחזור להיות חבר כנסת בבית היהודי?

"אם ינון יחליט להתמודד ואם הציבור יבחר אותו, אז בהחלט. אני חושבת שזה עניין של הציבור והזכות שלו להחליט. אני מאוד מעריכה את ינון מגל, הוא חבר שלי והציבור הוא זה שצריך להחליט".

אנחנו שומעים דיבורים על כך שנפתלי ואיילת ירצו לצאת מהבית היהודי למקום אחר.

"אני נמצאת בבית היהודי. אני באמת לא מסתכלת עשרים שנה קדימה בפוליטיקה, כי אני לא יודעת מה יהיה".

למה תקומה והבית היהודי לא מתחברות? תרצו לרוץ ביחד בבחירות הבאות?

"בבית היהודי יש פריימריז ובתקומה אין. צריך להחליט אם המפלגה רוצה להתמזג ואיזו צורת בחירה תהיה. אני חושבת שאי אפשר לחזור אחורה בעניין פריימריז ולכן יש פערים. צריך לראות אם זה מסתדר".