נשף המסכות – ביקורת מוזיקה שבועית

הגדרת המושג 'תחביב', ממה מפחדים עטורי הצלשים, התנאי של יוסי גרין, החכמה של אלעד גבאי והכותרת החמודה של שיר הפורים הפופולרי.

עוזיאל סבתו , ב' באדר תשע"ו

נשף המסכות – ביקורת מוזיקה שבועית-ערוץ 7
פורים
צילום: Yonatan Sindel | Flash90

קאובויצל'ה

כתפוח | מיני-אלבום (EP) | מתי שריקי

כבר עשרות בשנים שיעקב כץ-כצל'ה מתחזק תחביב במקצועיות ובאדיקות, הלחנת שירים חסידיים-ישראליים. אגב תחביב, ההגדרה המדויקת לכך היא: "מה שאתה מוכן לעשות בלי שישלמו לך עליו".

עם הזמן בצבצו כמה דפי לחניו של כצל'ה מחוץ למגרה, ומצאו את עצמם מבוצעים ומוקלטים על ידי זמרים שונים – עקיבא מרגליות, יעקב מוצן ועוד. לאחרונה חבר כצל'ה לזמר הסופר-מוכשר מתי שריקי ויחד השיקו את אלבום ה-EP "כתפוח".

הלחנים מקסימים ומתובנתים קלאסית: בית-פזמון-בית-פזמון-סולומוזיקלי (/סי פארט/מודולציה – במקומות אחרים)-פזמון, הביצוע יפהפה, הטקסט מהמקורות, העיבוד מפתיע ולפחות פעם אחת מטריף (אבי טל שולף הברקה עיבודית ב'שיר למעלות' עם סטייל המערב הפרוע).

כצל'ה יודע לשיר. האמינו לי, שמעתי אותו בכמה הקלטות. גוון קולו לא גלגלצי, אבל עמוק, ברור ודרמטי. שואף ג'ו קוקר, לעתים נוגע שם. היה משדרג אם הוא היה מצטרף לשירת לחניו, כמאמר חז"ל: "אין חכם כבעל הטקסט". הידעתם למשל שהמלחין הענק יוסי גרין מעניק שירים למבצעים שונים רק בהתחייבותם כי קולו ישולב בצורה כלשהי ביצירה? בדקו אותי.

ומה עם הליריות? ובכן, מסתבר שגם גיבורי מלחמה ועטורי צל"שים שלא מפחדים לכנות את אובמה בשמות (זה גוגל אמר, לא אני) מעדיפים ברגע האמת להסתמך על גדולי הזמר היהודי – דוד המלך ושלמה בנו, וחוששים להתבטא טקסטואלית.

מה שכן, קיימת דרך ביניים. לא מילים מקוריות, לא מילים מהמקורות, נתיב מילוט בין שתי הדרכים. כך למשל בשיר של כצל'ה "הנך יפה". הפשרה האידאלית.

ועד אז, תהנו מהלחנים הנהדרים והביצוע הנקי של ה-EP החדש:

קטנות

אלעד גבאי – סמעי ג'הרכא

את הסמעי המקסים הזה (השכילו) לא כתב מלחין טורקי לפני מאה וחמישים שנה. כתב אותו מורי וחברי, המוזיקאי אלעד גבאי.

החכמה המוזיקלית שביצירה, מלבד ההצמדות לכללים הנוקשים של יצירת ה'סמעי' ואל צלילי המקאם הלא פשוט הזה, היא ההפתעה הקופצת ומעבירה סצנות במח ממחשבה לתחושה להתרחשות וחוזר חלילה. אך חלילה מפשוט לחזור, לחזור בכל פעם בצורה אחרת, בשינוי שם ותו.

שמרו את הקטע, בעוד מאה וחמישים שנה הוא יהיה פריט מוזיקלי היסטורי.

מעלה באוב

אני מבין ללבו של נחום יערי. נו, הזה שהעלה את ה'מישה מישה' ליוטיוב.

מה הוא יכתוב בכותרת? משמש?! נו נו, ומי יחפש מילה כזו ביוטיוב?

אבל כשחושבים קצת יותר לעומק, גם אם היו קוראים לשיר 'אדר', השם 'מישה מישה' מדגדג את הבטן, מחייך את הגולש ומקדים את בוא הפורים, שגם ככה מתעכב לנו השנה בחודש.

אז יאללה, ברכבת ארוכה:

שבת שלום וחודש שמח!

עוזיאל.

---

מתוך מגזין ערוץ 7