השוואה נדירה בכוויית: העולם הערבי מול ישראל

במאמר ביקורת בלתי שגרתי מבקר בעל טור כווייתי את נחשלותו המתמשכת של העולם הערבי אל מול ישראל הדמוקרטית, המתקדמת והנאורה.

שמעון כהן , י"ב באדר תשע"ו

משרד הביטחון בקרייה בתל אביב
משרד הביטחון בקרייה בתל אביב
צילום: משה שי, פלאש 90

בעל טור ביומון הכוויתי אל-קבס, אחמד אל-צראף, פרסם מאמר בו מנה את יתרונותיה של ישראל על פני הערבים בשורה רבה של תחומים - בתחום הדמוקרטיה, בתחום הצבאי, בתחום המדעי והטכנולוגי, בתחום זכויות האדם וחופש הפולחן ובתחום הכלכלי.

במאמר שעיקריו תורגמו בידי מכון ממר"י קורא בעל הטור לעולם הערבי לברר עם עצמו מהן הסיבות להצלחתה ועליונותה של ישראל על העולם הערבי במקום לראות בה אויב מדיני-דתי, מבלי לדעת עליה דבר.

כשהוא מתייחס להשוואה בין היחס לאיראן ליחס לישראל הוא כותב: "אשר לישראל, רבים מאתנו רואים בה אויב מדיני-דתי ולא סכנה תרבותית וזוהי טעות חמורה. למרות שהסכסוך עמה מעולם לא נפסק, נותרנו בבורותנו ביחס לכל מה שהיא מייצגת, ובמשך שבעים שנה לא ידענו, ועדיין איננו יודעים, דבר אודותיה ולא למדנו ממנה דבר. ישראל הביסה אותנו בכל התחומים, הצבאי, המדעי והתרבותי, ולמרות זאת סירבנו להתחקות אחר הסיבה לעליונותה הברורה עלינו, ולעולם לא הפסקנו לכנותה 'הישות המפלצתית'...".

עוד הוסיף וכתב במאמרו: "ישראל התחייבה מאז הקמתה לדמוקרטיה ואילו אנחנו עדיין מסרבים אפילו לדבר על דמוקרטיה, ועל אחת כמה וכמה לאמץ אותה... ישראל העניקה למיעוטים שבקרבה זכויות שרוב האזרחים ברוב מדינות ערב אפילו לא חולמים עליהן. כמו כן חופש הפולחן בה עולה על זה הקיים בכל מדינה ערבית או אסלאמית אחרת".

"ישראל הקדישה תשומת לב למדעים והוציאה כספים רבים על מחקרים ואילו אנו עדיין טרודים בשאלה אם שתיית שתן של גמל או שימוש בו כתרופה אכן מועילים. ישראל הצליחה לאחד אנשים שהיגרו אליה מ-50 מדינות וליצור מהם עם אחד ואילו אנו לא הצלחנו ליצור אפילו צבא מהעם הערבי ששורשיו נעוצים עמוק בהיסטוריה".

דברי השבח במאמרו של אל-צראף נמשכים: "ישראל יודעת מיומה הראשון מהם חוק וסדר ואילו אנו עדיין מנסים להבין את משמעות שתי המילים הללו". דוגמא לחוק והסדר שבישראל מוצא אל צראף גם בכניסתו של אהוד אולמרט לכלא כשכתב וציין כי "שניים ממנהיגיה של ישראל נאסרו באשמת שחיתות ואילו אנו עדיין דנים כיצד להרשיע את גדולי הגנבים שבקרבנו".

וגם האפחיק הטכנולוגי לא נעלם מעיניו של בעל הטור הכותב: "ישראל פיתחה את הטכנולוגיות שלה ונכנסה לתחומי הפיתוח החקלאי, התעשייתי והצבאי והפכה להיות מדינה מתקדמת ומוערכת ואילו אנו נמצאים כעת בתחתית הסולם בכל תחום. ישראל הצליחה להכניס את החברות שלה לבורסה העולמית ואילו אנחנו שוקלים למכור את נכסינו לאחר שהיינו קרובים לפשיטת רגל. הרשימה עוד ארוכה וגם הצער הנלווה אליה נמשך ונמשך".