ינאי ויסמן הי"ד מובא למנוחות
ינאי ויסמן הי"ד מובא למנוחותצילום: דוברות מועצת בנימין

לוחם צה"ל סמל ראשון טוביה ינאי ויסמן ז"ל, שנרצח בפיגוע בסניף "רמי לוי" הובא הבוקר (שישי) למנוחות בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים. 

ינאי ויסמן למד בתיכון בירושלים ובמכינה קדם צבאית בכפר אלדד שבגוש עציון. הוא התגייס לשירות צבאי בחטיבת נח"ל, ובמהלכו התחתן. הוא הותיר אחריו את רעייתו ובתו בת ארבעה חודשים, זוג הורים ושלושה אחים. 

אביו דיינה, ספד לו, "כמה אהבת את הבת שלך נטע. לקחת אותה לראות את הפרחים בנגב יום לפני שנרצחת. שום שנאה ושום אויב לא יפסיקו את זה".

אמו של ינאי, אורלי, אמרה "אני משחררת אותך לאלוקים אבל לא יודעת אם אוכל לשחרר את האהבה. היית מאוד עצמאי והלכת לדרכך".

האלמנה הטרייה, יעל, ספדה לבעלה, "אהוב שלי מי היה מאמין שאני אכתוב לך כשאתה כבר לא איתי. במעט זמן שהיה לנו בסוף השבוע דאגת להשלים הכל''.

יעל סיפרה כי ינאי לא היסס לרוץ לעבר המחבלים למרות שהיה בלי נשק. "שמעת שקרה משהו ורצת ואני חיכיתי לך. תמיד היית מלא נתינה בלתי פוסקת ואם לא היית רץ לשם לא היית ינאי שאני מכירה והתאהבתי בו''. 

"הלוואי שיכולת לחוות את נטע יותר. כמה חלומות היו לנו. כמה הספקנו בשנתיים של נישואים למרות שלא היינו הרבה יחד. ינאי, אתה גיבור אמיתי של כל עם ישראל, ידעת שאין לך נשק ובכל זאת רצת. אני רוצה לגיד לך תודה שזכיתי ללמוד מאדם מוכשר ומיוחד. תודה על נטע שלנו''.

הרב שמואל נתנזון, ראש מכינת ידידיה בה למד ינאי, ספד לו "ינאי של חיוך ענק וכובש, ינאי של אמת בלתי מתפשרת, ינאי של יעל, אבא של נטע, ינאי של בני המשפחה והחברים. מאתמול בערב ינאי של כל עם ישראל. כמה אור היה לך ינאי אהובנו, כמה אור ידעת לתת לאחרים.

"הרבה ויכוחים היו לנו עד השעות הקטנות של הלילה כי היית בן אדם של אמת", סיפר הרב נתנזון. "התלבטת אם לצאת לפיקוד או להמשיך בלחימה, ידעתי שתוכל להוות דוגמא וסמל. כמה היית גאה באשתך יעל, בנטע, כמה תמונות שלחת לנו שלך ושל הילדים''.

"יעל סיפרה לי אתמול שהייתם בשורה אחרת בכלל, שמעתם צעקות, היא התכופפה לנטע ואתה נעלמת. לא יכולת לשמוע צעקות ולעמוד מנגד, כזה היית, לא היה לך נשק, חייל ברגילה. נלחמת עם הידיים, עם הגוף, עם כל הלב".

בתיעוד שהגיע ממצלמות האבטחה משער בנימין ומסניף ''רמי לוי'', נראים שלושה מחבלים שניסו להיכנס למקום עוברים תשאול. אחד מהם נותר בחוץ לאחר שעורר את חשד המאבטחים - השניים האחרים למרבה הצער הצליחו להיכנס.

הפצוע השני בפיגוע, אבי אביטל, פונה לבית החולים הדסה הר הצופים ומצבו מוגדר בינוני ויציב. רעייתו, רחלי אביטל, אמרה אמש ל"ישראל היום": "אנחנו קונים באופן קבוע בסופר הזה, אבל לאחרונה לא הרשיתי לו לקנות שם. הוא הגיע לקנייה קטנה ואז היה הפיגוע. כואב לנו הלב על הנרצח".

בעקבות האירוע הוחלט בצה"ל לסגור את אזור התעשייה בשער בנימין לכניסת פלשתינים, למעט פועלים בעלי היתר עבודה במתחם. עוד הוחלט כי ציר "ליל", המחבר בין א־ראם לאדם ייסגר לתנועת פלשתינים. בצה"ל החליטו אמש עוד על הגברת הבידוקים הביטחוניים לפלשתינים היוצאים מאזור רמאללה.