"אתה רואה את הנס" - ראיון

לאחר שלושה שבועות שבהם היה מאושפז בבית החולים בילינסון שבפתח תקווה, שב הרב אביחי רונצקי השבוע (ג') לביתו שבאיתמר.

רבקי גולדפינגר , ט"ז באדר תשע"ו | עודכן: 23:33

הרב אביחי רונצקי
הרב אביחי רונצקי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תא"ל במיל' הרב רונצקי, ראש הישיבה הגבוהה באיתמר והרבצ"ר לשעבר, צפוי לעבור בביתו את המשך תקופת ההחלמה.

לפני עזיבתו את בית החולים, אמר הרב רונצקי בשיחה עם 'בשבע' כי הוא נרגש לשוב לביתו: "אני כבר משתוקק לחזור למציאות החיים הרגילה, לבית ולישיבה. הצוות הרפואי הציע שאשאר לעוד תקופה בבית החולים אבל החלטנו שדי, הגיעה השעה לחזור הביתה". בבית צפויה לרב רונצקי תקופת החלמה והתאוששות לא פשוטה מהטיפולים ושני הניתוחים שעבר. "פיזית אני עדיין חלש מאוד. יש לי עוד דרך לעבור. לגבי אורך תקופת ההחלמה זה כבר תלוי בי, זה מאוד אישי אצל כל אדם".

לפני כחודש גילה הרב רונצקי כמעט במקרה כי חלה במחלת הסרטן. "הכול היה מאוד מהר", משחזר לראשונה הרב רונצקי את רגע גילוי הגידול הממאיר בגופו. "זה היה כמעט על גבול חוסר ההיגיון. במשך שנה וחצי התעקשתי לתרום כליה. עברתי בדיקות וכולם צעקו מכל מיני סיבות 'לא'. פשוט לא אישרו לי לתרום".

למרות דחיית בקשתו, הביע הרב שוב ושוב את רצונו לתרום כליה דרך עמותת 'מתנת חיים'. לבסוף, לאחר בדיקות ומיונים, קיבל את האישור המיוחל לתרומה. "אחרי תהליך, נקבע סוף סוף מועד הניתוח לתרומת הכליה. שבוע בלבד לפני הניתוח, ברגע הכמעט אחרי אחרון, אחד הרופאים ביקש כבדרך אגב שאעשה עוד איזו בדיקה. כמובן שערכתי את הבדיקה כמו שביקשו ממני. כשהתוצאות של אותה בדיקה הגיעו, הרופאים הודיעו לי מיד שנמצא אצלי גידול סרטני במעי", מספר הרב רונצקי בקול רפה.

לתדהמת הצוות הרפואי ובני המשפחה, התברר כי בלי אותה בדיקה הגידול כנראה לא היה מתגלה בזמן. "הרופאים הבהירו לי באופן ברור שאם הייתי מגיע בעוד כמה חודשים - כבר לא היה עם מי לדבר. אתה רואה את הנס. זו תחושה מורכבת מאוד".

משם הובהל הרב רונצקי לחדר הניתוח, ועבר שני ניתוחים להסרת הגידול ולהצלת חייו. לאורך תקופת האשפוז תיעד הרב את ימיו ומחשבותיו ביומן אישי. "במשך האשפוז כתבתי יומן אישי. הסיפור הכללי הוא ארוך ומסובך, כתבתי על כך ביומן ויבוא היום ואספר אותו ברבים. עוד חזון למועד. כרגע אני מתמקד בעיקר בריפוי והחלמה", אומר הרב ומוסיף כי "אני חש הודיה עצומה לבורא עולם על הטוב שהוא גומל עמי. אני מודה גם לצוות הרפואי המסור שטיפל בי במסירות אין קץ. הייתי מוקף ברופאים ובצוות שטיפלו בי באופן מקצועי וחם".

עם פרסום דבר מחלתו של הרב ואשפוזו בבית החולים, רבים ברחבי הארץ התפללו לרפואתו. "המשפחה שלי שיתפה אותי בדאגה של כולם לשלומי. אני יודע שרבים עסקו בענייני וזה ריגש אותי. אני מודה להמוני בית ישראל שפתחו שערי שמיים בתפילות למען ההחלמה שלי ומבקש שימשיכו להתפלל למען אביחי ניסן בן חיה לרפואה שלמה".