תודעה יהודית לצבא יהודי

קו ישיר מחבר בין מאבק הרפורמים על סדרי התפילה בכותל ובין ההחלטה להוציא את ענף התודעה היהודית מהרבנות הצבאית. דעה

הרב צבי קוסטינר , ט' באדר תשע"ו

תודעה יהודית לצבא יהודי-ערוץ 7
הוציא את הענף לתודעה יהודית מהרבנות הצבאית. הרמטכ"ל איזנקוט
צילום: פלאש 90

שנים רבות פועל בצה"ל, בגלגולים שונים, הענף לתודעה יהודית.

לאחרונה החליט הרמטכ"ל להוציא את הענף מהרבנות הצבאית ולהכפיף אותו לאגף כוח אדם. החלטה זו היא בעלת משמעות רבה: מעתה מפקד שירצה להנחיל לחייליו תודעה יהודית יפנה לאגף כוח אדם, והם שיחליטו את מי לשלוח לו. ברצותם ישלחו רב אורתודוקסי, ברצותם ישלחו רב או רבה רפורמיים.

ההחלטה הזאת התקבלה בהשפעת גורמים בעלי אינטרסים, ובראשם הרפורמים. אלה שמו להם למטרה לפגוע בערכי היהדות הקיימים במדינה ולפרוץ בהם פרצות. זהו מקורה של החלטה זו – רצון למנוע מהרבנות הצבאית להשפיע מרוחה על חיילי צה"ל.

צה"ל הוא צבא יהודי וכך היה מאז ומעולם. בארץ ישראל קם העם היהודי, וכחלק מזה הוא הקים בארצו צבא יהודי המבוסס על ערכי היהדות ועל המוסר היהודי. אמנם ישנם גם חיילים גויים רבים שמשרתים בצה"ל, אך הצבא מוגדר כצבא יהודי ופועל בהתאם לכך.

דגש עיקרי ומשמעותי בהתנהלות כמדינה יהודית וכצבא יהודי נוגע לציבוריות. הצבא פועל במרחב הציבורי כצבא יהודי. במה שנוגע לרשות הרבים, ישנה חשיבות מרבית לכך שהדברים ייקבעו על פי התורה. מכאן נובעים החוקים הפשוטים והאלמנטריים בצבא בעניין השבת וכשרות המטבחים.

ענף תודעה יהודית עוסק בערכים אלו, מרחיב ומעמיק אותם ומפיח רוח בחיילי צה"ל. בזה צרה עינם של הרפורמים. הם חפצים לקעקע את הנקודות הבסיסיות הללו ולהפוך את המדינה למדינת כל אזרחיה, לכזו שאינה מבטאת כלל את יהדותה, למקום שבו איש הישר בעיניו יעשה.

מכאן נובעים הניסיונות של הרפורמים לפגוע בערכי קודש נוספים. מתוך המגמה להחליש את הופעת הקודש במדינה הם הגדילו לעשות ופוגעים בכותל, אחד המקומות המקודשים לעם ישראל בכל הדורות, מקום שבו באים להתפלל יהודים רבים כל העת.

על רבני צה"ל בקבע ובמילואים להמשיך בתפקידם במלוא הכוח – להוסיף בצה"ל תורה, להפיח בו רוח, לדאוג לכך שצה"ל ימשיך להיות צבא העם היהודי כפי שהיה מאז ומעולם. יש להחזיר את המצב לקדמותו ולהמשיך את פעילותו של הענף לתודעה יהודית כפי שהיה עד היום. רבני ישראל נקראים למחות ככל יכולתם במלוא התוקף על החלטה אומללה זו, ובמקביל בזמן התגייסותם למילואים עליהם להמשיך בתפקידם ביתר שאת, להמשיך בהפצת התורה כפי שעשו עד היום ועוד למעלה מכך, ובעז"ה נעשה ונצליח.

הכותב הוא ראש ישיבת 'מדברה כעדן' במצפה רמון