רוח גבית לתרבות יהודית

שר החינוך נפתלי בנט מוביל מהפכה בנושא תקצוב פעילויות תרבות לבתי הספר, שתאפשר חופש בחירה רחב למנהלים.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ט' באדר תשע"ו

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שר החינוך נפתלי בנט מוביל מהפכה בנושא פעילויות "סל תרבות", אשר תאפשר לבתי הספר חופש בחירה רב הרבה יותר מבעבר.

כיום נאלצים מנהלי בתי הספר לבחור את פעילויות התרבות מתוך מאגר סגור של הצגות ומופעים שנבחרים על ידי "ועדת הרפרטואר" של סל התרבות.

כזכור, בקיץ האחרון פרצה סערה לאחר שהתברר כי ועדת הרפרטואר הכלילה בסל התרבות את ההצגה "הזמן המקביל" של תיאטרון אל מידאן, שנכתבה בהשראת סיפורו של המחבל וליד דקה שרצח את החייל משה תמם בשנת 1984 ונידון למאסר עולם. 

על פי המהלך שמוביל בנט תמשיך לפעול ועדת הרפרטואר, אולם החלטותיה תהיינה בגדר המלצה ולא תחייבנה את המנהלים, שיוכלו לבחור גם הצגות ומופעים שאינם חלק מהמלצות הועדה. במאגר היצירות החדש, תתפרסם רשימה אחת שתכיל שני סוגים: יצירות מאושרות מטעם ועדת הרפרטואר, ויצירות מרשימה מורחבת. למעשה, כל יוצר וכל מפיק יוכל לגשת לרשימה המורחבת, בתנאי שהוא עומד במספר תנאים: ניהול תקין, התחייבות להופיע בכל מקום, התאמה למערכת החינוך ומחיר מקסימום.

גורמים במשרד מציינים כי העובדה שמנהלים יקבלו מימון גם לפעילויות שאינן חלק מרפרטואר הועדה תהיה השלכה חשובה על פעיליות תרבות יהודית שעד היום תפסו מקום זניח ברפרטואר הסל.

כדוגמה לפעילות שלא היתה כלולה בסל מציינים במשרד את העובדה שהסל כולל מפגשים עם סופרים אולם הוא לא כלל מפגשים עם סופרים כדוגמת רונית לוינשטין מלץ ז"ל שכתבה את הספר על אל"מ דרור וינברג הי"ד.

בנוסף כוללת המהפכה אלמנטים נוספים כדוגמת העלאת תקציב סל התרבות, פתיחה של פעילויות הסל לכל הרשויות המקומיות בישראל ולא רק למאה רשויות כפי שהיה עד היום ומתן תיעדוף לפריפריה בחלוקת תקציבי סל התרבות.