הרב יונה גודמן
הרב יונה גודמן צילום: עצמי

הרב יונה גודמן, המנהל החינוכי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, מגיב בערוץ 7 על הסערה שנוצרה בשבועות האחרונים, סביב דבריו בכנס ירושלים של הרב יצחק נריה ראש ישיבת תורה בציון, על מצבו של עולם התורה הציוני דתי.

הרב נריה טען בכנס, כי אין מספיק אברכים כדי להעמיד בעתיד דיינים ורבנים ראשיים מהמגזר שלנו, ושעולם הישיבות הציוני נמצא הרחק מאחור, בהשוואה לעולם הישיבות החרדי.

הרב יונה גודמן, סבור שההשוואה לעולם התורה החרדי, לוקה בחסר, "זה נכון שבחתך מסוים אפשר למצוא יותר לומדי תורה חרדים מציונים דתיים, אבל אם נכניס לתוך המשוואה את בוגרינו שבאותה שעה נמצאים בצבא או בהתיישבות שנדרשים לאתגרים אחרים, התמונה תתאזן. אני לא אוהב שמתיכים ביקורת חד כיוונית על כמה אנחנו קטנים והם גדולים. עולם התורה שלנו מספיק חזק ומספיק איתן בלי להרגיש רגשי נחיתות".

לדבריו, עולם התורה לא צריך להימדד בכמה רבנים יצאו ממנו, "אין לי ספק שהרב יצחק נריה אוהב תורה וכוונותיו טובות ואף על פי כן אני חולק על הסגנון. אני לא שולח אנשים ללמוד תורה כדי לייצר רבנים. כל מי שמתאים שילמד תורה ברמות הגבוהות ביותר לאו דווקא כדי להיות רב, אלא כדי להשתלב במגוון תחומים בחברה מתוך תורה גדולה. מעבר לכך אני לא רואה מחסור ברבנים, על כל משרה פנויה ותפקיד רבני פנוי, כמות המועמדים רבה ולא כולם משתבצים".

למרות זאת, הרב גודמן סבור שיש מקום לקחת נקודה מסוימת מדבריו של הרב נריה ולדון בה, "יש נקודה של אמת תודעתית תרבותית. כשנער ממוצע בכיתה י' או י"א, יושב בבית הכנסת בשבת ורואה בשורה שלפניו, קצין באיזו יחידה מובחרת, עיניו נוצצות ומלאות הערכה אבל אם הוא רואה את בן גילו שהוא אברך, אז בסדר, אבל הוא פחות מתפעל, וכאן זו חולשה חינוכית".

"צריכים להבין את החשיבות של אברך כמו חשיבות של קצין בצבא", קובע הרב גודמן. "לכן אני סבור שלא צריכים להרגיש רגשי נחיתות, אבל אני כן מרגיש שבאיזה מקום החינוך לישראליות מצליח לפעמים יותר מהחינוך לדתיות, כי לפעמים אצל חלק מהנוער באיזה שהוא מקום מה שעומד יותר בראש זו הזהות הישראלית ולא הדתית, מעריכים מאוד חייל ביחידה מובחרת ופחות מי שממית את עצמו בעולמה של תורה. וצריך שתהיה הערכה ללומדי התורה, להבין שגם הם תורמים לעם ישראל ולא רק לעצמם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו