מעצר
מעצר פלאש90

סוהרי שב"ס מבצעים מדי יום עשרות חיפושים לא חוקיים על עצירים, כך עולה מעדותה של קצינה בשב"ס בבית המשפט.

הדברים נחשפו במהלך דיון בתביעה אזרחית של פעיל הר הבית שתבע את שב"ס והמשטרה וזכה לאחרונה לפיצויים של 32,000 ש"ח. 14,000 ש"ח מתוך הפיצוי נפסקו בגין חיפושים לא חוקיים בהפשטה שבוצעו עליו בבית המעצר במגרש הרוסים.

על פי החוק, עציר שאין לגביו חשד סביר להברחת חפץ לבית המעצר, יעבור חיפוש על בגדיו בלבד ללא הפשטה. התובע, שנעצר לאחר שהתפלל בשערי הר הבית, עבר פעמיים חיפוש בהפשטה למרות התנגדותו, ותבע את שב"ס.

הקצינה בדרגת סגן גונדר המכהנת בתפקיד בכיר בבית המעצר העידה במהלך הדיונים בתביעה כי החריג הפך לכלל, וכל עצור הנכנס לבית המעצר עובר חיפוש בהפשטה גם אם אין חשד להברחת חפץ. לדבריה, רק במקרים בודדים כגון סרבני גט או חייבי הוצאה לפועל לא מבוצע חיפוש שכזה – מה שהיה אמור להיות תקף לגבי מרבית העצורים.

עו"ד מנשה יאדו מהמחלקה האזרחית של ארגון 'חוננו' אשר ייצג את התובע, הבין מתשובותיה של הקצינה כי הסוהרים כלל אינם מודעים לנהלים, ופוגעים באופן יומיומי בזכויותיהם של עשרות עצורים. ריבוי הפניות המגיעות לארגון בגין חיפושים לא חוקיים גם היא ממחישה כי הדבר הפך לנורמה בשב"ס.

יש לציין כי לפני כשנה ניתן פסק דין מקיף בעניין חנמאל דורפמן, שיוצג בידי עו"ד בן גביר, בו סקרה השופטת תמר בר אשר את נושא החיפושים וקבעה שהנורמות של שב"ס לא חוקיות. בעקבות כך חודדו ואף שונו נהלים לחומרה אולם מתברר שהפער בין הפרקטיקה הנהוגה לבין החוק רק הלך וגדל, והסוהרים אינם נשמעים לחוק ולנהלים.

"הנושא טעון טיפול מיידי כיוון שברור שעולה מתוך  פסק הדין שהסוהרים לא מכירים את הנורמות הכתובת והתוצאה של זה היא שיום יום ישנם עשרות חיפושים שלא כדין", אומר עו"ד יאדו, המטפל כיום מטעם הארגון במקרים נוספים של חיפושים לא חוקיים במתקני שב"ס. "הנושא היה אמור להסתדר לאחר פסק הדין בעניין דורפמן אך לצערי הרב זה הסתדר רק על הנייר ולא חלחל לשטח".

השופטת דורית פיינשטיין שדנה בתביעה התייחסה אף היא למעבר שב"ס על הנהלים. "לטעמי סוהרים אינם יכולים להפעיל שיקול דעת ראוי בכל הנוגע לחיפוש אם אין הם יודעים בגין איזה חשד ובאילו נסיבות מובא לפניהם האסיר. ראוי שהמדינה תשקול שוב תיקון נהליה או חידודם וזאת כדי לאפשר הפעלה אמיתית ומידתית של שיקול הדעת בכל מקרה ומקרה", כתבה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו