היכל שלמה, אמש
היכל שלמה, אמש צילום: דוברות

הרב איתם הנקין הי"ד שנרצח עם אשתו נעמה הי"ד בחג הסוכות האחרון, היה חבר מערכת וממקימי השנתון וכתב העת של איגוד ישיבות ההסדר - 'אסיף', המהווה בימה מאוחדת לכלל ישיבות הציונות הדתית ליצירה תורנית בתחומי ההלכה והאגדה.

אמש (חמישי) נערך בהיכל שלמה בירושלים ערב עיון לרגל הוצאת הגיליון השלישי של כתב העת 'אסיף', לעילוי נשמת הרב איתם הנקין הי"ד.

בכנס שהתקיים ביום הולדתו של הרב הנקין השתתפו בין היתר רבה הראשי של ירושלים הרב אריה שטרן, ראש ישיבת ההסדר אור עציון הרב חיים דרוקמן, הרב יהודה הרצל הנקין - אביו של הרב איתם הי"ד, סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, רבנים, תלמידים ובני משפחה.

בכנס התקיים רב שיח בנושא "כתיבה ויצירה תורנית בישיבות הציונות הדתית" בהשתתפות הרב איתמר אלדר, הרב יהודה זולדן, הרב יואל קטן, הרב אליהו בלומנצוויג וצביקי הירש.

הרב דרוקמן התייחס בדבריו לביקורת שהוטחה השבוע נגד ישיבות הציונות-הדתית, "עשרות בשנים אנחנו כותבים חידושי תורה חיים, ספרי תורה חיים. מחנכים בני תורה. וכתוצאה מזה – נוסד עולם תורה ציוני אדיר שאין כמותו. רק עיוור לא יכול לראות את התופעה האדירה הזו.

"אני זוכר לפני 62 שנה, שהיתה לי הזכות להיות שותף בהקמתה של ישיבת ההסדר הראשונה כרם ביבנה, חיפשנו ראש ישיבה לכרם ביבנה, והיה קשה למצוא ראש ישיבה שיתאים לחינוך שאנחנו רוצים לתת בכרם ביבנה. לא היתה ברירה אלא לקחת ראש ישיבה שיותר מתאים לישיבה אחרת והרבה תודה יש להודות לו על זה שבא לכרם ביבנה.

דברי הרב דרוקמן בערב העיון

"גם בישיבה תיכונית - לא היו (בתקופה זו) ר''מים ציוניים. לא היו כאלה. גם בישיבות בני עקיבא, זאת היתה המציאות. ומה כיום? – המציאות הזו השתנתה. כל ראשי הישיבות היום מעבר לר"מים הם גידולי החינוך הזה. תלמידי חכמים מובהקים שהם תוצרת של החינוך הנפלא הזה''.

הרב דרוקמן הדגיש, ''ברוך ה' זכינו לגדל בני תורה שאתה יכול למצוא אותם בכל תחומי החיים במדינת ישראל. זה מהפך! ממש מהפך! כל המציאות השתנתה – איך אפשר לא לראות את זה? גם אלה הם חידושי תורה. צריך לדאוג שכל בניך יהיו לימודי ה' ולהמשיך להגדיל תורה ולהאדירה ולגדל תלמידי חכמים שהפנים מופנים לעם ישראל כולו מתוך רצון לקרב את כולם לתורת אמת בדרך תורת ארץ ישראל".

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן נשא דברים לזכרם של הרב הנקין ורעייתו הי"ד, "הרב איתם היה איש של חיבורים. תלמיד בישיבת קרית ארבע אצל הרב דב ליאור שליט"א, וגם איש אקדמיה שלמד היסטוריה באוניברסיטת ת"א. הרב איתם באישיותו גילם את יכולת החיבור בין קצוות בבית המדרש הציוני דתי. הוא חיבר עולמות שונים. גדולתו הייתה ביכולת להתייחס לכל מאמר, לכל דבר כתוב, באופן הכי ענייני, ללא קשר לשאלה מי הכותב ומה מקורו.

"הטקסט, הרעיון, הוא החשוב. וכך גם 'אסיף'. כתב העת הזה מוכיח שאפשר לחבר בין הר המור להר עציון, שכולם יכולים לשבת סביב שולחן אחד. זה 'אסיף' – וזה איתם".

סגן השר הוסיף כי "הרב איתם ונעמה היו מהראשונים שנרצחו בגל הטרור הנוכחי. רצח לא רק בגוף, אלא גם ברוח, תלמיד חכם שאבד. אני מכיר את חובבי ההלקאה העצמית, המחפשים בכל התפרעות ערבית את ההאשמה שלנו, את אשמת ה'כיבוש' במרכאות. אבל דווקא ההיסטוריה של משפחת ערמוני, משפחתה של נעמה ה' יקום דמה, מפריכה את ההנחה הנואלת הזו".

לדבריו הטרור הערבי אינו המצאה חדשה. "יותר מ-160 שנה מתבצעים פיגועים שנועדו לעקור את האחיזה היהודית מארץ ישראל כולה. הטרור אינו קשור בתהליך שלום או בקיפאון של תהליך. הוא בוודאי לא נובע מייאוש, אלא מתקווה: התקווה לגרש אותנו מארץ ישראל. את התקווה הזו צריך לגרש מהמחשבה הערבית.

"גירוש התקווה יהיה בהחלת החוק הישראלי על יהודה ושומרון ובהכרזתנו כי זו ארצנו, אליה שבנו אחרי דורות רבים כדי שלא נעזבנה לעולם", דברי סגן שר הביטחון.

ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר מולי יסלזון, אמר כי כתב העת "אסיף'' מבטא עשייה תורנית, חדשנית ויצירתית. "זה סוג כתיבה שהתחיל בישיבות לפני כמה עשרות שנים, בא לידי שכלול על ידי תלמידים של תלמידים, במגוון של נושאים לעומק ולרוחב, נושאים חדשניים שחלקם יוצאים לאור בפעם הראשונה, וחלקם סיכומים של יצירות תורניות בבתי המדרש על כל המגוון שלהם, מתוך זה אנחנו מאמינים שעולם התורה יכול רק להתעשר".