חוק העמותות מתקדם: אושר בקריאה ראשונה בכנסת

למרות הלחצים הבינלאומיים הרבים, אישרה מליאת הכנסת השבוע בקריאה ראשונה את הצעת חוק השקיפות של שרת המשפטים איילת שקד.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ו

איילת שקד
איילת שקד
מרים אלסטר, פלאש 90

לעיתון 'בשבע' נודע כי הקואליציה מעוניינת להאיץ את הטיפול בהצעת החוק והבאתה לקריאה שנייה ושלישית, והדבר נעשה בתיאום עם אנשיו של ראש הממשלה.

הצעת החוק קובעת חובת שקיפות מוגברת שתוטל על עמותות וחברות שעיקר מימונן מתרומות שקיבלו מישויות מדיניות זרות, כהגדרתן בחוק. על פי ההצעה, עמותות וחברות אלה יציינו שעיקר מימונן הוא ממדינות זרות בכל פרסום שזמין לציבור, בפנייה בכתב לנבחר ציבור ובדין וחשבון שהם עורכים ומפיצים לציבור.

שרת המשפטים שקד פנתה אל המחוקקים משמאל ואמרה להם כי "אחרי שנים שהשמאל הפך את השקיפות קרדום לחפור בו וכלי מנהלי לעשות בו שימוש פוליטי כנגד הימין - התחלתם לחשוב שהשקיפות זו נחלה שירשתם; התחלתם לנהוג בשקיפות מנהג בעלים, כאילו השקיפות היא נכס שהיה רשום בטאבו על שם אבא שלכם. כאילו אתם בנים ממשיכים".

במהלך נאומה של שקד הוצאו מהמליאה חברי הכנסת עיסאווי פריג' ותמר זנדברג ממרצ, שקראו קריאות ביניים וטענו כי לא מדובר בשקיפות אלא ברדיפה פוליטית.

הלחצים מצד האירופים נגד החוק נמשכו גם במהלך יום הדיונים בכנסת וההצבעות עצמן. במכתב שקיבלו חברי הכנסת, פנו אליהם חברי פרלמנט ממדינות שונות באירופה וקראו להצבעה נגד חוק העמותות. "יוזמות כגון הקמפיין הלאומני של 'אם תרצו', שמציגים פעילי זכויות אדם כסוכנים זרים ובוגדים, מהוות דוגמה לשיח המתלהם והמסוכן ששולט כרגע בדיון הציבורי בישראל", טענו המחוקקים האירופים והוסיפו כי "המדע, הטכנולוגיה, האוניברסיטאות והעסקים הישראליים מרוויחים מהמימון האירופי. אנו קוראים לכם להימנע מאמצעים חקיקתיים שמכוונים להשתקת ארגוני חברה אזרחית".

ח"כ נאוה בוקר אמרה בתגובה כי היא נדהמה מההתערבות הבוטה הזאת. "הם התרגלו להפעיל כאן את הסוכנים הזרים שלהם, אבל אני מחויבת אך ורק לעם ישראל. לא נסבול מעורבות אירופית מחוצפת ובוטה כזו. מוטב להם שיתעסקו בסכסוכים הפנימיים שלהם, במשבר ההגירה ובאסלאם הרדיקלי שמתדפק על דלתותיהם".

כאמור, נראה שדרכו של החוק לספר החוקים מובטחת. גורמים בקואליציה הבהירו ל'בשבע' כי העיכובים שהיו עד כה בהצבעות נגרמו בשל הרצון להתחשב ביותר סיעות מהקואליציה. "כעת", לדבריהם, "נסללה הדרך לאישור החוק – ומדובר רק בעניין של זמן".