אלקין ולוין מול בגין וארנס

השרים אלקין ולוין יציגו הערב את תכנית הסיוע למגזר הערבי וההתניות למחויבות לחוק וסדר. מנגד יציגו ח"כ בגין ופרופ' ארנס עמדה הפוכה

שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ו

אלקין ולוין מול בגין וארנס-ערוץ 7
זאב אלקין
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

היום (חמישי) אחר הצהרים יציגו השר זאב אלקין והשר יריב לוין בדיון בלשכת הליכוד את התכנית לסיוע למגזר הערבי ואת ההתניות שעל פיהן יינתן סיוע זה.

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס השר אלקין לאירוע הצפוי ולהתניות אותן הוא מגדיר כסגירת פערים בזכויות ובחובות.

בראשית דבריו מעיר השר אלקין המשמש גם כיו"ר לשכת הליכוד, כי מזה זמן רב לא התקיים בלשכה דיון אידיאולוגי והדיון המתקרב שובר בצורת בדיונים מעין אלה, לאחר שנים בהם הדיונים נסובו בעיקר על סוגיות פרסונאליות.

לדבריו, בכך הוא מיישם את הבטחתו עם בחירתו לתפקיד יו"ר הלשכה, לשוב לימי עוזי לנדאו בתפקיד זה, ימים בהם התקיימו דיונים שכאלה כחלק משגרת הפעילות של לשכת הליכוד.

בדיון יציג אלקין את העמדה המשותפת לו ולשר יריב לוין ומנגד תושמע גם הדעה הסוברת כי אין להתנות את הסיוע למגזר הערבי במחויבויות כלשהן. את העמדה הזו יציגו חבר הכנסת בני בגין והשר לשעבר פרופ' משה ארנס, שעל שובו לזירה הציבורית פנימית בליכוד מברך אלקין.

"התכנית שלנו היא ההצעה שלנו, ונשמח לקבל תגובות מהחברים במוסד הנבחר הזה. אולי יצביעו על משהו שטעינו בו או שצריך להוסיף. כולנו בשר ודם וכולנו יכולים לטעות", אומר אלקין הפתוח לקבל רעיונות נוספים בנושא בטרם תוצג התכנית הכוללת לממשלה ולראש הממשלה נתניהו.

על מרכיביה של התכנית, מציג השר אלקין את עיקרי המרכיבים המרכזיים של התכנית כשהנושא הראשון הוא נושא אכיפת החוק בתחומי תכנון ובנייה. "אנחנו מציעים כעיקרון קבוע, שאם בהצעת המחליטים מדובר על נתינת כלים לרשויות הערביות להתעסק באכיפת הבנייה, תקציבים, תקנים וכו' ואין מנופים, אנחנו מציעים שיהיו גם מנופים. אנחנו מציעים שרשות מקומית שלא תעמוד בסטנדרט של אכיפה ולא תהרוס בנייה בלתי חוקית לא תקבל את התוספות. את התוספות יקבלו רק מי שיעמוד בסטנדרט. זה מנוף מאוד חשוב ונכון".

"כדי שתהיה התמודדות עם הטענה שעולה מדי פעם שהרשות המקומית לא יודעת מה לאכוף ומה לא, כי התכנון לא מוסדר וצריך להחליט מה להכשיר בדיעבד ומה חובה להרוס, אנחנו מציעים מעין "שביתת נשק" בבנייה הבלתי חוקית. ייקבע כלל שבו עד שנה לא יהרסו בניה בלתי חוקית ישנה, אבל מצד שני כל בניה בלתי חוקית שתיבנה תיהרס מיד. אנחנו לא מוותרים כאן על הרבה כי כמות ההריסות במגזר הערבי היא יחידות בודדות, ומצד שני כמות הבנייה גדולה מאוד, ולכן זו הפסקת אש הגיונית והוגנת. בתוך השנה הזו נגבש תכנית מה צריך להרוס ומה להכשיר ולגשת לביצוע. בינתיים צריך להעביר חוקים שיאפשרו אכיפה וביצוע. ההצעה שלנו היא שעד שהתכנית לא עברה ולא אושרה לא בטוח שצריך להעביר את התקציבים או להעביר רק את חלקם".

השר אלקין מציין כי לו ולשר לוין היה שיח עם ראשי הרשויות הערביות שרבים מהם הסכימו לסעיף זה. "הם מקבלים את הפסקת האש, למיטב הבנתי, אבל את קשירת התקציב בביצוע הם ממש לא מקבלים ויהיה על זה ויכוח".

סעיף נוסף שכוללת התכנית נוגע לתחום המשטרה. "יש תכנית של משרד לביטחון פנים לחיזוק משמעותי של פעילות המשטרה בישובי המיעוטים להחזרת חוק וסדר,  איסוף נשק הקמת תחנות משטרה וכו'. אנחנו דורשים שהתכנית הזו תיושם במלואה ואם חסר כסף זה ייגזר מתכנית החומש. לא יתכן שמשקיעים סכומים גדולים לקידום כלכלי ולא אוכפים חוק וסדר", אומר אלקין הקובע כי לא מדובר בהתניה מנותקת אלא בדברים הכרוכים אלה באלה שהרי "איזה פיתוח כלכלי יהיה ללא חוק וסדר? מי יפתח עסקים כשיש אנרכיה ברחובות וכשהמשטרה מפחדת להיכנס לשם? הדברים תלויים אלה באלה גם באופן אמיתי. מי שרוצה לפתח כלכלה במגזר הערבי צריך להשקיע חלק מהמשאבים בחוק וסדר".

תחום נוסף הוא השירות האזרחי. "יש הפרעות בלתי פוסקות, שהן שערורייה בעיני, של חלק מראשי הרשויות המקומיות לנושא של קידום השירות האזרחי. זה לא יעלה על הדעת. לא יכול להיות שראש רשות שמקבל כסף מהמדינה יאבק בשירות למדינה. לכן אנחנו מדברים על בניית מנופים בתחום הזה. נאמר לראשי הרשויות שאם הם מקדמים את השרות האזרחי לאומי יקבלו תוספת, ואם לא אז לא יקבלו את הכסף התוספתי".

סעיף משמעותי נוסף בתכנית המדוברת הוא הטיפול במזרח ירושלים. "אנחנו וטוענים שמזרח ירושלים הוא חלק חשוב מאוד במגזר הערבי, מוקד בנושאי טרור ובעיות כלכליות, ולכן אכיפה ותכנון שם צריכה פרק מיוחד בתכנית הזו".

אלקין מדגיש בדבריו כי הוא אינו מכנה את הסעיפים הללו כהתניות אלא כסגירת פערים בזכויות וחובות.

לקראת סוף הדברים נשאל השר אלקין אם כאשר גיבשו הוא והשר לוין את התכנית שמעו גם את קולם של הסבורים אחרת, קולם של מי שסבורים שאין להתנות את התקצוב הנוסף בביצוע החובות. השר אלקין מעיר ומציין כי לקראת גיבוש התכנית נועדו הוא ולוין בגורמים רבים בהם גם גורמים ערביים, "שמענו גם את מה שאומרים המתנגדים שסבורים שסגירת הפערים עומדת בפני עצמה וההתעקשות על סגירת הפערים בתחום החוק תביא לכך שזה ייתפס כמעשה עוין והמגזר הערבי לא ירצה לשתף פעולה.  אני לא מקבל את זה. זה גם אינטרס שלהם ולא רק שלנו. הרי בנייה בלתי חוקית מפריע קודם כל להם כי כך אי אפשר לסלול כביש או לבנות בית ספר. כשאנשים מאוימים ואין חוק ברחוב סובלים מזה כולם".