הרב אלי בן דהן
הרב אלי בן דהןצילום: אריה מינקוב

​סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן (הבית היהודי), הגיע  הבוקר (שלישי) לניחום אבלים בבית משפחתו של סמ"ר טוביה ינאי ויסמן שנרצח בפיגוע בסניף רמי לוי בשער בנימין בשבוע שעבר.

הרב בן דהן מצא משפחה עם תעצומות נפש גדולים, כלשונו. "אמרתי להם שאני משבח אותם על התגובה שלהם לדברי הרמטכ"ל שאמר שחיילים יוכלו לצאת עם נשק הביתה. הם הרי היו יכולים לומר לרמטכ"ל, למה לא נתת את ההוראה קודם, אולי הבן שלנו היה נשאר חי ולא נהרג. 

ינאי רץ למחבלים בידיים ריקות כדי להציל אנשים אחרים ועם נשק זה היה יכול להיות יותר פשוט. הם לא הגיבו ככה. הם קיבלו בהערכה את החלטת הצבא לא לתת נשק ומבינים כעת את ההחלטה החדשה לתת נשק למי שיבקש, זו משפחה אצילה עם גדלות נפש", סיפר.

סגן השר הזכיר את הסיבות שבגללן עד עתה היו חיילים שלא יצאו עם נשק, "היתה הנחייה שחיילים בקורסים לא יוצאים עם נשק, גם חיילים שאינם לוחמים וגם ללוחמים לא לכולם נתנו. לצערנו היו מקרים של גניבות לא מעטות של נשק שהתגלגל גם לעולם הפשע ולכן היה חשש לתת לחיילים נשק בחופשות. טוב עשה הרמטכ"ל שמאפשר עכשיו לכל חייל שמעוניין לצאת עם כלי נשק כדי שיוכל בדרכו גם להגן".

הרב בן דהן ציין כי אמר למשפחה שרצח בנם החייל אינו אירוע פרטי, "בדור האחרון אנחנו זוכים לראות את כינונה מחדש של מלכות ישראל וגם אם היא עדיין לא שלמה יש בה אור גדול. ינאי הי"ד מצטרף לחלק מבניינה של מלכות ישראל. יש כאן הבנה שזה לא רק מוות פרטי למשפחה אלא מוות ציבורי של חייל שמסר את נפשו כדי להגן על מדינת ישראל שזו דרגה גדולה מאוד להיות בתוך הרוגי מלכות".