חיי נסיכה בחריינית ניצלו בבית חולים ישראלי

סגן השר איוב קרא חשף את דבר הטיפול בנסיכה וציין "זו הסיבה שהוזמנתי לשיחות בבחריין". קרא סירב לציין את שמה של הנסיכה.

הלל פנדל , ז' באדר תשע"ו

איוב קרא
איוב קרא
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נסיכה מבחריין בחרה לקבל טיפול מציל חיים בישראל וכתוצאה מכך - שנים מאוחר יותר הוזמן סגן השר איוב קרא לביקור דיפלומטי בנסיכות האיסלאמית.

קרא, סגן השר לשיתוף פעולה אזורי וחבר כנסת מטעם הליכוד, אמר היום (שלישי) לערוץ 7 כי הוא מנוע מלזהות את הנסיכה בשם וגם אינו יכול לחשוף מתי היא הגיעה לישראל. עם זאת, על פי דיווחים שונים בית החולים המדובר הוא רמב"ם בחיפה והטיפול ניתן בשנת 2010.

גם ארה"ב הציעה את שירותי הרפואיים לנסיכה המדוברת, אבל היא בחרה לעבור את הטיפול בישראל. לדברי קרא, הנסיכה סברה שבישראל יהיו לה סיכויים יותר טובים להחלמה מלאה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את הגעתה לארץ, והיא שהתה בישראל כחודשיים, כולל כמה שבועות בבית החלמה.

קרא, בן העדה הדרוזית, אמר שהוא חושף את המידע כעת כדי להסביר את סיבת הזמנתו לבחריין. "הערוצים הדיפלומטיים המתאימים, אישרו לי לחשוף את המידע", הוא ציין.

הוא אמר כי ינצל את ההזדמנות כדי לחזק את יחסיה הלא-רשמיים של ישראל עם מדינות ערב הסוניות במפרץ הפרסי ובעיקר עם ערב הסעודית. "האויב המשותף שלנו הוא איראן", הסביר קרא. "ראש הממשלה ושרים אחרים בממשלה אומרים עכשיו את מה שאמרתי כבר לפני חודשים רבים על חשיבותם של יחסינו עם מדינות אלה".

איי בחריין ממוקמים ליד החוף המערבי של המפרץ הפרסי, ממזרח לסעודיה. שתי המדינות מחוברות ע"י כביש ימי מלאכותי. איראן נמצאת כ-200 ק"מ צפונה מבחריין, בצידו השני של המפרץ הפרסי.

בחריין היא מדינה בעייתית מבחינת זכויות אזרח, לפי דו"ח ארגון Human Rights Watch המפקח על זכויות אזרח ברחבי העולם. "בתי המשפט של המדינה מרשיעים וכולאים מתנגדים פסיביים ואינם ממצים את הדין עם האחראים לעינויים והפרות חמורות אחרות של זכויות אדם".

בשנת 2013, הנסיכה שיח'ה נורה בנת איברהים אל-ח'ליפ, המשמשת כשוטרת זוכתה מאשמת עינוי רופאים שהשתתפו בהפגנות מחאה. קרא אמר לערוץ 7 כי נסיכה זו "היא בהחלט לא מי שטופלה בישראל". 

הוא הוסיף שההפגנות השיעיות האלימות בבחריין בשנת 2011 טרם נרגעו לגמרי וכי המתיחות בין השיעים והסונים קיימת גם בתוך האליטה השלטת.