גוש עציון
גוש עציון צילום: ערוץ 7

היו שחשבו שהגענו לרגיעה, אבל הטרור ממשיך להכות בנו ופוגע בשגרת חיינו, והצד השני מחליט על התדירות בה הוא פועל.

מהניסיון אנחנו מכירים שדברים כאלו לא נרגעים כל כך מהר. הערבים צריכים להבין שהמהלך הזה לא פוגע בהתיישבות אלא מחזק אותה, זה דבר ראשון שאני יוצא עמו מתקופת הטרור בה אנו נתונים.

דבר שני, דרושה לחימה עיקשת בטרור גם ולצערי גם בעיקר, כך זה עובד אצל ערבים, גם מחיר שיפגע במרקם החיים של התושבים הערבים. לא הגיוני שאזרחי ישראל נפגעים במרקם החיים שלהם והם, בתור תושבים ערבים לא נפגעים.

אנחנו מאמינים בצבא ובכוחות הביטחון שהם ממשיכים בעבודה עיקשת מול הטרור אבל צריך להבין שהתושבים היהודים מתוסכלים שהם לא חוזרים לשגרה, אבל בשני כל הזמן חוזרים לשגרה.

אם אישה וילדיה מרגישים לא בטוחים ללכת לגן, או אם משפחה מהאזור מרגישה לא בטוחה ללכת לקנות נעליים מחוץ לישוב בשעות הערב, זה אומר שלא חזרנו לשגרה. וכל עוד לא חזרנו בשגרה, זה אומר שאנו צריכים להמשיך להילחם בטרור בכל הכוח עד שהוא ימוגר.

היתה פעילות אגרסבית נגד הטרור והיתה תקופה של שקט, וכשהתחיל להירגע - הורידו מהר מדי ומוקדם מדי את הרגל מהגז, הטרור הרים את הראש. הדבר המשמעותי שקרה הוא שלא התקדם שום דבר מבחינה התיישבותית. אם לא התקדמנו מבחינה התיישבות, זה לא קורה. הערבים מדברים איתנו על זה ואומרים שאם בעבר כשהיה פיגוע ההתיישבות התחזקה, זה לא מה שקורה כיום.

כאשר לנו ברור למה אנחנו כאן ומה אנחנו עושים כאן, להם יהיה ברור מה אנחנו עושים כאן וממילא זה מוריד את המוטיבציה למאבק. הערבים הבוגרים עוד זוכרים את חומת מגן, והם לא רוצים עוד פעם חומת מגן, הערבים המבוגרים עוד זוכרים שהטרור לא כדאי. הטרור שמרים את הטרור בזמן האחרון זהו דור שלא ראה את חומת מגן, שאחרי המבצע הזה היה לנו שקט משמעותי.

החולשה בהתיישבות ניכרת

אם אנחנו נראה חולשה, הערבים יראו את זה וירימו את האף. הערבים מרגישים את החולשה בהתיישבות לא פחות מאיתנו. חשוב לי לומר שהציבור פה בקריית ארבע חברון חזק מאוד, ברור מאוד לו מה אנחנו עושים פה, והוא מראה הרבה חוסן קהילתי משמעותי ורואה זכות להיות אפוד המגן המשמעותי של מדינת ישראל. הציבור פה רואה את עצמו כמגדלור לכל ההתיישבות כולה.

אנחנו ממשיכים לגאול בתים בחברון ובסביבה ולהרחיב את ההתיישבות במידה שאפשר. זו התשובה העיקרית המוכחת. מי שלא רוצה לטפל בחברון, מקבל את זה בכל הארץ כולה. עם ישראל כולו מבין שאנחנו במערכה. כוחות הביטחון וההצלה חותרים ועובדים קשה מאוד ואין להם שאלה לגבי משימתם וברור להם הצורך ואין פה מחשבה שדם כזה או אם אחר הוא שונה.

בגדול, מה שחשוב לי להדגיש – צריך להבין את מורכבות השעה, להבין שזה לא משהו פרטי של האזור שלנו. אנחנו מאוחדים עם צה"ל וכולנו מבינים מי האויב ואנחנו חזקים, לא מורידים את הראש ומתבכיינים, ואנחנו מאמינים בצדקת הדרך של עם ישראל, להיות אפוד – זה מה שאנחנו.

זו מורכבות, אבל זו זכות גדולה. בלי בכיינות ותרעומת, אפשר לתת ביקורת, אבל העבודה, מסירות הנפש הגדולה של הכוחות ושל האזרחים. אנחנו מודים בכל העוסקים בצרכי ציבור באמונה, כיתות הכוננות והרפואה שמדהים מאוד לראות את ההתגייסות המופלאה הזו.

לסיכום, יש להרים את הראש, כתף אל כתף בלחימה ובאמונה של כל עם ישראל זה לצד זה.

הביא לדפוס: מרדכי יורבצקי