מה"שולחן ערוך" למפעל בשטח

סיור במפעל 'חסלט' חתם אמש את מחזור ב' של תכנית 'תורה וארץ', בה רבנים מכהנים מעמיקים את הלימוד והידע במצוות התלויות בארץ

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ט' באדר תשע"ו

הרבנים בסיור במפעל
הרבנים בסיור במפעל
צילום: מכון התורה והארץ

מחזור ב' של תכנית "תורה וארץ" שעורך מכון התורה והארץ לרבני קהילות, סיים אמש את התכנית החד שנתית, בסיור לימודי במפעל חסלט בשדרות ובבית אריזה בקיבוץ סעד.

רבני התכנית הגיעו למפעל 'חסלט', שם עמדו מקרוב על  נושא הפרשת תרומות ומעשרות הקיים במפעל לפי כל השיטות והחומרות.

הרבנים שוחחו עם משגיחי הכשרות האחראים על עישור התוצרת המגיעה ויוצאת מהמפעל, וכיצד נאספות דגימות מכל משלוח למעבדה מיוחדת, בכדי לבחון את הימצאות החרקים בירקות.

בהמשך הגיעו הרבנים לבית אריזה של גזר בקיבוץ סעד ושמעו שיעור של הרב אהוד אחיטוב ממכון התורה והארץ.

התכנית מופעלת זו השנה השניכיה  במטרה להרחיב את הידע וההסברה במצוות התלויות בארץ בקרב רבנים מכהנים. בתכנית משתתפים מדי שנה כעשרים רבנים המקבלים מלגות מהמכון, ועוסקים בהעמקת הלימוד של הלכות המצוות התלויות בארץ, סיורי העשרה וימי עיון בנושא כלאיים, הפרשת חלה, ערלה ותרומות ומעשרות, ובסופו של דבר נבחנים ברבנות על הנושאים שנלמדו במבחני הרבנות למצוות התלויות בארץ.

"התכנית מיועדת לרבנים הנמצאים בצמתים בעלי השפעה, כגון רבני ישובים ובתי כנסת", מסביר הרב אבי סוחובלסקי ראש התכנית. "תוך כדי שנת הלימוד יש מספר מפגשים של העשרה והרחבה והסיורים מועילים לתת את ההכשרה המעשית, אינו דומה מה שלומדים בספר שולחן ערוך למה שקורה בשטח במפעל לייצור מאפים או חקלאות תעשיתית. באמצעות הסיורים ניתן לראות את היישום של מצוות התלויות בארץ בימינו אנו גם באופן התעשייתי".