מצלמות ירדניות בהר הבית - בקרוב

בימים הקרובים יתקין צוות ירדני מצלמות מטעם הממלכה במתחם הר הבית אך לא במסגדים. צוות מקדים להתקנה כבר הגיע לישראל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט באדר תשע"ו

רק לערבים. הר הבית
רק לערבים. הר הבית
Photo by Garrett Mills/FLASH90

צוות ירדני הגיע לישראל כדי להתקין מצלמות מעקב בהר הבית בימים הקרובים. כך מדווח שר הוואקף הירדני האהיל דאוד לכלי התקשורת בירדן.

השר הירדני דיווח לטלוויזיה הירדנית כי צוותים טכניים כבר הגיעו להר הבית לבדיקות טכניות ומבצעיות היכן להציב את המצלמות, ובמהלך השבוע הקרוב יגיעו שוב כדי להתקין את המצלמות בתוך ימים אחדים.

במטה ארגוני המקדש העוקבים אחר הדיווחים בירדן מספרים כי מומחה ירדני שהתראיין לרשת הטלוויזיה "אל רד" סיפר כי "משלחת ירדנית נוסעת לירושלים כדי לעמוד על השלבים הסופיים של הבדיקות הטכניות וההנדסיות של הצבת המצלמות ברחבות של אל-אקצא".

לטענת אנשי המטה מדובר בהתקפלות הדרישה הישראלית להציב את מצלמות גם בתוך המסגדים, זאת על מנת שניתן יהיה לעקוב אחר פעילות הטרור וההסתה שבמקום. המומחה הירדני הדגיש בדבריו כי "הרכבת המצלמות נעשית בהתאם לבקשה של ירדן, ולא של ישראל". עוד הוסיף וציין כי "פרוייקט זה נמצא תחת פיקוח של משרד ההקדשים הירדני כדי להגן על המסגד מפני פגיעות הכיבוש".

הירדנים מסבירים כי המצלמות יותקנו במתחם ההר יצלמו את הר הבית סביב השעון, וצילומיהם יהיו חשופים לציבור באינטרנט, אך כאמור לא ייכללו בין הצילומים תיעודים של המתרחש במסגדים פנימה.

במטה ארגוני המקדש מעירים ומציינים כי ההכרעה בסוגיית הפיקוח הירדני על מיזם הצילום בהר הבית מגיעה לאחר כחצי שנה של מחלוקת בין ישראל לירדן. כזכור ההחלטה להתקנת מצלמות נקבעה בפגישת קרי, נתניהו ועבדאללה בירדן וזאת על מנת לצנן את הזעם המוסלמי על מה שתואר בפיהם כהתפרצויות של משטרת ישראל למתחם ההר.

ביקורת על הכוונה שלא להתקין מצלמות בתוככי המסגדים שיגר שר החקלאות, אורי אריאל, לראש הממשלה נתניהו כבר לפני שלושה חודשים. אריאל כתב אז לנתניהו כי "אי התקנת מצלמות בתוך מסגד אל אקצה, פירושו חיסיון (שלא לומר חסינות) לאוגרי האבנים ומשליכיהן מתוך המסגד. ליורי החזיזים, ולכל המסיתים".

במטה ארגוני המקדש פונים היום לשרי הממשלה בקריאה "למנוע ברגע האחרון את קביעת העובדות בשטח שעל ידיה הירדנים זוממים להשתלט על הר הבית השתלטות הדרגתית".