התנגדות בקואליציה לחוק ההשעיה שיזם נתניהו

ח"כים טוענים: בחברי בל"ד יש לטפל בכלים פליליים, שכבר מצויים בחוק הקיים

תגיות: בל"ד בשבע 681
ניצן קידר - ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ו

ייפסלו בכנסת הבאה? חברי הכנסת של בל"ד חנין זועבי, באסל גטאס וג'מאל זחאלקה
ייפסלו בכנסת הבאה? חברי הכנסת של בל"ד חנין זועבי, באסל גטאס וג'מאל זחאלקה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה והקואליציה הכריזו בתחילת השבוע על מאבק נגד מעשיהם של חברי הכנסת מבל"ד, שנפגשו עם משפחות מחבלים שרצחו יהודים. אולם בהמשך השבוע נתקלה ההכרזה בקשיים.

נתניהו הכריז כי "רבים מאזרחי ישראל אינם חשים שחברי הכנסת הללו מייצגים אותם. אנחנו עושים מאמצים גדולים כדי לשלב את האזרחים הערבים בחברה הישראלית והם עושים את ההפך הגמור - בונים חומות של שנאה".

בישיבת הממשלה ביום ראשון הבהיר נתניהו כי ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה לבחון נקיטת צעדים משפטיים נגד חברי הכנסת מבל"ד. הוא גם הצהיר כי יבקש לבחון שינויי חקיקה חדשים שיגרמו לכך "שמי שפועל בכיוון זה, לא יכהן בכנסת ישראל".

נתניהו עצמו הצטרף ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בהגשת קובלנה לוועדת האתיקה נגד חברי הכנסת שפגשו משפחות מחבלים, כמו עוד למעלה מ‑450 תלונות דומות שהונחו על שולחנם של חברי הוועדה.

ליברמן: העונש – בדיחה

בתחילה היה נראה שהכול הולך על פי התוכנית של ראש הממשלה. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביקש מאגף החקירות והמודיעין במשטרה לאסוף את המידע בנוגע לפגישת חברי הכנסת הערבים ומשפחות המחבלים, כדי שיוכל לבחון האם יש מקום לפתוח בחקירה נגד הח"כים בחשד לביצוע עבירות פליליות.

אחר כך גם החליטה ועדת האתיקה של הכנסת, שהקדימה את דיוניה בשל האירוע החמור וכמות הקובלנות חסרת התקדים בעניינו, להעניש בחומרה שלושה מחברי הכנסת מבל"ד. חברי הכנסת חנין זועבי ובאסל גטאס הושעו מפעילות פרלמנטרית לארבעה חודשים, וחבר הכנסת ג'מאל זחאלקה לחודשיים. לא מדובר בעונש מרתיע במיוחד, שכן חרף הרחקתם, חברי הכנסת יוכלו להשתתף בהצבעות בכנסת ובוועדות – כפי שעשו בהמשך השבוע.

מי שהבין זאת במהירות היה יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. "העונש שהוטל על חברי הכנסת זועבי, גטאס וזחאלקה הוא בגדר בדיחה. במקום להשית עליהם את העונש המקסימלי - הרחקה מדיוני הכנסת לחצי שנה ושלילת שכר - ובכך להרתיע באמת, הפכה ועדת האתיקה את המקרה לפרודיה וקבעה עונש לא רציני, שרק מפגין אוזלת יד ורפיסות״, אמר ליברמן.

בסביבת נתניהו היו דווקא מרוצים מהמהלכים, ואף הבהירו ל'בשבע' כי מדובר במהלך שעשוי לגרור אחריו גם חלק מסיעות האופוזיציה, שיצביעו בעד ההצעה. 

אבל הבעיות החלו כשראש הממשלה סיכם בדיון עם ראשי מפלגות הקואליציה על גיבוש הצעת חוק שתאפשר לכנסת להשעות חבר כנסת בגלל התנהגות שאינה הולמת.

הראשון מהקואליציה שדיבר נגד הנוסח המוצע של החוק היה ח"כ בצלאל סמוטריץ': "לי קשה לברוח מהתחושה שיש פה פופוליזם זול. אני חושב שהחוק הקיים נותן לנו מספיק כלים להתמודד עם אותה בוגדנות של חברי הכנסת הערבים. מי שמזדהה עם האויבים ובסופו של דבר מסית לאלימות הוא עבריין פלילי, אפשר וצריך להפעיל נגדו את הכלים הפליליים".

הוא הבהיר גם כי לדידו החוק עלול לפגוע בדמוקרטיה. "הזכות לבחור ולהיבחר היא נשמת אפה של הדמוקרטיה. מחר יהיו 90 חברי כנסת שלא ירצו שהחרדים יוכלו להתמודד, מחר יהיו 90 חברי כנסת שלא ירצו שמתנחלים יתמודדו. בינתיים אנחנו עדיין מיעוט בחברה הישראלית, צריכים להיזהר מעריצות הרוב".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בכנס ירושלים של 'בשבע' כי החוק החדש לא יכול להוות תשובה הולמת למעשה של הח"כים מבל"ד. לדבריה, דרך הפסילה של המפלגה צריכה להיות שונה. "אני חושבת שצריך לעשות זאת לפני הבחירות הבאות. ועדת הבחירות אמורה לפסול אותה. אני לא מתנגדת לחוק ההשעיה, אבל לדעתי זה לא פתרון. יש סעיף בחוק וצריך להשתמש בו ולפסול את חברי הכנסת ששוללים את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", טענה שקד.

גם בוועדת הכנסת נשמעו קולות סותרים ממפלגתו של ראש הממשלה. ח"כ נאווה בוקר טענה בדיון כי המישור הנכון לטיפול בנושא הוא המישור הפלילי: "הגיע הזמן להפסיק לחפש ענישה אתית, ולהעמיד את הח"כים הערבים לדין על הסתה".

אל המתנגדים הצטרפו חברים בסיעת יהדות התורה, שהבהירו לנתניהו כי הם מתנגדים לניסוח שהציע לחוק. על פי הנוסח שהוצע, בשל "התנהגות שאינה הולמת" ניתן היה בעזרת 90 חברי כנסת להדיח חבר כנסת מכהן. ביהדות התורה הסבירו ל'בשבע' כי הניסוח מעורפל מדי ועלול לשמש כלי ניגוח בידי נציגים פוליטיים שיבקשו לדחוק מהכנסת ח"כים ומפלגות מסיבות שהמחוקק לא כיוון אליהן.

באופוזיציה הבהירו שלא יתמכו בחוק, אבל שם לא דיברו על נוסח אלא על מהות. יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג הבהיר: "לא ייתכן שזועבי נותנת הגנה לרוצחי הנערים החטופים, שגטאס פוגע בריבונותה של ישראל בשיט לעזה ובעיקר, הציבור לא מוכן לראות חברות וחברי כנסת שעומדים דקת דומייה לזכר רוצחים שפלים שפוגעים באזרחים תמימים וחפים מפשע. זה גבול אדום שאסור לעבור עליו בשתיקה".

עם זאת הבהיר הרצוג כי "חובה עלינו ככנסת לשמור בצורה הבסיסית ביותר את כללי המשחק ההוגנים ולשמור על המעטפת, מפני שכבר כיום יש לכנסת כלים לטפל בתופעה הזאת. את הגבול צריך להציב לא בשלוף ולא במדרון חלקלק. לכנסת יש הרבה כלים לטפל בתופעות כאלה. ראש הממשלה ביקש מהיועץ המשפטי לחקור את התנהגות חברי בל"ד ואנחנו מחכים לתוצאות הבדיקה שלו".

הבית היהודי: לנסח מחדש

בסביבתו של ראש הממשלה עשו חשיבה מחודשת. מי שהוביל בשמו את ההצעה, יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ צחי הנגבי, הוביל מהלך לשינוי של ההצעה, כך שתקרא להשעות חברי כנסת רק אם יתמכו במאבק מזוין של מדינת אויב או ארגון טרור נגד מדינת ישראל, או לחילופין יסיתו לגזענות או ישללו את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

ביום שלישי טענו גורמים בסיעת הבית היהודי בשיחה עם 'בשבע' כי במפלגה עדיין לא מרוצים מהשינויים שבוצעו וחבריה אינם מתכוונים לתמוך בחוק ההשעיה, אם לא יוכנסו בו שינויים נוספים.

בבית היהודי הבהירו כי "הסיעה אכן התנגדה לחוק בנוסחו המקורי. תחל עבודה עניינית בנוגע לנוסח חדש של החוק בוועדת חוקה. החוק ינוסח ויקודם על בסיס הסכמות בין כל סיעות הקואליציה, כולל הבית היהודי".

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, הבהיר כי לדעתו הנוסח בעייתי משום שההגדרה "התנהגות בלתי הולמת" יכולה להיות בעייתית בעתיד. הוא סיפר כי מפלגתו מציעה "במקום לכתוב משהו מעורפל, לכתוב משהו ממוקד. 'תמיכה בארגוני טרור' או 'פגיעה ביסודות המדינה'".

גורמים בליכוד מסרו ל'בשבע' בתגובה לדברי סגן השר בן דהן: "אנחנו לא מעלים על דעתנו שכאשר ראש הממשלה מביא חוק שיכול לאפשר את הדחת זועבי מהכנסת, מי שיחבל במהלך יהיה הבית היהודי".

החוק החדש אמנם נמצא בתחילת דרכו, אבל נראה שצפויות לו עוד מהמורות לא פשוטות בתוככי הקואליציה. עם זאת, בסביבתו של נתניהו שומרים על אופטימיות ומבהירים – חוק ההשעיה יחוקק בסופו של דבר, לאחר הסכמה נרחבת של כלל סיעות הקואליציה.