הלוי, אלשיך וארדן
הלוי, אלשיך וארדןצילום: onatan Sindel/Flash90

מפקד חדש למחוז ירושלים במשטרה - ניצב יורם הלוי, לשעבר מפקד מחוז הדרום. הוא החליף את ניצב משה (צ'יקו) אדרי שמונה למפקד מחוז תל-אביב. 

בטקס שנערך בכותל המערבי אמר הלוי, "ירושלים היא בירת הנצח של העם היהודי, המקום הקדוש ביותר לעם ישראל בתפוצות. עבורי כניסה לתפקיד היא סגירת מעגל, שירתתי כאן בארבעה תפקידים: מפקד יחידה 33, מפקד מרחב דוד, מפקד הימ"ר ומפקד מג"ב ירושלים. נולדתי בירושלים, כאן מרכז חיי, כאן בניתי את ביתי וכאן גידלתי את משפחתי. אני בן המקום".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר, "אני מאמין שאין משטרה בעולם, אין מחוז בעולם, שמתמודד עם סוג מורכב כל כך של שיטור ועומד באתגר זה בהצלחה".

ארדן התייחס גם לכניסתו לכלא של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. "ביום זה שבו מי שהיה ראש ממשלה בישראל נכנס בשערי הכלא לאחר פעילות משטרתית מורכבת ורגישה מאוד, נזכור כולנו שזהו מחד יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית כאשר ראש ממשלה לשעבר מרצה עונש מאסר, אך מאידך יום זה מעיד כאלף עדים על חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית וחוסנה של מערכת אכיפת החוק שבפניה כולם שווים".

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אמר בטקס, "יש אולי אזרחים בישראל שירושלים בשבילם היא שם של חוף בתל- אביב... אך אין שוטרים כאלה- כ-ו-ל-ם מכירים את הדרך לירושלים, עם ציוד המיגון הנדרש. והמתגברים שלא צר להם המקום... לא רק לנים בירושלים... הם חלק ממערך לוחם שמסכל סביב השעון פיגועים לרוב. לפני קצת יותר משבוע היו אלה לוחמות מג"ב, אתמול היו אלה לוחמי מתפ"א, שוטרים נחושים שעם שילוב של עירנות וחתירה למגע, חיסלו שני מחבלים חמושים בתתי- מקלע וחסכו מירושלים יום של שכול. 

אך המתגברים האלה, לא פועלים בחלל ריק. הם מופעלים ע"י מפקדי מחוז ירושלים, ע"י מי שמבין את העיר המורכבת הזו ויודע לשרת אותה בנחישות וברגישות.  כך, נדרשים הם לקיים את האיזון הנדרש בין ביטחון, למרקם חיים, לחיי שגרה של סוחרים, תיירים ועוד ולדעת לייצר את המעברים החדים מבלי להתבלבל ומבלי להפוך עמית ליריב".

אלשיך פנה למפקד החדש ואמר "אין לי ספק יורם שבדרכך היחודית, תשכיל לשלב בין ישן לחדש ותתן דרור לחשיבה המשטרתית, שיודעת גם בין שרידים יבוסיים והרודיאניים, בניה ממלוכית, חומות עותומאניות, מסורת אנגלית ומתקנים ירדניים, לייצר משהו חדש עברי ופורץ דרך, לשירותם ולביטחונם של הירושלמים ועולי הרגל אליה".