בלגרד
בלגרדיחצ

הרב הראשי לסרביה הרב יצחק אסיאל, חבר 'ועידת רבני אירופה', שיבח את החלטת מדינתו להשיב ליהודי המדינה נכסים שהיו בבעלות יהודית ערב השואה ולהעביר סכום כולל של 24 מיליון אירו ליהודי סרביה לרווחת ניצולי השואה המתגוררים בה ופזורים במדינות נוספות. 

"לאחר שבעים שנה מסיום השואה הגיע הזמן לתקן את המעוות ולהשיב את המגיע לקהילה וליהודיה", צוטט הרב אסיאל הבוקר בעיתון החרדי 'המבשר'.

הרב אסיאל הוסיף כי התקציב יביא רווחה לניצולי השואה ילידי סרביה. "אנו מודים לממשלה שהביאה לסיום מו"מ שנמשך זה מספר שנים ויביא קצת רווחה לניצולי השואה שכה זקוקים לכך".

חוק חדש שאושר השבוע בסרביה קובע כי הממשלה תפעל להשיב לקהילה היהודית במדינה נכסים שהיו ערב השואה בבעלות יהודית ומוחזקים עדיין בידי המדינה.

עוד הוחלט כי הממשלה תעביר לשימוש יהודי סרביה סכום כולל של כ־ 24 מיליוני אירו בתקופה של 25 שנה, ובכך יבטיחו חיים חדשים לקהילה היהודית של סרביה ולניצולי שואה מסרביה הפזורים בארצות שונות, ובכלל זה בישראל.

גם ישראל בירכה ושיבחה את ממשלת סרביה ואת הפרלמנט של סרביה על אימוץ החוק לפיצוי על רכוש יהודי ללא יורשים. "החוק החדש הוא אקט אצילי של צדק היסטורי ומוסרי, מדגיש מחדש את הסולידריות ההיסטורית בין העם הסרבי לבין העם היהודי, וראוי לשמש מופת ודוגמא למדינות אירופיות אחרות", אמרו במשרד החוץ.

יהודי סרביה היו מהראשונים באירופה שעליהם הוחלה המדיניות הנאצית. בקיץ תש"א לאחר שנכבשו מדינות הבלקן, שלטונות הצבא הנאצי בבלגרד חוקקו שורה של חוקים לסילוק יהודים מחיי הכלכלה במדינה, החלו עבודות כפיה, והיהודים נצטוו לענוד מגן דוד צהוב. מספר חודשים לאחר מכן נורו כ־ 4,000 גברים יהודים בידי הצבא הגרמני. שנה אחר־כך נשלחה משאית גז מברלין לבלגרד, ואלפי נשים וילדים נרצחו בגז. בשנת תש"ב הודיעה הממשלה הסרבית בגאוה כי בלגרד היא העיר הראשונה שהיא "יודנפריי" – נקיה מיהודים.

רוב יהודי סרביה נרצחו על ידי הנאצים בסיוע הסרבים המקומיים. רק 1,200 מיהודי בלגרד שרדו. אך הפרטיזנים הסרביים בהנהגת טיטו, נלחמו נגד הכיבוש הגרמני ויהודים רבים לחמו בשורותיהם.