גלשן (ארכיון). אליפות העולם בישראל
גלשן (ארכיון). אליפות העולם בישראל צילום: פלאש 90

143 גולשים, 85 מתוכם גברים ו-58 הן נשים, ביניהם 30 ישראלים, יתחרו באליפות העולם לגלשני רוח מדגם ניל פרייד שתיפתח היום (שני) באילת. 

אחרי חודשים ארוכים של המתנה וציפייה, סוף סוף מארחת ישראל אליפות עולם בסדר גודל שכזה, כשבאליפות ייקחו חלק מיטב הגלשנים בענף, אלופי עולם, אירופה ומדלייסטים אולימפיים.

מעבר ליוקרה שבאליפות המתקיימת לראשונה בארץ, לאליפות ישנה חשיבות רבה בשל מועד המשחקים האולימפיים בריו שבברזיל, המתקרב ובא. מי שיקבל דירוג גבוה באליפות עשוי לקבל את הכרטיס למשחקים האולימפיים שיתקיימו בקרוב בברזיל. 

בצד הישראלי הקרב הגדול על הכרטיס לריו הוא בין שני הגלשנים הגברים, שחר צוברי ונמרוד משיח. השניים בעבר היו בעימות מתמשך אך לאחרונה יישרו ביניהם את ההדורים ובכל זאת - רק אחד מהם ייצג את ישראל בריו. עבור צוברי, אלוף ישראל הנוכחי, הקרב מול משיח חשוב ביותר כשמדובר באליפות שמתקיימת בעירו, אילת, והישג בעירו מבחינתו תהיה רגע מרגש מאין כמותו. צוברי שהופיע בשתי האולימפיאדות האחרונות, כשבזו שהתקיימה בבייג'ינג גם זכה במדליה אולימפית, יחפש הופעה שלישית ברציפות באולימפיאדה, ויקווה לנצל את יתרון הביתיות לטובתו כדי לקחת מדליה.

מצד שני, בתחרות הפנימית מול משיח, מוביל הגולש השני עם מספר נקודות גבוה יותר. אם התחרות בין השניים לא תוכרע באליפות הנוכחית, תעבור ההכרעה לתחרות הבאה שתתקיים בחודש הבא בפלמה דה מיורקה הספרדית.

גם בגזרת הגולשות הישראלית מתפתח קרב מרתק בין שתי גולשות ישראליות כשמהצד האחד תתייצב מעין דוידוביץ' שזכתה בשתי מדליות רצופות ב-2013 וב-2014, כשזכתה במדליות הארד, ומולה תעמוד מי שזכתה רק בשבוע שעבר על חשבונה בתואר אלופת ישראל - הדר הלר הצעירה.

אבל כאמור, לא רק גלשנים ישראלים יתחרו באליפות העולם באילת, אלא גם גלשנים בעלי שם עולמי וכאלה המועמדים לזכות במקומות הראשונים ובעלי וותק בענף הגיעו לקחת חלק. בין השמות הרבים אפשר למצוא את הצרפתי פייר לה קוק, זוכה מדליית הזהב באליפות העולם האחרונה שהתקיימה בעומאן. מדליסט הכסף, וונג אייצ'ן הסיני ומדליסט הארד ההולנדי דוריאן ואן ריסלברגה.

מזג האוויר השורר ברוב רחבי הארץ אמנם לא יהיה גשום וקר בעיר הדרומית, אך הרוחות החזקות עשויות להשליך ישירות על המתחרים השונים. 

האליפות היוקרתית תחל כאמור היום כשיתקיימו שלושה שיוטים, וכך גם מחר. ביום רביעי צפויים הגולשים לקבל מנוחה, וביום חמישי יתחרו הגולשים בשלבים המתקדמים של האליפות עד ליום שישי אז יתקיימו שיוטי המדליות בסופם יזכו שלושה גולשים בשלושת המקומות הראשונים בעולם.