רון ארד
רון ארד צילום: פלאש 90

פעיל לשעבר במפלגה הסורית הלאומית-החברתית בלבנון טען כי הנווט השבוי רון ארד מת ב-1988, וכי כנראה עונה והוכה לפני מותו ומצבו הרפואי היה קשה - כך דווח היום (שבת) העיתון הלבנוני א-דיאר.

בדיווח מובאים ציטוטים מעדותו של אזרח לבנוני שטוען כי יש לו מידע מוצק על כך שרון ארד מת ב-1988 כתוצאה מעינויים.

מדובר במשפט שמתנהל בבית דין צבאי בביירות נגד חמישה אזרחים לבנונים, שנאשמים כי שיתפו פעולה עם המוסד הישראלי. 

"ב-1988 הייתי חבר בזרוע הצבאית של המפלגה הסוציאלית-לאומית בסוריה", אמר מואפיד קונטאר בעדותו. "יום אחד קיבלתי טלפון ונאמר לי שקבוצת צעירים מחזיקה באדם כלשהו". לדבריו, הקבוצה ניסתה לתחקר אותו אך לא הצליחה בכך. "הוא ידע הרבה שפות", סיפר. "כשפנו אליו בערבית הוא ענה בצרפתית, כששאלו בצרפתית הוא ענה בספרדית, כשדיברו איתו באנגלית הוא השיב בצרפתית".

קונטאר, לפי הדיווח, טען בבית המשפט כי ארד, שלבש סרבל, היה במצב קשה כשהעביר אותו וכי לא יכול היה לעמוד על רגליו. כעבור יומיים קיבל קונטאר טלפון מהאיש שהופקד על ארד, שסיפר לו כי הנווט הישראלי נכנס לתא השירותים והתעכב. כשהשומר פתח את הדלת הוא מצא את ארד ללא רוח חיים. קונטאר הוסיף כי רק עשר שנים לאחר מכן – עם פרסום תמונותיו של ארד – הוא וחבריו הבינו במי מדובר וניסו לאתר את מקום קבורתו - אך ללא הצלחה.

"ב-1998 קיבלתי הודעה מהקצין הממונה עליי, שטען כי כלי התקשורת במדינה החלו לפרסם תמונות של ארד ומידע אודותיו", סיפר. "חזרתי לבסיס כדי לברר איפה הוא נקבר". בשלב זה, כך סיפר, הלכו אל קברו של העציר והוציאו את עצמותיו כדי לאמת את זהותו".

בנוסף, העיתון דיווח שאחד הנאשמים מסר בעדותו אתמול לבית הדין הצבאי כי ביקש ב-1998 להעביר מידע לנשיא לבנון דאז, אמיל לחוד, בעניין שרידי גופתו של ארד. לאחר מכן הורה השופט לעצור את הדיון ולכנסו מחדש בדלתיים סגורות, בשל אזכור שמו של הנשיא לשעבר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו