יואל מרשק
יואל מרשקצילום: פלאש 90

פעיל השמאל יואל מרשק, נציג צוות משימות על שם אימרי רון, ממובילי הרעיון של היפרדות חד צדדית לשתי מדינות, מארגן לאחרונה סדרת מפגשים של חברי כנסת מטעם מפלגה העבודה בישובים ביו"ש. 

ח"כים כמו יואל חסון, נחמן שי, עומר בר לב ועוד, נפגשים עם מתיישבים בישובים עלי, טלמון, נעלה, קידה, קרני שומרון, עופרה, מעלה שומרון ושילה.

לדבריו המטרה היא ליצור דיאלוג לקראת הבחירות הבאות שלדבריו יעסקו בהכרעה מדינית, "אני יודע שאנשי הבית היהודי לא יצביעו לעבודה, אבל אנחנו הולכים לקראת הכרעות דמוקרטיות בלב העם. הכישלון של אריק שרון שהוא לא עשה משאל עם לפני ההתנתקות. אנחנו עם אחד וצריכים לחשוב ביחד איזו מדינה אנחנו רוצים שתהיה, יש לנו גורל יהודי  משותף. ולכן אנחנו עושים חוגי בית בהשתתפות חברי כנסת, אנשי בטחון ואלופים במיל' וראשי המועצות ביו"ש נענים לכך".

מרשק סבור שגל הטרור הנוכחי, רק מעצים את הצורך בפתרון ההיפרדות, "הנושא הבטחוני הוא הנושא, זה עולה לנו בקורבנות, והשאלה היא האם לנצח נחיה על החרב ללא שום אופק מדיני. לכן אנחנו נפגשים עם חברי ההתיישבות שהקימו את היישובים בשליחות המדינה, כדי לחשוב ולטקס עצה, איזו מדינה אנחנו רוצים. ואנחנו מובילים את הרעיון של היפרדות לשתי מדינות, שאת זה מוביל יו"ר המפלגה בוז'י הרצוג".

לדבריו לא מדובר כאן בעקירת יישובים, "אנחנו לא מדברים על עתיד הפליטים, סימון גבולות או עקירת יישובים, גם לא מדברים על מעמד בקעת הירדן. הרי אני הייתי מהמייסדים של בית הערבה, ייטב ונערן. אנחנו רוצים לאפשר לפלשתינים להיפרד מהמדינה היהודית כדי לשמר את הרוב היהודי. ולכן אנחנו צריכים לעשות צעדים חד צדדים כדי להגן על עצמנו. היישובים יישארו בריבונות ישראלית, בדומה לתכנית האצבעות של יגאל אלון. איפה שהשטחים ריקים שלהם, ואיפה ששלנו שלנו. אני לא קובע שום דבר, עוד ישבו צוותי משא ומתן וידברו על זה".