אוושויץ שואה מחנה ריכוז
אוושויץ שואה מחנה ריכוז Thinkstock

בהחלטה תקדימים נחקק בפרלמנט הסרבי חוק השבת רכוש יהודי לניצולי השואה, גם ללא יורשים. על פי החוק במרוצת 25 השנים הבאות תעביר ממשלת סרביה ליהודי המדינה ולצאצאיהם סכום של 950 אלף יורו בכל שנה.

על ההחלטה ומשמעויותיה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם נחליאל דיסון, מנכ"ל איל"ר, ארגון יהודי להשבת רכוש, שהיה מהפועלים מול חברי הפרלמנט והשרים בסרביה לקידומו לקבלתו של החוק החדש. הסכום המדובר ישמש, מסביר דיסון, לקהילה היהודית בסרביה וחלקו יועבר לניצולי שואה מיוצאי סרביה המתגוררים בישראל וברחבי העולם.

דיסון מספר כי בשנתיים האחרונות ביקרו הוא ואנשיו ארבע פעמים בסרביה על מנת לקדם את החקיקה המדוברת שהגיעה לסיומה ביום שישי האחרון עם אישורו של החוק שהוצג סופית יום קודם לכן. בשנות הפעילות עד לקבלת ההחלטה "נפגשנו שם כבר כמה פעמים עם ראשי המדינה, שרים, אנשי פרלמנט ואחרים, ובעזרת שגרירים ממדינות שונות כמו ארה"ב, קנדה, בריטניה, האיחוד האירופי ואחרים שתמכו בנושא הזה ועזרו לנו לקידום החוק".

בהמשך הדברים נשאל דיסון איך מסבירים לפרלמנט של מדינה שכמו כל מדינה רוצה לשמור את תקציבה לעצמה, שכדאי ונכון לה להעביר מדי שנה כמעט מיליון אירו לניצולים יהודים ובני משפחותיהם שחלקם כלל אינם מתגוררים בסרביה.

דיסון מסכים שאכן זהו עיקר המאמץ והפעילות מול פרלמנט כדוגמת סרביה שמולו יש להפעיל מנופים בינלאומיים. "סרביה זו דוגמא של מדינה שרוצה להתקבל לאיחוד האירופי ורוצה להראות שהיא עושה את מה שנדרש ממדינות שרוצות להתקבל לאיחוד האירופי, ואחד הדברים זה לטפל בנושא השבת רכוש.

"מעבר לכך, לטיפול ביצר הרע, יש גם את היצר הטוב, רוצים לעשות טוב ואת מה שנכון לעשות. הם מרגישים שנעשה עוול ליהודים והם רוצים לסייע, אבל זה ללא זה יהיה בלתי אפשרי לפעול. הדברים נדרשים יחד".

ההחלטה הסרבית נחשבת לתקדים באירופה שכן עד כה מסרבות מדינות אירופיות להעביר פיצוי כספי למי שאין לו יורשים. דיסון מספר כי בפולין לדוגמא האמירה היא שבהיעדר יורשים למי שנרצחו בשואה החוק מלאים את הרכוש... "סרביה היא תקדים בכך שהיא חוקקה חוק של השבת רכוש ללא יורשים. צריך להבין שבזמן השואה רוב היהודים לא חזרו ואין להם מיורשים ורוב המדינות כמו פולין טוענות שאם אזרח פולני מת ואין לו יורשים אז הרכוש יעבור למדינה.

"זו הטענה שהם אומרים והם לא מוכנים לראות בנו מייצגים של אזרחים פולנים ולכן אין לנו מה לומר בנושא הזה. משום כך ההחלטה הסרבית היא תקדים שבו לראשונה מדינה אירופאית מכירה בכך שיש להשיב רכוש ללא יורשים, רכוש שהעם היהודי זכאי לקבל אותו".

עוד נשאל דיסון מהו היעד הבא של מאבק ארגונו, והוא מזכיר מספר מדינות כאשר בראשן פולין. "אנחנו מאוד מקווים לקדם את הנושא בפולין. זו המדינה הגדולה ביותר ושם היו יותר משלושה מיליון יהודים שהתגוררו בערים ולכולם היה רכוש. אנחנו מקווים שנוכל להזיז אותם, אם כי כאשר הם כבר בתוך האיחוד האירופי והממשלה לא בדיוק אוהדת את הנושא אנחנו צופים בעיות, אבל מקווים שנוכל להפעיל לחצים בינלאומיים ולחצים מצד ממשלת ישראל כפי שהיה בסרביה כאשר השגריר יוסי לוי עזר מאוד והשקיע את כולו בנושא הזה. אם נראה שכפול של העניין גם במדינות כמו פולין ניתן יהיה לראות תוצאות חיוביות".

לפי שעה נזהר דיסון מלציין באילו סכומים מדובר כאשר על הפרק עומדת מדינה כמו פולין שבה מיליוני יהודים הותירו רכוש עצום. לדבריו החשש הוא שמקבלי ההחלטות בפולין, לו ישמעו את הסכומים המדוברים, עלולים לטעון שהדבר יכריע את כלכלת פולין ולכן אין מקום לקבל חוק מסוג זה. לעומת זאת ברומניה מצליחים אנשי ארגונו להגיע להישגים משמעותיים בעיקר ברכוש קהילתי.