כשישראל עוצמת עין, התנועה האסלאמית חוגגת

במזרח ירושלים התקיימו חידון ותהלוכה מטעם התנועה האיסאלמית, שכזכור הוצאה מהחוק. דגלים נאומי הסתה ושירים לאומניים היו חלק מהתפריט

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' באדר תשע"ו

מחוץ לחוק...? סלאח
מחוץ לחוק...? סלאח
צילום: בסאל עוו'ידאת. פלאש 90

בעוד ישראל הרישמית מגדירה את התנועה האיסאלמית כהתארגנות בלתי חוקית נמשכת פעילותה של התנועה במזרח ירושלים, ואף במוסדות החינוך שם.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר מאור צמח מ'לך ירושלים' על אירוע גדול שהתקיים ביום שישי האחרון בהנהגתה של התנועה – חידון הקוראן, שבו נטלו חלק מאות ילדים ונערים, אירוע שהתקיים כשמסביב לו ניצבים דגלי התנועה האיסאלמית ודרשות הסתה נשמעות בו.

"בסוף השבוע במחנה הפליטים שועפט היה אירוע מאוד גדול של התנועה האסלאמית, חידון הקוראן. זה יכול היה להיות בסדר מבחינת התושבים, אבל התנועה האסלאמית לקחה חלק רציני מאוד – דגלים ודרשות וכו'", הוא מספר על האירוע שהתקיים בחצר בית ספר ובו קיבלו מאות ילדים ממתקים וספר קוראן מאנשי התנועה האסלאמית.

"התנועה האסלאמית במזרח העיר לוקחת חלק משמעותי בחינוך וברוח המנשבת ברחוב. במקרה הזה יצאו כשמונה מאות ילדים ובני נוער שהשתתפו באירוע שהתחיל בתהלוכה מהמסגד המרכזי בשועפט. הם הגיעו לחצר ענקית ששם התקיים החידון ונשמעו דרשות שבהן דובר על חשיבות אל אקצה וחשיבות הצורך להילחם בכופרים הצלבנים שכובשים כעת את אל אקצה, וזה כבר בעייתי".

צמח מוסיף ואומר כי לאור ההחלטה להוצאת התנועה האסלאמית אל מחוץ לחוק אין מנוס מלהיאבק בתופעות מעין אלה. "צריך להילחם בתופעה הזו שמשפיעה על רוח הנוער במזרח העיר, ואת התוצאות אנחנו רואים באופן יומיומי ברחובות ירושלים".

בדבריו מספר צמח כי כאשר הוא מעלה את סוגיית החינוך במזרח ירושלים ואת האווירה הלאומנית הדואה בחינוך זה, נאמר לו לא פעם כי זהו הנרטיב הפלשתיני ולא נשמעת קריאה ישירה ומפורשת לאחוז בסכין ולרצוח יהודים. הוא מנגד מבהיר כי הדגש הלאומני המתמקד במחויבות לאדמה ובשייכות לאדמה ה"גזולה" כעת בידי ישראל, דגש זה מוביל בסופו של יום למעשי טרור ורצח.

ממשיך צמח ומעיר כי ביום חמישי האחרון הופץ סרטון נוסף בו נראים ילדים ערביים במזרח ירושלים מקריאים משירי ההסתה של מוחמד דרוויש ומשוררים פלשתיניים אחרים. "הילדים מדקלמים את השירים הללו, שרים את ההמנון הפלשתיני, מניפים את הדגל הפלשתיני כשעליהם כפיות, וכל החינוך הלאומני המרוכז הזה הוא השלב של ההסתה כשבהמשך זה מגיע לאותם אירועי טרור ברחובות ירושלים".

לטעמו כל עוד יתאפשר לבתי הספר המזרח ירושלמים לבחור בין תכנית הלימוד הישראלית לזו הפלשתינית תימשך המציאות הזו. "אפשרות הבחירה שלהם היא הבעייתית. זה מצטרף לקריאה הוותיקה שלנו להחלת תכנית חינוך ליב"ה למיעוטים", אומר צמח המשוכנע כי לישראל יש די מנופים להפעיל כדי לחייב את מערכת החינוך המזרח ירושלמית לפעול אחרת.

"אנחנו הריבונים בשטח. יש גם בתי ספר מוכרים ורשומים שממומנים על ידי משרד החינוך ולומדים את התכנית הישראלית. הבעיה בתחום הזה וגם בתחומי הבנייה ובתחומים נוספים היא שהם מחזיקים את המקל משלושת(!) הקצוות, לא שני קצוות אלא שלושה – הם זוכים גם להטבות הישראליות כמו ביטוח לאומי, חינוך, רפואה וכו' וגם תומכים בנרטיב הפלשתיני ולא נאבקים באחים שלהם, אגב, את המדינה הפלשתינית הם רוצים ברמאללה ולא אצלם... והקצה השלישי הוא שהם גם מקבלים תמיכה מהארגונים האירופיים שתומכים במרכזים קהילתיים, בחינוך בספורט ועוד, ודרך זה הם מזינים את כל הנושא הלאומני. טוב להם לחיות כך וליהנות משלושת העולמות מבלי להיות מחויבים לאף עולם.

כשנחליט שאנחנו הריבון בשטח ונדרוש תב"ע מסודרת לשכונות מזרח העיר וחינוך ישראלי ולמנוע הסתה גם בבתי הספר הפרטיים. זה יעלה לנו כסף אבל זה יעלה פחות מההשקעה בביטחון, וזה אפשרי".