"אות קין" - הסיפור של משפחת מלסה"

המחזה מציג את סיפורה של משפחה ממוצא אתיופי והתמודדותה עם קשיי היום יום בארץ על אף "אות קין" שדבק באחד מבניה.

תגיות: הצגה
קובי פינקלר , ח' באדר תשע"ו

אות קין
אות קין
צילום: משה מלכא

אולי זה לא השם שהייתם מצפים לו מהצגה או מחזה, אבל כך הם מרגישים ולאור זאת זה נכתב.

המחזה החדש "אות קין" נוצר בהשפעת האירועים הסוערים שעברו על הקהילה האתיופית בשנה האחרונה. המחאה, הזעם והכאב שהתפרצו בעקבות מעמדם של יוצאי אתיופיה בארץ והיחס האלים כלפיהם מצד המשטרה, השפיעו רבות על תהליך היצירה וכתיבת המחזה. בנוסף לכך, היצירה הושפעה גם מסיפורו של יוסף סלמסה הצעיר האתיופי, שנסיבות מותו נשארו מסתוריות.

אנסמבל התיאטרון הישראלי-אתיופי הולגאב של בית הקונפדרציה בירושלים יעלה בבכורה בתל אביב את ההצגה "אות קין - הסיפור של משפחת מלסה" על פי מחזה ובימוי של משה מלכא, מנהלו האמנותי של התיאטרון.

ההצגה מספרת את סיפורה של משפחה ממוצא אתיופי המנסה לשרוד את קשיי היום יום על אף כתם חברתי שהוטל על אחד מבניה. אבי המשפחה מחליט לנטוש ולחזור לאתיופיה, והאם ושלושת ילדיה מוצאים עצמם במדרון תלול בו מצטלבים סיפוריהם האישיים עד לסוף הטראגי . ההצגה מורכבת מחומרים ריאליסטיים ומבוצעת בסגנון תיאטרון פיזי מינימליסטי ומאופק. זהו משל על החברה האתיופית שמנסה לבסס את חייה בישראל אבל נאלצת שוב ושוב להתמודד עם דעות קדומות שמציבות בפניה מכשולים רבים..

השחקנים המשתתפים בהצגה הם: תהילה ישעיהו - אדגה, אימוס איינו, חלי אמרש סינקה, וטמסגן סנבטו ומוסיקה היא של אבטה בריהון, כאשר תהליך העבודה על הפרויקט, החל משלב הרעיונות וכתיבת המחזה ועד לגיבוש ההצגה, ארך כשמונה חודשים.

השחקנים, בוגרי בתי ספר למשחק וכמהים להכרה ועבודה בתחום התיאטרון, מצאו בית בתיאטרון הולגאב שבבית הקונפדרציה.

למעשה, זהו התיאטרון היחיד בארץ שמאפשר לשחקנים ממוצא אתיופי להיות מי שהם, בלי תיוג סטריאוטיפי וליהוק פלקטי וצפוי.